Amerika'ya nasıl gidilir ve kalıcı olarak orada kalınır?

OneChip

Decapat
Daha fazla  
14 yaşındayım ve Amerika'ya gitmek istiyorum bu ülkede kalmaktan bıktım. Babamla anlaştık hem yurt dışına gitmeme olumlu bakıp hem de 11. sınıfta İngilizce kursuna verecek 3 yıl boyunca kursa gideceğim. Babam 2025'te emekli olacak elektrik tekniker memuru yıllık 266k ikramiye alacak daha paraları konuşmadık ama bizim cebimize 5 kuruş para girmesi için elinden gelen her şeyi yapabilir. Wat diye bir şey gördüm yanlış bilmiyorsam belirli bir süre orada çalışmanızı sağlıyor. 2029'un sonuna kadar gidebilirim eğer dolar Full 18 lira civarlarında dolaşırsa büyük bir ihtimal 30k dolar ile gideceğim tabii gider gitmez ben krallar gibi yaşayacağım demiyorum. Parayı düzgün kullanıp 2,3 işte çalışıp para kazanmaya çalışacağım. Tek kalmaya alışık biri olduğum için pek problem olmaz diye düşünüyorum. Instagram'da görmüştüm 2000-2005 model araçlar 2000 dolar civarlarında geziyormuş maalesef kaynak belirtemem 2-3 ay önce gördüm bu fiyatlar doğru mu? Araba alamaz isem yakında bir iş varsa bisiklet ile oraya giderim. Evler hakkında pek bilgim yok tek bildiğim şey birkaç kişi ile aynı evde kalabiliyoruz ondan da tam emin değilim.
Artık asıl konuya gelelim, gitmem için neler gerekiyor? Nasıl kalıcı olarak Amerika da kalacağım? Eğer şimdi gidersem 30k dolar yeter mi? (bu parayla bilet ve vize almayacağım) üniversite okumaya gerek var mı? Lise diploması ile bir işe girilebilir mi? Şimdiden teşekkürler :)

Hemen iş bulabilirseniz 30k yeter gibi, bazı eşyaları alamayabilirsiniz. Lise diploması ile işe girilebilir mi orası biraz zor gibi artık çoğu yer üniversite diploması istiyor. Vatandaşlık almak için Green Card başvurusu yapmanız gerek şartları az diye biliyordum. Şartları yazayım:
B1 seviye ingilizceye sahip olmak.
Lise mezunu olmak.
18 yaşını doldurmak.
Pasaporta sahip olmak.
Şartlarda lise mezunu dese bile üniversite bitirseniz iş bulma imkanınız artar. Umarım hayalleriniz gerçek olur.

Hemen iş bulabilirseniz 30k yeter gibi, bazı eşyaları alamayabilirsiniz. Lise diploması ile işe girilebilir mi orası biraz zor gibi artık çoğu yer üniversite diploması istiyor. Vatandaşlık almak için Green Card başvurusu yapmanız gerek şartları az diye biliyordum. Şartları yazayım:
B1 seviye İngilizceye sahip olmak.
Lise mezunu olmak.
18 yaşını doldurmak.
Pasaporta sahip olmak.
Şartlarda lise mezunu dese bile üniversite bitirseniz iş bulma imkanınız artar. Umarım hayalleriniz gerçek olur.

Teşekkür ederim. Eğer herhangi bir üniversite'den mezun olsam olur mu? Bölüm çok mu önemli?

öncelikle amerikadaki yaşamı baştan sona güzel bir kaynaktan araştırmanı öneririm kardeşim, amerikadaki yaşamda türkiyede olan diploman ehliyetin vs. gibi şeylerin geçmediğini de söylemek isterim. Amerika için vize almak ve çalışmak için en az b seviye ingilizcenizin olması gerekmekte. Bu konu hakkında uzman bir bilgiye sahip değilim fakat bildiğim bir yol var eğitim ya da ingilizce kurslarına kayıt olarak kolay yoldan vize çıkartabilirsin. Sonrasında hem çalışıp hem okuyarak oturum izni alabilirsin orada kaldığın sürece ve devlete yük olmadığın sürece oturum iznin uzatılacaktır. Bunun için şimdiden para biriktirmeye başlasan iyi olacak malum ekonomi döviz çok berbat halde şimdi fiyat belirlemek absürt olur fakat iyi bir miktarda paranızın olması gerekmekte.

Öncelikle Amerika'daki yaşamı baştan sona güzel bir kaynaktan araştırmanı öneririm kardeşim, Amerika'daki yaşamda Türkiye'de olan diploman ehliyetin vs. gibi şeylerin geçmediğini de söylemek isterim. Amerika için vize almak ve çalışmak için en az b seviye İngilizcenizin olması gerekmekte. Bu konu hakkında uzman bir bilgiye sahip değilim fakat bildiğim bir yol var eğitim ya da İngilizce kurslarına kayıt olarak kolay yoldan vize çıkartabilirsin. Sonrasında hem çalışıp hem okuyarak oturum izni alabilirsin orada kaldığın sürece ve devlete yük olmadığın sürece oturum iznin uzatılacaktır. Bunun için şimdiden para biriktirmeye başlasan iyi olacak malum ekonomi döviz çok berbat halde şimdi fiyat belirlemek absürt olur fakat iyi bir miktarda paranızın olması gerekmekte.

Anladım çok teşekkür ederim.

Girdiğiniz işe göre değişir. Şunu söyleyebilirimki iyi bölüm kötü üniversite yerine kötü bölüm iyi üniversite her zaman daha iyidir.
Tamamdır

Legal olarak kalmaktan bahsediyorsak nitelikli biri değilsen okul okumadan kalma konusu zor. Okul okursan okul bitene kadar oturum iznin var. Otomatik olarak da bu iş bulma olanağını artırıyor. Üniversiteler ortalama 10-20 bin arasında yıllık. Fiyatlardan bahsedecek olursak araba fiyatları öyle olabilir ancak niteliksiz işlerin de aylık 2-3 bin arasında kazandığını söyleyeyim. Bu şekilde gidersen niteliksiz işlerde çalışacaksın. Kötü bir evin kirasının da 1500$ olduğunu düşünürsek sana rahat yaşaman için bir avantaj sağlamıyor. Gidilecekse nitelikli gidilecek benim gözümde.

Yeni konular

Geri
Yukarı