Anakart sıcaklığı performansı etkiler mi?

Daha fazla  
Ekran Alıntısı.PNG

Resimde görüldüğü gibi CPUTIN sicaklığı maximum 90C sicaklığa ulaşmış ama gözümle hiç göremedim o değere ulaştığını. Oyuna girmedim daha 40C'den 90C'ye fırlayıp bir anda gene düşmüş sanırım. Anakart sicaklıklarından hiç anlamam. Sensörde bozukluk olabilir mi ? Peki anakartın ısınması performansı etkiler mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakart sıcaklığı tabiki performansını etkiler. Anakart üzerindeki köprü/köprüler (yeni modellerde tek köprü var ancak eski modellerde kuzey ve güney köprüsü olarak bölünür) bu köprüler önemli görevlere sahiptir. İşlemci bellek iletişimi, ekran kartı CPU iletişimi vb gibi. Bildiğimiz CPU ısındığı zaman bazen kararsız çalışabildiği gibi aynı durum bunda da olabilir zira 90'C yüksek bir sıcaklık. Kararsız çalışmasıda görevini düzgün yapamaması yani buna bağlı olarak sistemin stabil çalışmamasını sağlayabilir. Etkisi olmasa bile ürettiği sıcaklık kasa içi sıcaklığı arttırarak diğer parçalara etki ederek onları da etkileyebilir.
Anakart sıcaklığı tabiki performansını etkiler. Anakart üzerindeki köprü/köprüler (yeni modellerde tek köprü var ancak eski modellerde kuzey ve güney köprüsü olarak bölünür) bu köprüler önemli görevlere sahiptir. İşlemci bellek iletişimi, ekran kartı CPU iletişimi vb gibi. Bildiğimiz CPU ısındığı zaman bazen kararsız çalışabildiği gibi aynı durum bunda da olabilir zira 90'C yüksek bir sıcaklık. Kararsız çalışmasıda görevini düzgün yapamaması yani buna bağlı olarak sistemin stabil çalışmamasını sağlayabilir. Etkisi olmasa bile ürettiği sıcaklık kasa içi sıcaklığı arttırarak diğer parçalara etki ederek onları da etkileyebilir.

Çözüm
Genel Durum 30-40C arası. Sicaklıkları sürekli izliyorum ama 80-90C'ye çıktığını gözümle göremedim bir türlü. Saliselik bir fırlama mümkün mü? Bana pek mümkün gibi gelmedi.

Kesinlikle yazılım saçmalıyor. Başka bir yazılımla kontrol ettim ve sonuç ortada.
Ekran Alıntısı.PNG

Boşuna endişelendirdi beni :D
CPUIDHWMonitor yanlış değerler gösteriyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı