Amerika'ya nasıl gidilir?

Bende Amerika'da çifte vatandaşlık yapmak istiyorum bunun için Amerika'da belirli bir mal varlığına sahip olmak gerekli mi Amerika'da kalmak arada Türkiye'ye gelmek istiyorum orada çalışıp ev almak istiyorum çifte vatandaşlıkta çifte vatandaşlık yapacağımız ülkede 5 yıl kalmamiz gerekiyormuş bu doğru mu?

Azmin sabrın varsa Türkiye gibi bir ülkede saniye durulmaz. 42 yaşındayım. İşi gücü bıraktım yazılım öğrenmeye çalışıyorum. Öz güvenim yerlerde sürünüyor. Kimseyi dinleme gitmeye çalış. En kötüsü oraya değil de başka bir yere kapak atarsın. Türkiye'nin dengi Uganda'dır. Hani nereye gidip daha kötü bir hayat tecrübesi yaşarsın bilinmez.
O yaşta kafa alıyor mu?

Bende Amerika'da çifte vatandaşlık yapmak istiyorum bunun için Amerika'da belirli bir mal varlığına sahip olmak gerekli mi Amerika'da kalmak arada Türkiye'ye gelmek istiyorum orada çalışıp ev almak istiyorum çifte vatandaşlıkta çifte vatandaşlık yapacağımız ülkede 5 yıl kalmamiz gerekiyormuş bu doğru mu?
Greencard, is sponsorlugu, evlilik gibi yollarla gitmediginiz surece ulkede yasal olarak kalamazsiniz. Yasal olarak kalamayacaginizdan dolayi, 5 yillik surenizi doldurduktan sonra vatandas olamazsiniz. Mal varliginin hic bir degeri yok.

Yanıtım çok geç oldu ama sonuçta sana olmasa da belki bir başkasına rehber gibi olur. Benim tavsiyem herhangi bir üniversiteden work and travel a gidin. En ucuz maliyetli yol o. 3500$ firmaya ödüyorsun 1500$-3000$ arası yanınıza harçlık alırsanız zaten işiniz ve kalacak yeriniz hazır. Yalnız ilk iş yerinizde sıradan bir ABD vatandaşına göre daha az paraya çalışıyorsunuz. Benim tavsiyem sonuçta SSN numaranız olacağı için iş değiştirmeniz. Herhangi bir fast-food zincirinde çalışırsanız yaklaşık saatlik 16 doların üzerine çok rahat çalışırsınız. Ayrıca şuan Türkiyeden WorkAndTravel için vize verilmiyor tavsiyem katara gidip vizeyi almanız ( katar türklerden vize istemiyor) ve çok kısa sürede vizeyi alırsınız. Ama mümkünse katara tek başınıza gidin arkadaşlarınızla grup halinde giderseniz sonuncu arkadaşınızı zorlarlar :). Eyalet tavsiyesi istersenizde New York-New Jersey-California-Abd nin Kuzey doğusuna "Kesinlikle gitmeyin." bu eyalet veya şehirler çok pahalıdır ve başlangıçta insanı zorlar. Yine de büyük ve gelişmiş bir eyalet olsun diyorsanız Florida idealdir. Florida da tavsiyem tampa veya orlandodur. Tampada deniz var ve orlandoya nazaran daha güvenlidir. Miami de aynı şekil pahalıdır. Chicagoyu tercih edebilirsiniz. Güney bölgesi tehlikeli olsada üst kısımlar daha güvenlidir. Ve work and travel a gelen çok Türk vardır chicagoda lakin kendinizden başka dostunuz yoktur. Chicago yaşam maliyeti olarak uygundur. North Carolina, Washington State ama batıda olan, bu iki eyalette güzeldir. Yaşam maliyeti washington state in bir tık yüksektir ama ideal. Arada keyif olsun diye kanada tarafına geçip seyahat yapabilirsiniz :). Work and traveldan sonra nasıl kalacağım diyorsanız yırtın pasaportu gitsin. Şaka şaka Dil okulunu başvurun. Work and travel ın bitimine 2 ay kala bu dil okuluna geçerseniz iyi olur paranızı iyi biriktirin senelik 2000 civarı bir ücreti var. Ve 8 yıl dil okuluna gidebiliyorsunuz bu sürede de evlenin bi zahmet. yada greencard çekilişini kovalayın. Normalde dil okulundayken çalışmak yasak ama sosyal güvenlik numaranızı kullanabilirsiniz. Çalıştıktan sonra verginizi verirseniz Hükümet size dokunmaz bile :) umarım yardımcı olabilmişimdir

Yanıtım çok geç oldu ama sonuçta sana olmasa da belki bir başkasına rehber gibi olur. Benim tavsiyem herhangi bir üniversiteden work and travel a gidin. En ucuz maliyetli yol o. 3500$ firmaya ödüyorsun 1500$-3000$ arası yanınıza harçlık alırsanız zaten işiniz ve kalacak yeriniz hazır. Yalnız ilk iş yerinizde sıradan bir ABD vatandaşına göre daha az paraya çalışıyorsunuz. Benim tavsiyem sonuçta SSN numaranız olacağı için iş değiştirmeniz. Herhangi bir fast-food zincirinde çalışırsanız yaklaşık saatlik 16 doların üzerine çok rahat çalışırsınız. Ayrıca şuan Türkiyeden WorkAndTravel için vize verilmiyor tavsiyem katara gidip vizeyi almanız ( katar türklerden vize istemiyor) ve çok kısa sürede vizeyi alırsınız. Ama mümkünse katara tek başınıza gidin arkadaşlarınızla grup halinde giderseniz sonuncu arkadaşınızı zorlarlar :). Eyalet tavsiyesi istersenizde New York-New Jersey-California-Abd nin Kuzey doğusuna "Kesinlikle gitmeyin." bu eyalet veya şehirler çok pahalıdır ve başlangıçta insanı zorlar. Yine de büyük ve gelişmiş bir eyalet olsun diyorsanız Florida idealdir. Florida da tavsiyem tampa veya orlandodur. Tampada deniz var ve orlandoya nazaran daha güvenlidir. Miami de aynı şekil pahalıdır. Chicagoyu tercih edebilirsiniz. Güney bölgesi tehlikeli olsada üst kısımlar daha güvenlidir. Ve work and travel a gelen çok Türk vardır chicagoda lakin kendinizden başka dostunuz yoktur. Chicago yaşam maliyeti olarak uygundur. North Carolina, Washington State ama batıda olan, bu iki eyalette güzeldir. Yaşam maliyeti washington state in bir tık yüksektir ama ideal. Arada keyif olsun diye kanada tarafına geçip seyahat yapabilirsiniz :). Work and traveldan sonra nasıl kalacağım diyorsanız yırtın pasaportu gitsin. Şaka şaka Dil okulunu başvurun. Work and travel ın bitimine 2 ay kala bu dil okuluna geçerseniz iyi olur paranızı iyi biriktirin senelik 2000 civarı bir ücreti var. Ve 8 yıl dil okuluna gidebiliyorsunuz bu sürede de evlenin bi zahmet. yada greencard çekilişini kovalayın. Normalde dil okulundayken çalışmak yasak ama sosyal güvenlik numaranızı kullanabilirsiniz. Çalıştıktan sonra verginizi verirseniz Hükümet size dokunmaz bile :) umarım yardımcı olabilmişimdir
Çok teşekkürler. Katar'dan gitme işini pek anlayamadım. Konsolosluk türk olduğumuzu anlayacaktır illaki ve katar kimliğine sahip olmadığımı biliyor olacaktır. Yani vize alırken aynı türkiyedeki muameleyi görmez miyim?

Çok teşekkürler. Katar'dan gitme işini pek anlayamadım. Konsolosluk türk olduğumuzu anlayacaktır illaki ve katar kimliğine sahip olmadığımı biliyor olacaktır. Yani vize alırken aynı türkiyedeki muameleyi görmez miyim?
Hayır zaten istesende Türkiyeden şuan vize verilmiyor. O yüzden başka bir ülkeden alman lazım. Konsolosluk türk olduğunu anlasın onda hiç sıkıntı yok katarda dediğim tek gidip vize alabilirsin hem türkiyedeki gibi uzun bekleme süresi yok hemde maksimum 10 dakikada işin hallediliyor. Katar veya kuveytten vizeyi almak çok avantajlı bu yüzden. Birde bu ülkeler vize istemiyor ya ondan söyledim yoksa gidip avrupadan da alabilirsin ama katar ve kuveyt çok daha avantajlı. Zaten senin bu gideceğin ülkelerde dünyanın en zengin ülkelerinden olduğu için konsoloslukta şu mantık oluyor “zaten bu adam kalsa burada da kalabilir burası zengin bir yer demekki geri dönecek” hesabıyla bakıyor biraz.

Kesinlikle aynı muammeleyi görmezsin

Dil okulu vasıtasıyla gitmeyi düşünüyorum, babam sponsorum olacak. Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun...
Merhaba. Dil okulunda eğitim gördükten sonra Türkiye'ye geri dönecek misiniz?
Azmin sabrın varsa Türkiye gibi bir ülkede saniye durulmaz. 42 yaşındayım. İşi gücü bıraktım yazılım öğrenmeye çalışıyorum. Öz güvenim yerlerde sürünüyor. Kimseyi dinleme gitmeye çalış. En kötüsü oraya değil de başka bir yere kapak atarsın. Türkiye'nin dengi Uganda'dır. Hani nereye gidip daha kötü bir hayat tecrübesi yaşarsın bilinmez.
Merhaba. Yazılım öğrenme serüveniniz 2023 Ekim ayı itibariyle nasıl gidiyor?
Yanıtım çok geç oldu ama sonuçta sana olmasa da belki bir başkasına rehber gibi olur. Benim tavsiyem herhangi bir üniversiteden Work and Travel'a gidin. En ucuz maliyetli yol o. $3.500 firmaya ödüyorsun, $1.500-$3.000 arası da yanınıza harçlık alırsanız zaten işiniz ve kalacak yeriniz hazır. Yalnız ilk işyerinizde sıradan bir ABD vatandaşına göre daha az paraya çalışıyorsunuz. Benim tavsiyem sonuçta SSN numaranız olacağı için iş değiştirmeniz. Herhangi bir fast-food zincirinde çalışırsanız yaklaşık saatlik 16 doların üzerine çok rahat çalışırsınız. Ayrıca şuan Türkiye'den Work and Travel için vize verilmiyor. Tavsiyem Katar'a gidip vizeyi almanız (Katar türklerden vize istemiyor) ve çok kısa sürede vizeyi alırsınız ama mümkünse Katar'a tek başınıza gidin. Eğer arkadaşlarınızla grup halinde giderseniz sonuncu arkadaşınızı zorlarlar :). Eyalet tavsiyesi isterseniz de New York-New Jersey-California-ABD'nin Kuzeydoğusuna "kesinlikle gitmeyin." Bu eyalet veya şehirler çok pahalıdır ve başlangıçta insanı zorlar. Yine de büyük ve gelişmiş bir eyalet olsun diyorsanız Florida idealdir. Florida'da tavsiyem Tampa veya Orlando'dur. Tampa'da deniz var ve Orlando'ya nazaran daha güvenlidir. Miami de aynı şekil pahalıdır. Chicago'yu tercih edebilirsiniz. Güney bölgesi tehlikeli olsa da üst kısımlar daha güvenlidir ve Work and Travel'a gelen çok Türk vardır Chicago'da, lakin kendinizden başka dostunuz yoktur. Chicago yaşam maliyeti olarak uygundur. North Carolina, Washington State, ama batıda olan, bu iki eyalet de güzeldir. Yaşam maliyeti Washington State'in bir tık yüksektir ama idealdir. Arada keyif olsun diye Kanada tarafına geçip seyahat yapabilirsiniz :). Work and Travel'dan sonra nasıl kalacağım diyorsanız yırtın pasaportu gitsin. Şaka şaka bir dil okuluna başvurun. Work and Travel'ın bitimine 2 ay kala bu dil okuluna geçerseniz iyi olur. Paranızı iyi biriktirin, senelik $2.000 civarı bir ücreti var ve 8 yıl dil okuluna gidebiliyorsunuz. Bu sürede de evlenin bir zahmet ya da Greencard çekilişini kovalayın. Normalde dil okulundayken çalışmak yasak ama sosyal güvenlik numaranızı kullanabilirsiniz. Çalıştıktan sonra verginizi verirseniz Hükümet size dokunmaz bile :). Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Merhaba. Ohio, Minnesota ve Oregon eyaletlerini önerir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı