Çözüldü Anakart Chipsetleri Performansı Etkiler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Bu aralar anakartlar hakkında detaylı araştırma yaptım. Fakat kafama takılan bir sorun var. Ya da direkt soracağım.

Bu anakart chipsetleri performansı etkiliyor mu?

Mesela A320 chipset bir anakart ile B450 chipset anakart arasında ne farklar vardır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartta çipset diğer bileşenler kadar önemlidir. Bir iki konuda yazmıştım aslında onları okuyabilirsin.

Anakartta çipset diğer bileşenler kadar önemlidir. Bir iki konuda yazmıştım aslında onları okuyabilirsin.

Çözüm
3. nesil AMD işlemciler için B450 anakartlar gayet yeterli. Fazlası para israfı. Eğer param var diyorsan B550 alabilirsin. Yeri gelir B550 X570'den daha sağlam olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam, gerçekten Tomahawk Max güzel bir kart. Sağlam VRM var.

Anakartların görevleri birkaç nesil önce azaltıldı. Donanımları birbiriyle haberleştirmek ve bazı temel işleri yapmak dışında bir görevi kalmadı. Pazardan aldığınız gibi ürünleri birleştirirseniz ve hiçbir müdahalede bulunmazsanız; donanımlar aynı hızında çalışır. Hız aşırtma, daha fazla giriş, daha fazla PCI-e hattı isterseniz, o zaman chipset modeli önemli olur. Yoksa A320’de çalışan stok bir işlemci ile B450’de çalışan stok bir işlemcinin performansı size aynı gelir.

Merhaba sosyal. Bu aralar anakartlar hakkında detaylı araştırma yaptım. Fakat kafama takılan bir sorun var. Ya da direkt soracağım.

Bu anakart chipsetleri performansı etkiliyor mu?

Mesela A320 chipset bir anakart ile B450 chipset anakart arasında ne farklar vardır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi sosyaller.

Herkes OC'den bahsetmiş ama sen A320'ye gidipte yüksek TDP'li CPU takarsan randuman alamazsın.

Herkes OC'den bahsetmiş ama sen A320'ye gidipte yüksek TDP'li CPU takarsan randuman alamazsın.
O chipset ile alakalı değil. Anakart üreticisi VRM sayısını istediği gibi ayarlar chipsetten bağımsız olarak. Canavar bir işlemci alan adam A320 almaz diye düşünüleceği için, VRM sayısı ve soğutması iyi olmayabilir çoğu A320 anakartın. Ama sebebi chipset değildir. Ekonomik sınıflandırma kaynaklıdır. Gaming versiyonu çıkar, onda böyle bir kısıt olmaz mesela.

Kısaca eğer gözle görülmeyen saykopat stabilize sıkıntılarını kafana takıp uyuyamayacağını düşünüyorsan parandan kısıp X570 al ve yıllarca anakartının ne olduğunu aklına getirmeyerek kullan. Ya da B450 al hiçbir şey farketmesin paran da cebine kalsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı