Anakart PSU'yu yakar mı?

bskoc99

Decapat
Arkadaşlar garip bir sıkıntım var. 2 gün önce PC'yi normal bir şekilde kapattım dün işten geldiğimde açma tuşuna bastım açılmadı PSU'nun anakartla olan tüm bağlantısını sökerek PSU'nun 24 pin girişindeki yeşil ve siyah kabloyu birbirine tel yardımıyla değdirerek güç vermeyi denedim tepki vermedi. Sıkıntının PSU'da olduğunu düşünerek çalışan bir bilgisayardan 2 3 gün önce sökülerek alınan PSU'yu sisteme uzay montaj takıp başlatmaya çalıştım ama gene sistem tepki vermedi o PSU'nun da anakartla olan bağlantılarını sökerek aynı işlemi yaptım ama gene tepki alamadım PSU'dan. Sıkıntı nedir acaba bu PSU'ların içinde sigorta varmış onu attırmış olabilir mi? Attırıyorsa da durduk yere neden böyle bir şey olsun anlamadım çözüm nedir bilen yardımcı olursa çok sevinirim.

Anakart PSU yakmaz ama PSU anakart yakabilir. Bir elektrik kesintisinde eğer kalitesiz model ise ve şalteri açık kalmışsa emekliye ayrılmış olabilir ilk PSU, anakart ile birlikle büyük ihtimal.

İkinci PSU'da ise büyük ihtimal sigorta atması olmuştur.

Attırıyorsa da durduk yere neden böyle bir şey olsun anlamadım çözüm nedir bilen yardımcı olursa çok sevinirim.

Anakartta ilk PSU'dan kaynaklı oluşmuş olabilecek bir arızadan ötürü olabilir. Dedim ya elektrik kesintisi olmuş ise ilk PSU ondan dolayı emekli olmuş olabilir diye, bu da anakartta bir arızaya yol açmış ve ikinci PSU'da sigorta atmasına yol açtırmış olabilir.

Anakart PSU yakmaz ama PSU anakart yakabilir. Bir elektrik kesintisinde eğer kalitesiz model ise ve şalteri açık kalmışsa emekliye ayrılmış olabilir ilk PSU, anakart ile birlikle büyük ihtimal.

İkinci PSU'da ise büyük ihtimal sigorta atması olmuştur.

Anakartta ilk PSU'dan kaynaklı oluşmuş olabilecek bir arızadan ötürü olabilir. Dedim ya elektrik kesintisi olmuş ise ilk PSU ondan dolayı emekli olmuş olabilir diye, bu da anakartta bir arızaya yol açmış ve ikinci PSU'da sigorta atmasına yol açtırmış olabilir.

Teşekkür ederim. Peki sigorta attıysa buna nasıl bakabilirim ve düzeltebilirim.

Bunun için bir fikrim yok açıkçası, PSU'yu nerden aldıysanız orası ile konuşsanız iyi olur. Belki garanti falan girer meseleye.

Merhaba. PSU sigortasını bulup değiştirmek için PSU'nun saç vidalı dış kapaklarını bir yıldız tornavida ile sökeceksiniz öncelikle hocam. Ondan sonra PSU PCB' sinde yer alan bir cam sigorta için girişten itibaren 220 volt AC'yi takip ederek onu bulacaksınız. Örneğin bu cam sigortayı bir plastik muhafaza içine de koymuş olabilirler, bu açıdan da araştırıp bulmaya çalışın. Dış plastik muhafazayı kaldırıp sigortayı ancak o zaman görebilmeniz mümkün olacaktır.

Anakartınız uzay montajda başka PSU ile çalışmadıysa ilk PSU'nun sigortasının atma nedeni, kendi fikrime göre anakarttaki olası sıkıntı (kısa devre gibi) ile aşırı akım çekilmesi ve bu aşırı akımla DC beslemenin kesilmesiyle birlikte giriş sigortasının da o anlarda atabilmesidir. Sigortalar bazen kesin bu nedenle atmayabilir, anlık gelen şebekeyle de sebepsiz olarak atabilir. Bunu tam olarak birbirinden ayırt edebilmek bazen zor olabilir. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı