Android mi alınmalı iPhone mu?

Jok

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Telefon almayı düşünüyorum ancak bir Android sever olsam da iPhone'un neler getirip, götürdüğünü merak ediyorum. Birde ikisi arasında kıyaslama yapabilir miyiz? Artı ve eksi olarak? Telefon alacak arkadaşlara da yardımcı olur bence.

Bu konuda milyon tane konu açıldı sanırım. Hepsinde de herkes elinde ne varsa onu savundu. Tartışmalar çıktı uzun uzun. 300-400 TL'lik telefonlar alıp Android'e çamur atanlar çıktı. Ama madem istedin genel olarak söyleyeyim.

iOS daha stabildir. Android'e göre daha uzun sürede yavaşlar. Ancak kapalı bir işletim sistemidir. Yapabileceklerin sınırlıdır. Bilgisayara bağlayıp öyle sürükleyip dosyanı atamazsın içine. İçine bir şey atmak için illet olursun. Android'teki gibi uygulamaları internetten indirip kuramazsın. Android'te yapabileceklerinin sınırı yoktur. Telefonla her şeyi yapabilirsin. Her türlü değişikliği yapabilirsin. Android deneyimi yaşamak istiyorsan amiral gemilerini alacaksın. iPhone'a 300 TL mi veriyor insanlar ? 300 TL'lik telefon alıp Android'e suç atamaz o zaman kimse.

Bunların ışığında kendi isteklerini düşün. Ben iOS ile yapamam. Evde var zaten bir iPad. Ayda yılda bir açarım.

Egemen Bildiğim kadarıyla İOS 8'i bile sadece geliştirici hesabı olanlara verdiler. Bende Android işletim sistemini destekliyorum ve uygulama zenginliği ve maddi açıdan bakacak olursak da ucuzluğu daha iyi. Çoğu uygulama sadece Android de var diye biliyorum. Ama insan sormak istiyor belki yeni bir bilgi öğrenirim diye.

Apple bu konuda çok kurnaz davranıyor. İnsanlara bir iPhone aldırmak için 2 sürüm sonra güncelleme vermiyor. Ya da verdiği güncellemeler sorunlu oluyor. İnsanlar geçtiklerine pişman oluyor. Android öyle değil ama. Amiral gemilerinden bahsedecek olursak güncellemeleri genelde alıyorlar. Kimi firmalar güncellemeleri çıkar çıkmaz vereceklerini söylüyor. Hadi firma vermedi sen ROM kullanıp geçebiliyorsun. Şimdi iPhone alıp bazı şeyler için JailBreak yapacağıma Android alırım direkt daha iyi.

Apple bu konuda çok kurnaz davranıyor. İnsanlara bir iPhone aldırmak için 2 sürüm sonra güncelleme vermiyor. Ya da verdiği güncellemeler sorunlu oluyor. İnsanlar geçtiklerine pişman oluyor. Android öyle değil ama. Amiral gemilerinden bahsedecek olursak güncellemeleri genelde alıyorlar. Kimi firmalar güncellemeleri çıkar çıkmaz vereceklerini söylüyor. Hadi firma vermedi sen ROM kullanıp geçebiliyorsun. Şimdi iPhone alıp bazı şeyler için JailBreak yapacağıma Android alırım direkt daha iyi.

Peki bütçe olarak bakarsak? Birde güç. Biraz araştırdım kimi diyor ki iPhone'un işlemcisi daha güçlü grafik mimarisi kimisi de bunun tam tersini söylüyor. Bunun doğrusu nedir?

Ayrı platformlar için donanım kıyası yapmak doğru olmaz. Neye göre güçlü işlemcisi ? Android telefonların donanımlarını Android için, iPhone'ların donanımlarını iOS açısından değerlendirmek lazım. Bütçe açısından Android daha uygun tabii ki. 1300 TL'ye LG G2 gibi bir telefon alabiliyorsunuz mesela. 1900-2000 TL civarlarında amiral gemilerini buluyorsunuz.

Batarya açısından bak bir de bence. iPhone'u olup da yanında şarj aletiyle gezmeyeni görmedim. Hatta bir örnek vereyim. Arkadaşta iPhone 4 var. Metallica konserine gitti. Telefonu hazırlamış hafızasını boşaltmış. Video çekecekti. 10 dakika çekimden sonra şarjı bitmiş. Kız arkadaşımda da 4S var. Her gün 3 defa şarja takmak zorunda kalıyor. Bataryayı yemesin diye 3G bile kullanmıyor. Ekran en kısıkta. Bildiğim kadarıyla iPhone 5'lerde de bu sorun devam ediyor.

Apple tasarımcıları üzerinden satış yapıyor resmen ama adamlar ideal boyutlarda telefon üretiyor samsung insanların cebinden büyük telefon üretmeye devam etsin.

Ayrı platformlar için donanım kıyası yapmak doğru olmaz. Neye göre güçlü işlemcisi ? Android telefonların donanımlarını Android için, iPhone'ların donanımlarını iOS açısından değerlendirmek lazım. Bütçe açısından Android daha uygun tabii ki. 1300 TL'ye LG G2 gibi bir telefon alabiliyorsunuz mesela. 1900-2000 TL civarlarında amiral gemilerini buluyorsunuz.

Batarya açısından bak bir de bence. iPhone'u olup da yanında şarj aletiyle gezmeyeni görmedim. Hatta bir örnek vereyim. Arkadaşta iPhone 4 var. Metallica konserine gitti. Telefonu hazırlamış hafızasını boşaltmış. Video çekecekti. 10 dakika çekimden sonra şarjı bitmiş. Kız arkadaşımda da 4S var. Her gün 3 defa şarja takmak zorunda kalıyor. Bataryayı yemesin diye 3G bile kullanmıyor. Ekran en kısıkta. Bildiğim kadarıyla iPhone 5'lerde de bu sorun devam ediyor.

Haklısın aslın da şimdiye kadar iPhone kullanıp da şarz sıkıntısı çekmeyeni görmedim.

Apple tasarımcıları üzerinden satış yapıyor resmen ama adamlar ideal boyutlarda telefon üretiyor samsung insanların cebinden büyük telefon üretmeye devam etsin.

Katılıyorum Samsung'un bazı telefonları gerçekten cebe sığmıyor. Bazı arkadaşlarım ceplerine sığmadığı için ellerinde tutuyor.

Tasarım iyi hoş da 4.00" ekran biraz az kalmıyor mu ? Oyuncak gibi geliyor. Küçücük kalıyor o ekran.

Tasarım olarak bakacak olursak çok ama çok şık bir telefon ancak 5.2" ve ya 5.5" telefonların yanında süs gibi duruyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı