Anayasa Mahkemesi, din dersinin insan hakları ihlali olduğuna karar verdi

Derslerin boş geçmesi iyi bir şey mi? Belli bir amacı olmayan insanlar için iyi olabilir ama nitelikli bireyler sınıftaki şebeklerle 2 ders boş boş oturmak yerine bir şeyler öğrenmek istiyor olabilir. Ayrıca müslümanlar için de gereksiz. Din dediğimiz şey roket bilimi değil, müfredattaki gereksiz ayrıntıları ezberlemek yerine kutsal kitabı okumak, dini kaynağından öğrenmek tercih edilmeli.
Ahlakla ilgili de şeyler anlatılıyor ayrıca zorunlu da değil dilekçe verip gelmeyebilir.

Hocam işte bu bizi ilgilendirmiyor ki bazı insanlar irade sahibi değildir dininin sorumluluklarını yerine getirmez biz onlara Müslüman değil diyemeyiz.
Fikir belirtebiliriz.
Ahlakla ilgili de şeyler anlatılıyor ayrıca zorunlu da değil dilekçe verip gelmeyebilir.
Dilekçe verip bitmiyor iş. Öyle "Hadi ben almıyorum bu dersi." deyip bırakamıyorsunuz.

Zorunlu din dersi yok.
Dilekçe ver muaf ol.

Dostum yukarıda da yazdım, o belge işi öyle kolay değil uğraş istiyor + senden dini belgelendirmeni istiyor + 5.sınıftan itibaren çocuk din dersi görüyor, seçme hakkı verilmiyor.

Öbür türlüde sadece dersten kaytarmak için Müslüman olan birinin de bu belgeyi verebileceği gerçeği var.

Sırf dersten kaytarmak için kendisine gayrimüslim belgesi çıkartan kişi zaten Müslüman değildir ki.

Din dersi görmek insanlık suçu değildir.

Evet ama din kültürü adı altında sadece İslam'ı anlatmak diğer dinleri hiçe saymaktır.

Hayır düşünsene din dersi diye bir ders yok almak isteyen belgeye müracat ediyor.

Kur'an kursları, vakıflar, dini kurumlar dini ve Kur'an'ı öğretmek için var.

Dostum yukarıda da yazdım, o belge işi öyle kolay değil uğraş istiyor + senden dini belgelendirmeni istiyor + 5.sınıftan itibaren çocuk din dersi görüyor, seçme hakkı verilmiyor.

Sırf dersten kaytarmak için kendisine gayrimüslim belgesi çıkartan kişi zaten Müslüman değildir ki.

Evet ama din kültürü adı altında sadece İslam'ı anlatmak diğer dinleri hiçe saymaktır.

Kur'an kursları, vakıflar, dini kurumlar dini ve Kur'an'ı öğretmek için var.

Hocam bizim kuşağımız için dersten çıkmak olsun da ne oluyorsa olsun 5 vakit namaz kılan ama belge verme işi çok kolay olsa şak diye belgeyi verip derse girmeyecek arkadaşlarım var.

Yeni konular

Geri
Yukarı