Anakart bilgisayarın Performansını Etkiler Mi?

gonzai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
İşlemci: Ryzen 7 3700X
Anakart: Gigabyte B450M S2H
RAM: G.Skill 16 GB 3600MHz

Sorum çok basit. Anakart seçimi işlemcinin performansına etki eder mi? Etkilerse nasıl etkiler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyumlu anakart olmasaydı zaten o işlemciyi kullanabiliyor olma ihtimalin olmazdı böylelikle anakartın işlemciyi kaldırıyor ki kullanabiliyorsun o yüzden herhangi bir performans etkinliği göstermez.

Düşük anakartsa OC işlemini daha az yaparsın, daha gelişmiş anakart ise daha iyi OC yaparsın 2 slot RAM yerine 4 tane RAM kullanıp performansını arttırırsın. Birinde m2 SSD girişi vardır birinde yoktur. Birinde daha gelişmiş bant genişliği sunarken diğeri daha az bant genişliği verir. Dediğim gibi OC yaparak oyun performansı masaüstü performansını arttırırsın vb. Ama normal olarak anakart arttırır mı diyorsan hayır arttırmaz.

Etkiliyordu sanki. Technopat youtube kanalında vardı böyle bir video baya gerilerde. Anakart aynıydı orada revizyon numaraları farklıydı. O videoya bir bakabilirsin.

O videoyu bulamadım. Ben OC yapmayacağım. Bana da etki etmez gibi deliyor. Ama ilk mesajya yazdığım sistemle oyun testi yaptım. 100 FPS alabiliyordum. Bir de

İşlemci: i7 7700K
Anakart: Asus Rog Maximus IX Code
Ram: 16 GB 3200MHZ

yukarıdaki sistemle test yaptım 110 115 FPS aldım. Yani iki işlemci arasında ortalama 10 FPS fark var. (Her iki sistemde de GTX 1080 takılı)

Bir de son olarak Ryzen 7 3700x Intel i7 7700K dan daha çok ısınıyor.

AMD Sistem boştayken 50 derece
INTEL Sistem boştayken 30 derece

bunlar normal mi ?

O videoyu bulamadım. Ben OC yapmayacağım. Bana da etki etmez gibi deliyor. Ama ilk mesajya yazdığım sistemle oyun testi yaptım. 100 FPS alabiliyordum. Bir de.

İşlemci: i7 7700K.
Anakart: ASUS ROG Maximus IX code.
RAM: 16 GB 3200MHz.

Yukarıdaki sistemle test yaptım 110 115 FPS aldım. Yani iki işlemci arasında ortalama 10 FPS fark var. (her iki sistemde de GTX 1080 takılı)

Bir de son olarak Ryzen 7 3700X Intel i7 7700Kdan daha çok ısınıyor.

AMD sistem boştayken 50 derece.
Intel sistem boştayken 30 derece.

Bunlar normal mi?

3700X 7700k işlemciyi katlar eğer stok soğutucu varsa normal.

Geri
Yukarı