Amerika nasıl bir yer?

Massachusetts, California, Texas bazı yerleri güzel diyorlar.
Güzel olmasına güzel ama bir şey için o kadar ütopik hayaller kurmayın, hayal kırıklığına uğrarsınız. Artıları ve eksileri bilerek, realist bir planlama ve farkındalık ile gidenlerin gittiği yerde mutlu olma oranları çok daha yüksek.

Her ülkenin iyi ve kötü tarafları vardır, kültürel olarak adapte olmakta zorlanacağın sosyal yaşantısı vardır. ABD'nin kötü tarafları güvencesiz bir sağlık hizmeti almak zorunda kalırsanız iflas ettirmesi, üst düzey eğitimin giderlerinin çok yüksek olması, iş alanında Türkiye'den gidip rekabete girmenin çok zorlaması, bazı bölgelerde emlak piyasasının aşırı yüksek olması.

İyi taraflarını da yazayım. Daha az baskı altında bir hayat, daha fazla özgürlük, daha fazla kendini kanıtlama fırsatı, araba ve elektronikte yüksek alım gücü, daha fazla iş ve yükselme imkanı, pasaportunu alabilirsen gelişmiş bütün ülkelere vizesiz gidebilme avantajı.

Son düzenleme:
Capture+_2019-12-19-21-27-44.png

Merhaba ABD nasıl bir yer? Refah seviyesi yüksek ve insanlar birbirine saygılı diye biliyorum. Yaşam şartları sizce nasıldır oranın?
Aynen böyle bir yer:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Davulun sesi uzaktan hos gelir derler ya.. Amerika tam oyle bir yer.. 12 yildir oradaydim, 1 sene oldu doneli. NY, Cleveland (Ohio) ve Silicon Valley (California) yasadim.

Spesifik bir sorunuz varsa sorun, cevaplayayim.

Aynen böyle bir yer:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biz bunu Ohio'da uzun egzoslu, siyah duman biraka biraka giden dizel kamyonlar gecerken arkalarindan yapardik, " 'Murica, F'yeah " diye :)

Hocam vallaha ABD soğdum biraz. :D
Massachusetts California Texas bazı yerleri güzel diyorlar ve Massachusetts eyaleti küçük ve sakin bir yer diye biliyorum.
Oralarda güzel hocam her ülkenin iyi ve kötü yanı var ABD bana göre eksik yanları ev ve sağlık ev fiyatları doğrusu eyalet göre değişiyor bildiğim kadarıyla insanlar birbirlerine saygı diye biliyorum vasıfsız olarak gitmeniz tavsiye etmem.

Bizzat orada yaşamadığım için yaşayanlar daha iyi bilir ancak okuduklarıma göre basit bir mantık kuracağım.

Biz Türkiye'de maaşımızı brüt almıyoruz ve bu kesilen miktar ile devlet bize sağlık hizmetini ücretsiz veriyor. Yani aslında bizde de sağlık ücretsiz değil.

ABD ise bu parayı senden direkt almıyor. Kardeşim ben sana karışmıyorum. İster sigortanı yaptır ve sigorta kalitene göre sağlık hizmeti al, istersen o para cebinde kalsın yaptırma, hastalandığında da ya kol gibi hesap öde ya da sokakta öl. Seçim senin diyor.

Şimdi ABD'de teknoloji ucuz, gıda ucuz, yakıt ucuz. Ortalama maaş ile 2 kişi kredi çekse gül gibi geçinip çok kaliteli bir ev satın alabilirler. Yani maaşından aylık 400-500 dolar ayırıp sigorta yaptırmak ne kadar zor olabilir ki? Zaten bu oranı birim bazda karşılaştırsak bizim brüt - net maaş hesabına geliyor.

Araba ucuz ve herkes sahip olduğu için yatay yerleşmenin getirmiş olduğu ulaşım zorluğunu da millet umursamıyordur bence. Hatta bu yerleşim ile daha iyi bir şehre sahip oluyorlar, bizim gibi çarpık ve dikine büyümüyorlar. NY, Teksas, Florida, California dışında nüfusun yığıldığı bir eyalet yok, denge var.

Hollanda, İsveç, Danimarka, Norveç, Kanada, Almanya, İngiltere gibi ülkelerden ABD'ye gitmek istemeyebilirsin ama Türkiye gibi bir ülkeden gidip buradaki zorluğu yaşamak yerine oradaki zorluğu yaşamayı seçebilir çoğu kişi. Haksızlar da diyemezsin.

Son düzenleme:
Amerikan için eminim iyidir, ama Türk isen başta ABD olmak üzere birçok ülkede ırkçılık görebileceğini hatırlamak gerek. Yoğunluğu bölgesine göre de değişir tabii. Ayrıca suç oranı en yüksek ülke diye biliyorum. O cool görünen siyahiler NY köşesinde cüzdanını alabilirler 🙂

Davulun sesi uzaktan hos gelir derler ya.. Amerika tam oyle bir yer.. 12 yildir oradaydim, 1 sene oldu doneli. NY, Cleveland (Ohio) ve Silicon Valley (California) yasadim.

Spesifik bir sorunuz varsa sorun, cevaplayayim.
Hocam Ohio ev kiraları ucuz diye biliyorum bazı yerleri tehlikeli diyorlar.
Amerikan için eminim iyidir, ama Türk isen başta ABD olmak üzere birçok ülkede ırkçılık görebileceğini hatırlamak gerek. Yoğunluğu bölgesine göre de değişir tabii. Ayrıca suç oranı en yüksek ülke diye biliyorum. O cool görünen siyahiler NY köşesinde cüzdanını alabilirler 🙂
Şikago güney kısmı baya tehlikeli diye biliyorum.

Geri
Yukarı