Android oyun geliştirmek için nereden başlamalı ?

sneaks

Kilopat
Sorunum başlıkta belirttiğim gibi android oyun piyasasına girmek istiyorum. Geçen yaz biraz ucundan uğraşmaya çalışmıştım ve uğraşırken baya eğlendim. Genelde 2d oyunlar üzerine yoğunlaşmak istiyorum ama 3d'den de zarar gelmez :) Hali hazırda c++ biliyorum yani yazılıma sıfırdan başlamıyorum ve yabancı değilim. (Ayrıca üniversite 1.sınıf bil. müh. öğrencisiyim) .c# ve java ile amatörce bilgilerim var. ( Lisede dersler yüzünden ara verdiğim için çoğu bilgilerimi unuttum). Başlıca sorularımı şöyle sıralayacak olursam;
1) C# desteği sayesinde Unity üzerinden mi gideyim, yoksa java üzerinden mi ?
2)Birinci soruma cevaben birkaç kitap önerir misiniz? (Bir yerde "Uygulamalarla Unity 3D ve Android ile Oyun Geliştirme" diye bir kitap görmüştüm bu kitap nasıl mesela tavsiye eder misiniz ?
3)Bana bu konuda ayriyeten verebileceğiniz başlıca tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba
İlk sorunuza cevaben java artık okadar ön planda olan bir oyun programlama dili değil tabiki kullanıldığı birçok yer var ama bu benim şahsi duşuncem
İkinci sorunuza cevaben kodlab ın kitaplarını önerebilirim
Üçüncü sorunuza cevaben eğer 2d yapacaksanız unity ye falan gerek yok
Gamemakeri önerebilirim fakat o da java derlemesi olan gml kullanıyor
İnşaallah yararlı olmuştur

Öncelikle merhaba
İlk sorunuza cevaben java artık okadar ön planda olan bir oyun programlama dili değil tabiki kullanıldığı birçok yer var ama bu benim şahsi duşuncem
İkinci sorunuza cevaben kodlab ın kitaplarını önerebilirim
Üçüncü sorunuza cevaben eğer 2d yapacaksanız unity ye falan gerek yok
Gamemakeri önerebilirim fakat o da java derlemesi olan gml kullanıyor
İnşaallah yararlı olmuştur

Kodlab'ın kitaplarını açıkçası pek geliştirici bulmuyorum daha önce C# kitabını almıştım, ayrıca andengine denen bir oyun motoru üzerinden konular anlatılıyor baktığım kadarıyla. Başka kitap önerebilir misiniz veya önerebilecek var mı ? Ayrıca gamemaker'ı 1 sene civarı kullanmıştım ama kullanıcıyı çok sınırlandırıyor. İlk mesajımda 2d yöneleceğimi söyledim ama bu konu heves olarak kalsın istemiyorum dolayısıyla kendimi amatörden en iyiye çıkarmak istiyorum ne yazik ki gamemaker bunun için bana yeterli gelmedi.

Sorunum başlıkta belirttiğim gibi android oyun piyasasına girmek istiyorum. Geçen yaz biraz ucundan uğraşmaya çalışmıştım ve uğraşırken baya eğlendim. Genelde 2d oyunlar üzerine yoğunlaşmak istiyorum ama 3d'den de zarar gelmez :) Hali hazırda c++ biliyorum yani yazılıma sıfırdan başlamıyorum ve yabancı değilim. (Ayrıca üniversite 1.sınıf bil. müh. öğrencisiyim) .c# ve java ile amatörce bilgilerim var. ( Lisede dersler yüzünden ara verdiğim için çoğu bilgilerimi unuttum). Başlıca sorularımı şöyle sıralayacak olursam;
1) C# desteği sayesinde Unity üzerinden mi gideyim, yoksa java üzerinden mi ?
2)Birinci soruma cevaben birkaç kitap önerir misiniz? (Bir yerde "Uygulamalarla Unity 3D ve Android ile Oyun Geliştirme" diye bir kitap görmüştüm bu kitap nasıl mesela tavsiye eder misiniz ?
3)Bana bu konuda ayriyeten verebileceğiniz başlıca tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkürler...
Buyrun bakınız: Xamarin

Hocam ben yol gösterilmesini , nasıl başlayacağım hakkında istedim ayriyeten 1-2 kitap tavsiyesi siz direk link attınız. Güzel bir siteye benziyor ama hakkında bek bir bilgim olmadığından işime yaramaz yinede teşekkürler.
Xamarin sitesinde açıklıyor nasıl yapılacağını ama, siz Java (daha yaygındır) (Xamarin'i "C" biliyorum dediğiniz için önerdim) kullanabilirsiniz.
İlk adım olarak Java öğrenmeniz lazım.

Android ve Java dersleri (Video Set) (Toplam 96 TL)
Bu set ile temeli atın sonra bu örnek uygulama yapımını satın alıp (79 TL) izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Xamarin sitesinde açıklıyor nasıl yapılacağını ama, siz Java (daha yaygındır) (Xamarin'i "C" biliyorum dediğiniz için önerdim) kullanabilirsiniz.
İlk adım olarak Java öğrenmeniz lazım.

Android ve Java dersleri (Video Set) (Toplam 96 TL)
Bu set ile temeli atın sonra bu örnek uygulama yapımını satın alıp (79 TL) izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim ama ilk arkadaşın yorumundaki gibi tamamen oyun motoru üzerinden gitmek istiyorum böylece işim daha kolay olur diye düşünüyorum . Yazılıma sıfır değilim o yüzden direk oyun yapımı kitap vs. istedim. Ayrıca iki setin fiyatı birleşince biraz tuzlu oluyor. Uygulamalarla Unity 3D ile Oyun Geliştirme örneğin bu kitabı tavsiye edermisiniz. Beni geliştirir mi ?

Çok teşekkür ederim ama ilk arkadaşın yorumundaki gibi tamamen oyun motoru üzerinden gitmek istiyorum böylece işim daha kolay olur diye düşünüyorum . Yazılıma sıfır değilim o yüzden direk oyun yapımı kitap vs. istedim. Ayrıca iki setin fiyatı birleşince biraz tuzlu oluyor. Uygulamalarla Unity 3D ile Oyun Geliştirme örneğin bu kitabı tavsiye edermisiniz. Beni geliştirir mi ?
Tavsiye ederim ayrıca Microsoft'un bedava geliştirme eğitimlerinede (AçıkAkademi) bakabilirsin.

Tavsiye ederim ayrıca Microsoft'un bedava geliştirme eğitimlerinede (AçıkAkademi) bakabilirsin.
Teşekkürler... Son bir sorum daha var HTML5 ile yapılan oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Bu dili öğrenmemi tavsiye edermisiniz ? Üstelik ilk seviye diller arasında fazla sıkıntı çıkaracğını sanmıyorum. Yoksa C# java üzerinden mi gitmeliyim ?

Teşekkürler... Son bir sorum daha var HTML5 ile yapılan oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Bu dili öğrenmemi tavsiye edermisiniz ? Üstelik ilk seviye diller arasında fazla sıkıntı çıkaracğını sanmıyorum. Yoksa C# java üzerinden mi gitmeliyim ?
HTML 5 ile yapıp Android platformuna dökülen oyunlar ile pek fazla şey yapamazsınız.Size önerim Unity ile C++ veya C# kodlamaktır, ben Unity istemem sıfırdan kodlayacağım derseniz Xamarin API'si üzerinde C# kodlamanız veya direkt Eclipse veya Android Studio ile Java kodlamaktır.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı