Anakart soketindeki termal macun nasıl temizlenir?

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
Yeni işlemci aldığım için eskisini söktüm, ilk taktığım zaman fazla macun sürmemiştim ama zamanla akıp soketin içine bir şekilde gitmiş. İnce iğneyle yavaş yavaş almaya çalıştım ama işe yaramadı. Nasıl temieyebilirim? Temizleyemezsem böyle kullanmamda sakınca var mı? Eski işlemcinin pinlerinde bile macun vardı ama hiç sıkıntısı yoktu.

20220220_232202.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli macunlar elektrik iletmez sorun olacağını sanmıyorum. Ama ısı iletim katsayısı havaya göre daha fazla olduğu için sürüldüğü yerde bölgesel olarak fazla ısınmaya sebep olabilir. Alkol, tiner gibi uçucu maddelerle temizlemekte fayda var.

Soketi yerinden söküp normal el dezanfektanını diş fırçasına sıkıp fırçaladım. Soket kapağının kenarındaki plastikler biraz kırıldı fakat yerine sorunsuz oturtmayı başardım. Yeni işlemci gelene kadar çalışıp çalışmadığını deneyemeyeceğim ama geldiğinde buraya yazarım. Şimdi yeni diş fırçası almam gerekiyor... umarım yeni AM4 soket koruması almam gerekmez 🤦🏻‍♂
20220221_001341.jpg

Soketi yerinden söküp normal el dezanfektanını diş fırçasına sıkıp fırçaladım. Soket kapağının kenarındaki plastikler biraz kırıldı fakat yerine sorunsuz oturtmayı başardım. Yeni işlemci gelene kadar çalışıp çalışmadığını deneyemeyeceğim ama geldiğinde buraya yazarım. Şimdi yeni diş fırçası almam gerekiyor... umarım yeni AM4 soket koruması almam gerekmez 🤦🏻‍♂
Eki Görüntüle 1311640

Alkol çeşidi. Anakarta vs. zarar vermeden temizlemek için.
Fırçaya az tiner sürüp temizlesem olmaz mı

Soketi anakarttan çıkartıp yapacaksan olur fakat hala anakart üzerindeyken yapacaksan mutlaka uygun alkollü tinerden alman gerek yoksa zarar verirsin.
Hiçbir şekilde tiner vs kullanmadan iğne ucu ile birde diş fırçası ile temizledim.

Dosya Ekleri

• 20221116_211620.jpg
    20221116_211620.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 52

Geri
Yukarı