Çözüldü Anakart Chipsetleri Performansı Etkiler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Bu aralar anakartlar hakkında detaylı araştırma yaptım. Fakat kafama takılan bir sorun var. Ya da direkt soracağım.

Bu anakart chipsetleri performansı etkiliyor mu?

Mesela A320 chipset bir anakart ile B450 chipset anakart arasında ne farklar vardır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartta çipset diğer bileşenler kadar önemlidir. Bir iki konuda yazmıştım aslında onları okuyabilirsin.

Dediklerinize bakarsam, anakart sadece lüks olarak para verilecek bir donanım olarak görülüyor. Ben öyle anladım açıkçası. Yani B450 alsam, X470 yonga seti bir anakarttan ne farkı olacak?

Dediklerinize bakarsam, anakart sadece lüks olarak para verilecek bir donanım olarak görülüyor. Ben öyle anladım açıkçası. Yani B450 alsam, X470 yonga seti bir anakarttan ne farkı olacak?
Daha düşük yonga seti. Modele bağlı olarak daha kırpılmış diğer bileşenler. Kullanılan işlemciye bağlı olarak da stabilite farkı. BIOS ROM çipinin boyut farkı gibi uzar gider.

A320 anakartların VRM'leri belli zaten. Neden fazla koysun ki zaten R3 üstü takılmaz A320'ye.
Ben de onu diyorum zaten. Sınıflandırma yapılıyor ürünlere. Chipset ile alakalı bir şey değil. İstenirse VRM sayısı artar. Chipsetten bağımsızdır o karar. İsterlerse ekonomik X570 de üretirler.

Olay tamamen işlemciye bağlı. Ryzen 3900 veya Intel 9900 gibi işlemciler kullanmayacaksanız B450 veya B550 anakartlar görevlerini fazlasıyla yerine getirirler. İlla X570 veya X470 anakart alacağım diyorsanız bunu gerektirecek bir nedeniniz olsun.

Geri
Yukarı