Anakartlar arasındaki farklar nelerdir?

exsoso10

Hectopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart fiyatlarına bakıyorum, aynı RAM slotunu destekleyen anakartlar arasında bile uçurum kadar fark var. Neden bu kadar fiyat farkı var? Bir de bende DDR2 var DDR4'le arasında nasıl bir performans farkı olur? Ve bana ucuz yollu 200 lirayı geçmeyecek bir anakart önerir misiniz? Mümkünse DDR4 olsun en olmadı DDR3. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle anakart denilen şey çok kompleks bir elektronik devredir. Devrede kullanılan direnç, kapasitör vs gibi elemanların kalitesinden devrenin basıldığı kartın kalitesine, kart üzerindeki mühendislikten işçiliğe, üretim tekniğinden taşınmasına, kullanılan çipsetten ıncı cıncıya kadar bir sürü etken var.

İki anakartın DDR3 slotu olması demek aynı slota sahip olması demek değil. Slotun üreticileri, veri yolu vs gibi değerler farklı olabilir.

Son olarak da bana anakart önerin diye olmaz, işlemcin ne? ekran kartın ne? belleklerin ne? depolama birimlerin ne? Kaç tane depolama birimi kullanacaksın vs gibi bilgileri vermen lazım ki biz de anakart önerelim.

Hiç bilgisayar parçalarından anlamadığın belli senin anlayacağın dilde şöyle anlatayım. Senin bu sorduğun soru Vw Polo'da araba Golf' te Passat' ta neden aralarında 50-100 bin TL fark var demek gibi ikisinin 4 tekeri var 4 kapısı var filan diyorsun.
Donanım performans RGB olma RAM slotu diğer portların sayısı ve yakışıklılık gibi bir sürü farklar var aralarında. DDR2 DDR4 arasında fark var mı filan demişin birde tabii ki var nesil farkı var aralarında daha yeni teknoloji. Sen diyorsun ki 2010 Polo ile 2019 arasında ne fark var ikisi de araba işte. O farkları bunları takip eden gören inceleyen kişi bir bakışta anlar bilmeyen için hepsi aynı şey ne fark ederki der geçer.
Anakart önerisi öyle kafaya göre olmaz ayrıca. İşlemci ile uyumlu olması lazım. Her yeni nesil ile anakart ve işlemci soket yapısı değişiyor çünkü.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı