Anakart-RAM-SSD Uyumu

gessef

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
MSI 970 Gaming anakart modeline sahibim. Aşağıdada linkte bıraktım.

Kafamı kurcalayan bazı noktalar var. Bilgisayara SSD ve RAM takmak istiyorum ama anakart uyumu vs. anlamadığım için sizlere danışmak istedim.
SSD konusunda 240 GB ve türevlerini düşünüyorum. Bu konuda aydınlatabilecek arkadaşlar var mıdır?

RAM konusunda ise slot sıkıntısı yüzünden net bir karara varamadım. Bende Kingston 8 GB (2x4) HyperX Savage DDR3 1600MHz CL9 RAM mevcut. RAM slotlarına baktığımda 4 adet slotun 2'si dolu şu an. Acaba 3. slota 8 GB RAM taksam nasıl bir etkiyle karşılaşırım? Yani 2 tane 4 GB ve 1 tane 8 GB RAM (aynı model) sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD konusunda sorun yaşamazsın, istediğin 2.5 inç modeli alabilirsin, ama RAM konusu biraz sıkıntılı RAM'lar farklı takılırsa uyumsuz çalışabiliyor, CPU Z programını indirip Memory ve SPD kısmını SS alıp buraya atabilir misin?

SSD konusunda sorun yaşamazsın, istediğin 2.5 inç modeli alabilirsin, ama RAM konusu biraz sıkıntılı RAM'lar farklı takılırsa uyumsuz çalışabiliyor, CPU Z programını indirip Memory ve SPD kısmını SS alıp buraya atabilir misin?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    8,7 KB · Görüntüleme: 68
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    11,2 KB · Görüntüleme: 71
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 66
Alacağın RAM'i 1600MHz DDR3 CL9 standartına göre al kaç GB olduğu önemli değil o tamamen senin tercihine kalmış. Bu arada işlemcinin modelini söyler misin? Değerler düşük gözüküyor 1600MHz CL9 RAM'i, 800MHz CL11 frekansında çalıştırıyor. RAM'lerden tam performans alamıyorsun işlemcin eski ise yeni bir işlemci almanı tavsiye ederim.

Anakartınızın RAM frekans desteği 2133 MHz eğer işlemciniz de destekliyorsa BIOS üzerinden RAM frekansını 1600 MHz yapın. SSD tarafında Samsung, WD, Kingston markaları arasından istediğiniz bir SSD'yi alabilirsiniz. RAM konusunda mümkünse aynı markanın aynı modelini alın. Fakat bulamazsanız CL ve MHz değerlerinin aynı olmasına dikkat edin ki sorun çıkarmasın.

Alacağın RAM'i 1600MHz DDR3 CL9 standartına göre al kaç GB olduğu önemli değil o tamamen senin tercihine kalmış. Bu arada işlemcinin modelini söyler misin? Değerler düşük gözüküyor 1600MHz CL9 RAM'i, 800MHz CL11 frekansında çalıştırıyor. RAM'lerden tam performans alamıyorsun işlemcin eski ise yeni bir işlemci almanı tavsiye ederim.
Yani şöyle söyleyeyim, ben bilgisayarı ilk topladığımdan bu yana işlemciden aşırı şikayetçiyim ama mevcut ekonomik durumdan değişiklik yapamıyorum. Elimdeki işlemci:

AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor​

Bilgisayarda ekstra soğutucu olmasına rağmen aşırı derecede ısınıyor, bilgisayarın içine tost ekmeği koy pişer 😁 bu yüzden arada bir havalandırmak zorunda kalıyorum hatta hafif zorlayabilecek oyunlarda kasanın kapağını açıp öyle oynayabiliyorum aşırı sıcaklıktan bilgisayar kendi kendini kapatabiliyor maalesef

Anakartınızın RAM frekans desteği 2133 MHz eğer işlemciniz de destekliyorsa BIOS üzerinden RAM frekansını 1600 MHz yapın. SSD tarafında Samsung, WD, Kingston markaları arasından istediğiniz bir SSD'yi alabilirsiniz. RAM konusunda mümkünse aynı markanın aynı modelini alın. Fakat bulamazsanız CL ve MHz değerlerinin aynı olmasına dikkat edin ki sorun çıkarmasın.
Aşağıda ekte işlemci modelini ve frekanslarını vs. koydum. Sizler bakarak daha iyi anlarsınız yanlış bir bilgi aktarmayayım. Birkaç araştırma yaptım aynı MHz değerlerinin uyuşmasını sağladım ama CL değerini gösteren bir bilgi panelini alışveriş sitesinde göremedim. Bunu nasıl anlayabiliriz?

Dosya Ekleri

• işlemci.png
    işlemci.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 97
Yani şöyle söyleyeyim, ben bilgisayarı ilk topladığımdan bu yana işlemciden aşırı şikayetçiyim ama mevcut ekonomik durumdan değişiklik yapamıyorum. Elimdeki işlemci:

AMD FX(tm)-6300 six-Core Processor​

Bilgisayarda ekstra soğutucu olmasına rağmen aşırı derecede ısınıyor, bilgisayarın içine tost ekmeği koy pişer 😁 bu yüzden arada bir havalandırmak zorunda kalıyorum hatta hafif zorlayabilecek oyunlarda kasanın kapağını açıp öyle oynayabiliyorum aşırı sıcaklıktan bilgisayar kendi kendini kapatabiliyor maalesef.

Aşağıda ekte işlemci modelini ve frekanslarını vs. koydum. Sizler bakarak daha iyi anlarsınız yanlış bir bilgi aktarmayayım. Birkaç araştırma yaptım aynı MHz değerlerinin uyuşmasını sağladım ama CL değerini gösteren bir bilgi panelini alışveriş sitesinde göremedim. Bunu nasıl anlayabiliriz?

İşlemcin aslında kötü değil güçlü bir işlemci, ama AMD'lerde ısınma, kronik bir sorundur iyi soğutulursa sorun çıkarmazlar, ben daha çok intelciyim AMD'den daha stabil çalışıyorlar. İşlemcin DDR3 1866 MHz'e kadar destekliyor, BIOS üzerinde bir işlem yaptın mı daha önce OC gibi. Çünkü bu sorunun 2 açıklaması var. Ya anakartın RAM'ın gücünü otomatik olarak ayarlıyor, ya da BIOS ayarlarıyla oynanmıştır. Eğer BIOS ayarlarıyla oynamadıysan korkmanı gerektirecek bir sorun yok dostum.

İşlemcin aslında kötü değil güçlü bir işlemci, ama AMD'lerde ısınma, kronik bir sorundur iyi soğutulursa sorun çıkarmazlar, ben daha çok intelciyim AMD'den daha stabil çalışıyorlar. İşlemcin DDR3 1866 MHz'e kadar destekliyor, BIOS üzerinde bir işlem yaptın mı daha önce OC gibi. Çünkü bu sorunun 2 açıklaması var. Ya anakartın RAM'ın gücünü otomatik olarak ayarlıyor, ya da BIOS ayarlarıyla oynanmıştır. Eğer BIOS ayarlarıyla oynamadıysan korkmanı gerektirecek bir sorun yok dostum.
Bir dönem OC muhabbetini araştırmıştım ama pek lazım olmadığı için hiç elimi sürmedim. Büyük ihtimalle anakart RAM gücünü otomatik ayarlıyor. Anladığım kadarıyla düşük frekans veriyor daha fazla performans için bunu manuel mi ayarlamam gerekiyor?

Bende tecrübe edince gördüm maalesef, bilgisayarı toplarken intel işlemci seçmiştim ama mağazaya gidince işler değişti satıcı kurbanı olduk açıkçası. Biraz aceleye gelmişti bir de o yüzden AMD ye kaldık 😁 ama şu ana kadar memnunum sadece dediğin gibi AMD'nin ısınma sorunu genel olarak tümünde mevcut.

Ben şu an boştaki bir slota 1600MHz 8 GB Ram taksam aynı marka ve aynı CL değerli, bir sıkıntı olmaz değil mi? Bir de hangi slota takacağım konusunda bir fikrim yok, örneğin şu ankiler 2 ve 4. slotlara takılmışlar. Bunların ne gibi bir önemi var?

Termal macununuzu kontrol edin macun kurumuş olabilir. Ondan sonra soğutucuyu iyi oturttuğunuzdan emin olun. Bu arada macunu kaliteli bir markadan almaya çalışın. Eğer ısınma sorunu devam ediyorsa daha güçlü bir soğutucuya geçmenizi öneririm. Eğer hala istediğiniz performansı alabiliyorsanız 400-450 TL civarına şöyle bir şey alabilirsiniz. Darboğaz sorununuz oldukça hafifleyecektir.

Bir dönem OC muhabbetini araştırmıştım ama pek lazım olmadığı için hiç elimi sürmedim. Büyük ihtimalle anakart RAM gücünü otomatik ayarlıyor. Anladığım kadarıyla düşük frekans veriyor daha fazla performans için bunu manuel mi ayarlamam gerekiyor?

Bende tecrübe edince gördüm maalesef, bilgisayarı toplarken Intel işlemci seçmiştim ama mağazaya gidince işler değişti satıcı kurbanı olduk açıkçası. Biraz aceleye gelmişti bir de o yüzden AMD'ye kaldık 😁 ama şu ana kadar memnunum sadece dediğin gibi AMD'nin ısınma sorunu genel olarak tümünde mevcut.

Ben şu an boştaki bir slota 1600MHz 8 GB RAM taksam aynı marka ve aynı CL değerli, bir sıkıntı olmaz değil mi? Bir de hangi slota takacağım konusunda bir fikrim yok, örneğin şu ankiler 2 ve 4. slotlara takılmışlar. Bunların ne gibi bir önemi var?

Genelde RAM'lerin çift kanal çalışması için 1-3 veya 2-4 slotlarına takılması gerekir. Aynı marka aynı model aynı CL değerinde bir RAM kullanırsanız sorun yaşamazsınız.

Termal macununuzu kontrol edin macun kurumuş olabilir. Ondan sonra soğutucuyu iyi oturttuğunuzdan emin olun. Bu arada macunu kaliteli bir markadan almaya çalışın. Eğer ısınma sorunu devam ediyorsa daha güçlü bir soğutucuya geçmenizi öneririm. Eğer hala istediğiniz performansı alabiliyorsanız 400-450 TL civarına şöyle bir şey alabilirsiniz. Darboğaz sorununuz oldukça hafifleyecektir.

Genelde RAM'lerin çift kanal çalışması için 1-3 veya 2-4 slotlarına takılması gerekir. Aynı marka aynı model aynı CL değerinde bir RAM kullanırsanız sorun yaşamazsınız.

Bu arkadaşımıza katılıyorum, ısınma konusunda yapabileceğiniz alternatifler bunlar, RAM konusuna gelirsek, arkadaşımızın dediği gibi 1-3 ve 2-4 slotları çift kanal için kullanılır. Elinizde zaten halihazırda 2 tane RAM takılı, alacağınız RAM'ı hangi slota takacağınızın pek bir önemi yok, dilediğiniz slota takabilirsiniz.

Geri
Yukarı