Amerika'ya nasıl gidilebilir?

urktdbyme

Hectopat
Gidebilirsem gittiğimde basit işler yaparak düzenimi oturtmak istiyorum en başında(Garsonluk, zincir fastfood markalarında çalışmak gibi). Ama anladığım kadarıyla iş vizesi alabilmek için önceden iş verenin işi bana sağlayacağı hakkında kanıtımın olması gerekiyormuş. Bu tarz basit işler için o iş verenin bana zaman ayıracağını zannetmiyorum. Ne yapmalıyım? Onun dışında düşünüp karar vermem gereken çok şey var biliyorum, ülke değiştirmek sadece bunlardan ibaret değil fakat bu konun ayrıntılarını da merak ediyorum en baştan.

Gidebilirsem gittiğimde basit işler yaparak düzenimi oturtmak istiyorum en başında(Garsonluk, zincir fastfood markalarında çalışmak gibi). Ama anladığım kadarıyla iş vizesi alabilmek için önceden iş verenin işi bana sağlayacağı hakkında kanıtımın olması gerekiyormuş. Bu tarz basit işler için o iş verenin bana zaman ayıracağını zannetmiyorum. Ne yapmalıyım? Onun dışında düşünüp karar vermem gereken çok şey var biliyorum, ülke değiştirmek sadece bunlardan ibaret değil fakat bu konun ayrıntılarını da merak ediyorum en baştan.
Paran olacak dil eğitimine gidebilirsin. Green card başvurabilirsin. Tanıdığın varsa sponsorluk bulabilirsin. Mesleğin olacak o şekilde gidebilirsin.

Isverenin ABD yonetimine Amerikalilar'da olmayan Turkiye'deki adamda oldugu icin Turkiye'den adam getirtecegini aciklamasi beklenir. Tanidik isletmesi varsa olur, olmazsa lisans mezunu olmaniz gerek ve linkedin'de is basvurusu kovalamaniz gerek.

Paran olacak dil eğitimine gidebilirsin. Green card başvurabilirsin. Tanıdığın varsa sponsorluk bulabilirsin. Mesleğin olacak o şekilde gidebilirsin.
B2-C1 ingilizcem var, yani dil sorunum yok bu tarz işler için.
Isverenin ABD yonetimine Amerikalilar'da olmayan Turkiye'deki adamda oldugu icin Turkiye'den adam getirtecegini aciklamasi beklenir. Tanidik isletmesi varsa olur, olmazsa lisans mezunu olmaniz gerek ve linkedin'de is basvurusu kovalamaniz gerek.
Yani anladığım üzere bahsettiğim şartlarda istediğim şeyi yapamıyorum çünkü üniversite okumuyorum şuanda.

Greencard' a başvur şanslıysan bir ihtimal en güvenli yol o. Diğer bir yol ise Amerika vatandaşı biriyle evlenmek. Diğer yollarda var tabi ama illegale giriyor artık.

Yani anladığım üzere bahsettiğim şartlarda istediğim şeyi yapamıyorum çünkü üniversite okumuyorum şuanda.
Evet maalesef cok zor... En iyisi geri kalan herkesin yaptigi gibi greencard'dan umut beklemek ve o sirada 10 bin dolar gibi parayi denklestirmeye calismak. Hayat ortadogu'da ne kadar zor olsa da acele ise seytan karisir... (illegal isleri dusunmeyelim zira illegal yontemlerle ABD'de tutunanlarin basarili olma orani cok dusuk ve de ortaya hayatinizi koyacak kada degerli bir ulke degil ABD)

Paraya bakar, kenara bir miktar dolar atmaya çalış.
Ondan sonra vize başvurunu da yaparsın, bu arada ayak altı işler yaparken alım gücünün krallar gibi olmasını bekleme hocam. :)
Param var ama yukarda söylediğim gibi araştırmama göre çalışma vizesi için gerekli kriterleri karşılayamıyorum şuan.

Yanlış anlama ama burada neredeyse kimse ABD vatandaşı değil. Bence git yabancı forumlarda sor. Daha net yanıt alırsın. Veya resmi olarak bir sürü makale var. Onlara da bakabilirsin.

Sorunun diğer kısmına gelirsek:

Hocam ABD keyfi vize vermemekte. Bir aracı lazim, bu çalıştığınız bir firmada üst kademe yönetici ya da ABD'Lİ taşıyan bir tanıdığınız olması. Tanıdık size davet usulü ile çağırabilir, geçici vize alma şansınız var öyle 2 veya 3 aylık. Daha sonra oraya gidince çalışma izni veya oturma izni gibi şeyleri almanız size kalmış. Fakat ABD bu konularda biraz katı. Bana kalsa Avrupa ya yönelin derim. Hollanda olabilir.

Geri
Yukarı