Amerika'daki Black Friday Kataloğu

Absürt dediğin oran %18. Amerika'da maaştan zaten %30'a yakın vergi kesiliyor. Ekonomileri bizden iyi evet. Çünkü onlar internette "ekonomi kötü hüüü" diye ağlamak yerine çalışıyorlar.

Bence biraz saçma yorumlamışsınız. Ben 16 yaşında garsonum. Günlük 70TL alıyorum. Sabah 8 akşam 8. yurt dışında bir çocuk 2 3 ayak işi yaparak 1 haftada PS5 alabiliyor. Örneğin çim biçme veya diğer benzeri şeyler. Ben ise alamıyorum. Ülkemizdeki vergiler normal değil. Kimse de buna normal diyemez. Sizce kendinize bir şey alırken bir tanede ayıp olmasın diye devlete almak doğru bir vergi sistemi midir? Ülkemiz üretmiyor. Örneğin yerli telefon çıkarmak yerine yurt dışından getirilen telefona 2 katı vergi koyup yoluna bakıyor. Ne kadar da basit deme? Ne gerek varki üretmeye? Fiyatının 2 katını al kendinde kazan satan da kazansın. Şahsen ben çok özeniyorum bu durum beni çok üzüyor. Ben dolar 6 iken babam ile gidip hayatımda ilk defa sıfır bir PC topladım. Bu bize 4500TL'ye mal oldu. Babam ayda 4K alıyor ve mecbur taksitle aldık. Sizce bu normal mi? Ben eğlenmek için doları takip edip 4500TL ödemek mi zorundayım. Sadece iyi vakit geçirmek istiyorum. Bir vatandaşın her gün dolar kurunu takip etmesi bana hiçte normal gelmiyor.

Absürt dediğin oran %18. Amerika'da maaştan zaten %30'a yakın vergi kesiliyor. Ekonomileri bizden iyi evet. Çünkü onlar internette "ekonomi kötü hüüü" diye ağlamak yerine çalışıyorlar.

Türkiye'de gelir vergisi olmadığını mı zannediyorsun sen? Sigortalı, asgari ücret alan bir çalışanın çalıştığı yere olan masrafı asgari ücretten çok daha fazla. Ekonominin E'sinden anlamadığın belli çünkü gelir vergisi kötü bir şey değil, gelir vergisinin alınamaması kötü bir şey. Devlet gelir vergisini az alıp dolaylı vergileri (örn: ÖTV) yüksek tutuyor. Aldığın bazı ürünlerin gereksiz seviyede yüksek fiyatlara satılmasının altında yatan sebep bu. Uzun uzun sana neden saçmaladığını anlatmak istiyorum ama anlar mısın, anlamaya gayret eder misin emin bile olmadığım için kısa keseceğim. Bir gün asgari ücrete muhtaç olursan, bir ay köle gibi çalışıp elde ettiğin para ile koca bir hiç alabildiğini fark edince anlarsın ne demek istediğimi..

Son düzenleme:
Bence biraz saçma yorumlamışsınız. Ben 16 yaşında garsonum. Günlük 70TL alıyorum. Sabah 8 akşam 8. yurt dışında bir çocuk 2 3 ayak işi yaparak 1 haftada PS5 alabiliyor. Örneğin çim biçme veya diğer benzeri şeyler. Ben ise alamıyorum. Ülkemizdeki vergiler normal değil. Kimse de buna normal diyemez. Sizce kendinize bir şey alırken bir tanede ayıp olmasın diye devlete almak doğru bir vergi sistemi midir? Ülkemiz üretmiyor. Örneğin yerli telefon çıkarmak yerine yurt dışından getirilen telefona 2 katı vergi koyup yoluna bakıyor. Ne kadar da basit deme? Ne gerek varki üretmeye? Fiyatının 2 katını al kendinde kazan satan da kazansın. Şahsen ben çok özeniyorum bu durum beni çok üzüyor. Ben dolar 6 iken babam ile gidip hayatımda ilk defa sıfır bir PC topladım. Bu bize 4500TL'ye mal oldu. Babam ayda 4K alıyor ve mecbur taksitle aldık. Sizce bu normal mi? Ben eğlenmek için doları takip edip 4500TL ödemek mi zorundayım. Sadece iyi vakit geçirmek istiyorum. Bir vatandaşın her gün dolar kurunu takip etmesi bana hiçte normal gelmiyor.

Hiçbir ülke kendisi üretmez. 2 3 günde PS5 alan çocukların ülkeleri için de geçerli. Halk üretir. Halk kazanır. Eğer üretmeyen toplumda yaşıyorsan devletin suçu yok.

Hiçbir ülke kendisi üretmez. 2 3 günde PS5 alan çocukların ülkeleri için de geçerli. Halk üretir. Halk kazanır. Eğer üretmeyen toplumda yaşıyorsan devletin suçu yok.
Peki bunu yapabilmen için devletin sana verdiği destek varmı? Neden tüm başarılı insanlarımız yurt dışına çalışmaya çıkıyor? Kusura bakma ama arkadaşında dediği gibi gelir vergisini düşük tutupta ötv ve kdv ye abanmak devletin suçudur.

Paranın alım gücü bu tür kıyaslarla ölçülemez. Ben sana başka bir örnek vereyim. Ab ülkelerinde bir Adidas ayakkabı 300 Euro. Türkiye'de 300 Euro'ya dört beş tane Adidas ayakkabı alınıyor. Neye göre kıyas kime göre kıyas. Yani kıyaslama yaparken daha temiz sonuç daha temel maddelerle elde edilebilir. Örneğin ekmek, sebze (domates, hıyar, marul) falan falan. Zaten iktisatta da bu tip verilerle sonuca ulaşılmaya çalışılır. (not: Adidas ayakkabının 300 Euro olduğu bilgisini gurbetçi yakını olan bir arkadaşımdan öğrendim)

Paranın alım gücü bu tür kıyaslarla ölçülemez. Ben sana başka bir örnek vereyim. Ab ülkelerinde bir adidas ayakkabı 300 euro. Türkiye'de 300 euroya dört beş tane adidas ayakkabı alınıyor. Neye göre kıyas kime göre kıyas. Yani kıyaslama yaparken daha temiz sonuç daha temel maddelerle elde edile bilir. Örneğin ekmek, sebze (domates, hıyar, marul) falan filan. Zaten iktisatta da bu tip verilerle sonuca ulaşılmaya çalışılır. (Not: Adidas ayakkabının 300 euro olduğu bilgisini gurbetçi yakını olan bir arkadaşımdan öğrendim)

@issues asgari ücret ile alınabilirliğe bakarak öLçülebilir. California'nın asgari ücreti saatlik 12 dolar, 30 gün 8 saat çalışsa 2880 dolar. Türkiye'de asgari ücret 2500 lira. Türkiye'de 4 aylık asgari ücret ile 1 tane PS5 alınabiliyor, California'da bir aylık asgari ücrete 5 tane PS5 alınabiliyor. Durum bu.

Geri
Yukarı