Anayasa Mahkemesi, din dersinin insan hakları ihlali olduğuna karar verdi

Bu sorunun çözümü din dersini seçmeli hale getirmek değil arkadaşlar. Aileleri toplar seminer konferans falan verirsin.
Bilmem kaç yıllık kafayı bir seminerle düzeltebilecek birisi varsa buyursun çıksın.

Din dersi seçmeli olursa isteyen çocuk seçer diyeceğim de seçmeli dersleri de zorla seçtiriyorlar. :D

Ben hiçbir din dersinin aklı başında olmayan çocuğa verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Aile tarafından da verilmemesi lazım. Çocuk bir dine inanmak istiyorsa araştırıp aklı başında olduğunda bulur ve inanacaksa inanır. Çocuğa küçüklüğünden beri baskı kurmaya gerek yok.

İstemeyen dilekçe versin kardeşim. Zorla millete tutup öğretmiyorlar istemiyorsan muaf tutulmayı talep edeceksin.
İsteyen dersi alsın kardeşim. Zorla millete tutup öğretmiyorlar istiyorsan dersi talep edeceksin.

Böyle çok daha mantıklı oldu. Devletin dini yok, devlet okulunda da zorla din öğretemezsin. İsteyen öğrenir.

Bu arada haberin içeriğini dikkatli okumak lazım.

Şu an hiçbir şey değişmeyecek çünkü yasa şu şekilde: "ebeveynlerin eğitim ve öğretimin kendi dinî ve felsefi inançlarına göre" yani eğitim alıp almaması yine aileye bağlı olacak çocuğa yine söz düşmeyecek.

Problemlere karşı böyle çözümler saçma. Hükümetin yanlışları mı var, ülkeyi terket. Eğitimin yetersiz ve kötü olduğunu mu düşünüyorsun, o zaman okuma. Bunlar çözüm değil, din ve ahlak bilgisi de gerekli bir ders fakat bunu objektif olarak yapmadıkları yüzünden eleştiriyorlar. Senin böyle bir tutum gerçekleştirmen de dersin taraflı olmasından kaynaklanmakta.

Hükümetin yanlısı varsa seçimde başkasına oy verebilirsin eğitim kötüyse eğitimi iyi olan bir ülkede okuyup tecrübelerini kendi ülkende kullanabilirsin. Zorla din dersi öğretilmiyor zaten muaf kalma seçeneğimiz var.

Hükümetin yanlısı varsa seçimde başkasına oy verebilirsin eğitim kötüyse eğitimi iyi olan bir ülkede okuyup tecrübelerini kendi ülkende kullanabilirsin. Zorla din dersi öğretilmiyor zaten muaf kalma seçeneğimiz var.
10 yaşında ki çocuk daha din nedir bile bilmiyorken onun beyni x din ile yıkanıyor, bu konular hakkında düşünme becerisi kısıtlanıyor. Bir önceki mesajımda söylediklerim bir örnekti sadece burada olay muaf tutulmak değil, olay yanlışı düzeltebilmek ama önce yanlışı görebilmek gerekir. O kadar koşulsuz inanıyorsun ki, bu bazı şeyleri görmeni engelliyor.

Arkadaşım Müslüman değil. Ailesini bu durumu anlatsa olumlu bir tepki almayacak. Muaf olması için de ailesi ile konuşulması lazım. Yani kendi istemese de o derse giriyor.

Ayrıca LGS'de din dersi olması çok saçma. Kariyeri etkileyecek bir sınavda din dersi ne alaka?

Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir?
Benim görüşüm: Bence yerinde bir karar, sonuçta T.C.'de sadece Müslüman'lar yaşamıyor.

IMG_20220410_045952.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı