Anadolu Lisesinden Meslek Lisesine Nakil

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
Selamlar, anadolu lisesi 11. sınıf okuyorum. 2. Donemdeyiz. Meslek lisesine geçmek istiyorum. Gerekirse sınıf tekrarı yaparım. 1 senemi heba etmeye hazırım. Acaba geçiş oluyor mu? Lütfen MEB maddelerini yazmayın. Anlamıyorum çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bir şey demek isterdim ama neyse demek istemiyorum. Sen iyi misin? Anadolu lisesinden meslek lisesine geçmek nedir? Ben İstanbul'da en kötü meslek lisesine düştüm hemde 377 puan aldığım halde, bir tane anadolu lisesine bile yerleşemedim. Sen hazır rahatça yerleşmişsin neden gidiyorsun?

Yapma gözünü seveyim bu kararın hayatın en aptalca kararıdır. Üzülme sonra bak tanıdıklarım senin yaptığının aynısını yaptılar şuan pişmanlar hatta birkaç tanesi akşam lisesine gidiyor mecburen.

Kardeşim bir şey demek isterdim ama neyse demek istemiyorum. Sen iyi misin? Anadolu lisesinden meslek lisesine geçmek nedir? Ben İstanbul'da en kötü meslek lisesine düştüm hemde 377 puan aldığım halde, bir tane anadolu lisesine bile yerleşemedim. Sen hazır rahatça yerleşmişsin neden gidiyorsun?

Yapma gözünü seveyim bu kararın hayatın en aptalca kararıdır. Üzülme sonra bak tanıdıklarım senin yaptığının aynısını yaptılar şuan pişmanlar hatta birkaç tanesi akşam lisesine gidiyor mecburen.
Kısacası açıklamış, şuan bende meslek lisesine gidiyorum.

Ben meslek lisesi inşaat bölümü çıkışlıyım. Şimdi inşaat mühendisiyim. Meslek lisesi çok rahat, kaynak şen şakrak geçer. Ama üniversite sınavına gireceğin zaman zorlanırsın ki ben çok zorlanmıştım. Dershaneye gitme imkanım da yoktu. Pahalıydı o zamanlar. Ya kazanacaktım ya da iş bulup çalışacaktım başka şansım da yoktu. Derslerinden geri kalmamak, geleceğini garanti altına almak için okulundan ayrılmanı hiç tavsiye etmem. Üniversite sınavında temel dersler çok önemli :).

Selamlar, anadolu lisesi 11. sınıf okuyorum. 2. Donemdeyiz. Meslek lisesine geçmek istiyorum. Gerekirse sınıf tekrarı yaparım. 1 senemi heba etmeye hazırım. Acaba geçiş oluyor mu? Lütfen MEB maddelerini yazmayın. Anlamıyorum çünkü.
Kardeşim Birkaç ayın kalmış zaten, attan inip eşeğe bitme. Nasıl bir sorun yaşadın bilmiyorum ama bence bunlar için eğitimini heba etme, Meslek lisesinde olupta anadolu liseli hayalleri kuran milyonlarca genç var yapma kardeşim.

Ben meslek lisesinde okudum, dersler Anadolu lisesine göre daha kolay, orada ki öğretmenler, öğrencilerin okulu umursamadığını bildiği için çok istekli olmuyorlar genelde. Benim lisem hariç tabii, öğretmenlerim tarafından çok şanslıydım bence, derslerime de çalışırdım, İngilizce seviyem okuluma göre yüksek olduğu için hiç çalışmadan 80-90 alıyordum, haliyle bütün sınıf bana karşı birleşiyordu :D. Ama ortam yüzünden ayrıldım, okulda yarınını düşünmeyen çok olduğu için başına illa bela geliyor. Bence geçme ama sen bilirsin.

Bu arada 10. sınıfta mesleki dersler başlıyor. 9. sınıfta ki notların ne kadar iyiyse ona göre branş seçebiliyorsun. Senin temel bilgilerin olmayacak, bir sene mesleki dersler açısından kayıp yaşayacaksın. Haftada 1 gün 10 saat, tamamen mesleki derslerden oluşuyor. Matematik kadar önemli bir ders, ana branşın sonuçta. Onun dışında Teknik Resim dersleri gibi, sıkıcı teknik dersler var. Bir şekili tepeden, alttan, yandan çizmen gerekiyor. Ve şekiller çok şekilsiz gerçekten. Ben geçmemeni tavsiye ederim.

Meslek lisesine en azından meslek belgem olur diye geçmek istiyorsan şu an okul okumayı bırak git sanayide çalış! Bunun dışında ÖSYM sınavlarında başarı düşüşü yaşarsın. Ailevi ve taşınma zorunluluğun olmadığı sürece geçme meslek lisesine.

Sorunun cevabına gelecek olursam bölümünü seçmiş bulunmaktasın sınıf tekrarı olayına müsade ediliyorsa olabilir fakat sınıf tekrarı yoksa geçiş yapamazsın. Bu konuyu okul idaresine danışırsan daha aydınlatıcı olurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı