Anakartdan fan hızını kontrol edemiyorum

• Konuyu başlatan Azz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 9B

Azz

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Tıbbi Mümessil
Arkadaşlar 3 pin girişli bir işlemci sogutucum var sabit 2500rpm de çalışıyor. Anakart bios menüsüne girdigim zaman

CPU FAN - Standart - Slient - Turbo - Manuel gibi seçenekler var buradan manuel i seçiyorum

daha sonra bana anakart bir uyarı veriyor advanced moda geçmeme ve cpu\chassis adı altında manuel parametreleri ayarlamam gerektigini söylüyor. Advanced moda geçiyorum monitör sekmesi alında bu ayarlar mevcut. Fakat ingilzice oldugu için bir gram birşey anlayamadım. Yardımcı olabilecek var mı ?

Fan speed low limit 600 rpm
Q-fan upper temperature 70
Q-fan max. duty cycle (%) 100
Q-fan lower temperature 20
Q-fan min. duty cycle (%) 20

İşlemci sogutucum maksimum devirde 27DB oldugu yazıyor. İşlemci sogutucum ile beraber bir adet8cm kasa fanıda sipariş vermiştim onunda ses seviyesi 27DB. Fakat işlemci sogutucu o fandan 3 kat daha fazla ses çıkartıyor. Acaba sogutucumu arızalı diye düşünmeye başladım.

Bios sana işlemci kaç dereceye ulaştığında nasıl devirde çalışacağını söylüyor. Altta verdiğin değerlere göre 70 dereceye ulaştığında son hızda çalışırken 20 derece ve altında %20 devirde dönüyor. Yanlış bilgi vermek gibi olmasın ama 2500 rpm'in son hız olduğunu düşünürsek birşeyler ayarlayabilirsin.

işte hocam o ayarı ben anlayamıyorum işlemci boşta iken 20 derece civarlarında geziniyor 2500rpm yükte ikende 2500 rpm ben 2000rpm ya felan çeksem sogutucuyu yeterli olacaktır. tam olarak hangi ne yazmam gerekiyor. 20 derece altında iken %20 ile dönmüyor zaten o ayarları kafama göre değiştirsem bile sabit 2500rpm de dönüyor. bana şu ayara şunu yaz vs. diyebilir misiniz

20 derece düşük bir sıcaklık. Kasandaki hava sirkülasyonuna göre bunu 35 veya 40 dereceye çekebilirsin. Geri kalan ayarlar kalabilir. Şayet stok fan kullanıyorsan tam devirde çalışması için 65 dereceyi seçmeni öneririm. (y)

Edit: Ayarları kaydetmediğini mi söylüyorsun?

hocam şimdi 20 dereceyi 45 dereceye çektim. fakat fan hızında herhangi bir değişiklik olmadı. Ayarlar kayıt ediliyor ama uygulanmıyor. Sogutucu beni takmaz gibi hala 2500rpm civarlarında sabit dönüyor :) bu arada stok sogutucu kullanmıyorum

Anakartınızın modeli nedir? Ayrıca AMD işlemci kullanıyorsanız Catalyst Control Center - OverDrive sekmesi üzerinden halledebilirsiniz.

Asusa55bme modeli anakart kullanıyorum. İşlemcim AMD evet. Bakayım birazdan teşekkür ederim. Bildigim kadarı ile 3 pinli fanlar ayarlanabiliyor 4 pinli fanlar ise sıcaklıga göre kendini ayarlıyor.

düzenleme: ccc içerisinde öyle bir seçenecek yok hocam. sadece ekran kartı mhz gibi degerleri gösteriyor. apu kullanıyorum bu arada

Son düzenleme:
Asusa55bme modeli anakart kullanıyorum. İşlemcim AMD evet. Bakayım birazdan teşekkür ederim. Bildigim kadarı ile 3 pinli fanlar ayarlanabiliyor 4 pinli fanlar ise sıcaklıga göre kendini ayarlıyor.

düzenleme: ccc içerisinde öyle bir seçenecek yok hocam. sadece ekran kartı mhz gibi degerleri gösteriyor. apu kullanıyorum bu arada
Performans sekmesinin altına baktınız mı?

Evet hocam performans segmesi altında;

Graphics Overdrive
CPU Gücü
CPU Overdrive
AMD Overdrive

seçenekleri yer alıyor. Bunların hiçbirisin içerisinde fanı ayarlayabilecegim bir yer yok

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı