Amerika'daki evler neden ucuz?

$100-200K alacagin ev ya sorunlu bir bolgededir ya da cok masrafi vardir. Ortalama Satis(Mean Sale) $380K civarinda. California, NY, Washington State gibi yerlerde $600-1M arasi mesela. Su anda zaten emlak fiyatlarina "Overpriced" deniyor cogu eyalette yani ederinin cok ustunde satiliyorlar. Eskiye oranla Amerika'da da ev almak oldukca zorlasti cunku gelir ayniyken ortalama %40 zam geldi kiralara ve ev fiyatlarina (Bazi eyaletlerde bu %70'lere kadar gidiyor bknz. Idaho) ev ve kira fiyatlarini dengelemek icinde faiz yukseltiliyor ki talep dussun.

Biraz araştırdım ve çoğu eyalette 100-200k $ arası epeyce satılık yaşam alanı gördüm. Müstakil, apartman vb. bu evlerin fiyatları normal mi yoksa ucuz mu onu da anlayamadim gerçi. Şehre çok mu uzakta bu fiyattan satılıyor diyeceğim fakat şehrin içinde olanlar da var. Belki de eski binalar oldukları için ucuzdur bilmiyorum ama bir evin bu fiyatta verilmesi cidden garip geliyor. Sizce nedenleri nelerdir?
O paralar amerikada çok para ayrıca new yorkta veya büyük şehirlerde bak bakayım milyon dolarlar dönüyor senin baktığın türkiyenin yozgattaki evi gibi istanbul için new york ev fiyatlarına bakmalısın.

Onlar için de pahalı. Ama Türkiye'de her şeyin yüzbinlerce alıcısı var. O yüzden değere biniyor.

Şimdi evler ucuz olsa ve enflasyon olmasa nufus çoşar. Herkesin altında iki üç beş araba olur. Gelişmemiş ülkelerde enflasyon olmalı ki kalifiye ve vasıfsız yaşam standartı farklı olsun.

Oradaki evler beton vs olmadığından bizim evler kadar maliyetli değil, hatta suntadan falan yapıyorlar (
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
). Her şeye rağmen müstakil ev haliyle ev ucuza maledilse bile büyük bir arsayı tek başına işgal ediyor. Ülkemize göre arsayı falan hesaba katarsak pahalı diyemeyiz.

100-200k dolara bulduğun evler sıkıntılı bölgelerde ya da şehir dışı, altyapısı doğru düzgün olmayan çürük evlerdir. Şu an iyi bir mahallede orta büyüklükte şehre çok uzak olmayan bir müstakil ev ortalama 700k $ civarındadır.
Ayrıca genel olarak şunu belirteyim, birim hesabı yapmayın arkadaşlar. İnternette gördüğünüz çoğu maaşın %40 kadarı gelir, emlak vergisi, sağlık sigortası gibi kalemlere gider. Eğer ki kirada oturuyorsanız bir de maaşınıza göre değişkenlik gösterir ama genelde vergiden sonraki yarısı da kiraya gider. Yani ekonomisi evet iyi ama düşündüğünüz kadar da güllük gülistanlık değil. Çalışmayana hiçbir yerde ekmek yok. Amerika'nın en iyi yanı ise bence çeşitli fırsatlar sunması.

Geri
Yukarı