Android vs iOS

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

GokhanYigitGya

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Nilüfer Bursa Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Uzun süredir böyle konular açılmadığını düşündüm. Bu yüzden soruyorum.
Sizce Android mi iOS mi daha iyi?
Hangisini tercih ediyorsunuz ve neden söylediğiniz işletim sistemini daha çok beğeniyorsunuz?

Not: Bu bir işletim sistemi karşılaştırma konusudur yani cihazları değil sadece işletim sistemlerini karşılaştırırsanız sevinirim.

Benim şahsi fikrim:
Şu an Android 13 kullanıyorum.
Android'i tercih etme sebeplerim şunlar:
  1. iOS'in aksine Android cihazların yazılımının değiştirebilir olması yani cihazlara Custom ROM kurulabilmesi.
  2. Orijinal kalitede sınırsız Google Fotoğraflar olması (Google pixel ve Google pixel XL model telefonlarda ve PixelExperience gibi çoğu Pixel OS Custom ROM'larda mevcut.)
  3. Google One üyeliğinin iCloud+ aboneliğinden daha uygun olması.
  4. Android tarafında cihaz üreticilerinin ve cihaz çeşitliliğinin daha fazla olması iOS tarafına göre.
iOS istiyorsanız Apple'a mahkumsunuz.
Ama Android tarafında çeşitlilik daha fazla mesela ister Samsung ister Google pixel ister Xiaomi almış ol fark etmez.
Android'de sonradan arayüzden sıkılırsanız cihazın Bootloader kilidini açıp cihazın yazılımını ve arayüzünü değiştirebiliyorsunuz.

Fakat iOS istiyorsanız Apple'ın arayüzüne ve hizmetlerine mahkumsunuz.

Son düzenleme:
Uzun süredir böyle konular açılmadığını düşündüm. Bu yüzden soruyorum.
Sizce Android mi iOS mi daha iyi?
Hangisini tercih ediyorsunuz ve neden söylediğiniz işletim sistemini daha çok beğeniyorsunuz?

Not: Bu bir işletim sistemi karşılaştırma konusudur yani cihazları değil sadece işletim sistemlerini karşılaştırırsanız sevinirim.

Benim şahsi fikrim:
Şu an Android 13 kullanıyorum.
Android'i tercih etme sebeplerim şunlar:
  1. iOS'in aksine Android cihazların yazılımının değiştirebilir olması yani cihazlara Custom ROM kurulabilmesi.
  2. iOS'in aksine Jailbreak yapmadan dışarıdan (APK) uygulama yüklenebilmesi.
  3. Orijinal kalitede sınırsız Google Fotoğraflar olması (Google pixel ve Google pixel XL model telefonlarda ve PixelExperience gibi çoğu Pixel OS Custom ROM'larda mevcut.)
  4. Google One üyeliğinin iCloud+ aboneliğinden daha uygun olması.
iOS. Ayrıyeten 2.madden yanlış. iOS cihazlara JB olmadan uygulama kurabilirsiniz.

iOS. Ayrıyeten 2.madden yanlış. iOS cihazlara JB olmadan uygulama kurabilirsiniz.

Ve 3. madde saçma. Apple'ın kendi kamera uygulaması gayet başarılı. Neden GCAM'a ihtiyaç olsun?

Düzenledim hocam. Ayrıca ben GCAM'den bahsetmiyorum. Google Pixel 5 ve daha öncesinde çıkmış olan Google Pixel modelleri ile PixelExperience/PixelExperience Plus gibi bazı Pixel OS tabanlı custom ROM'larda bulunan sınırsız Google Fotoğraflar depolama hakkını kastediyorum.

@GokhanYigitGya
Kullanım şekil, alışkanlık ve beklentilere göre değişmekte. Stabilite anlamında açık ara IOS.

IOS'un artıları:
- Stabilite.
- Ekositemi içinde çok verimli ve hızlı haberleşebilmek, zırt zırt cihaz değişsen de sıkıntı yaşamadan devam edebilmek.
- Uzun süre telefonu kapatmadan, sıfırlamadan kullanabilmek.
- Instagram vb. gibi uygulamalarda ana hedef IOS alındığı için reels, hikaye gibi durumlarda daha yüksek çözünürlük.
- Uygulamalarda ekran büyüklüğünden kaynaklı hatalar yaşanmaması.
- Arayüz sadeliği.

Bu şartlarda Android'de yaşananlar.
- Hikaye vs paylaşıldığında ya da fotoğraf atıldığında değişik çözünürlüklü telefonlar yüzünden abuk subuk oranlarda fotoğraf kaydetmesi.
- Stabil değil bir süre sonra OS şişiyor. Sıfırlamak ya da kapat aç yapmak gerekiyor.
- Arayüzü çok karışık IOS'a nazaran.
- Android'de özellikle Instagram'da çözünürlük düşmesi.
- Android'de ekosistemi bulunmakta ama verimli kullanılması spesifik üreticilerde sağlanıyor.

Android'in artıları:
- Özelleştirilebilirlik.
- Çoğu zaman çoğu programa erken ulaşabilmek. Mesela GeForce NOW...
- Mağaza harici yüklemenin çok kolay olması. (IOS'ta da var. Fakat ara ara eşzamanlama vs isteyebiliyor. Zahmetli... )
- Mağaza fiyatlandırmalarının daha uygun olması.
- Özelleştirmeyi OS boyutunda yapabilmek.
- Wepcam, Dosya transferi vb durumlarda tam uyum. Ara programa ihtiyaç duymamak.

Android tarafında kurcalamak ve uğraşma eylemlerinden vazgeçmişsen, kullanayım sıkıntı çıkarmasın kafasındaysan elle tutulur çok bir olayı kalmıyor. Bundan dolayı başta da dediğim gibi bence IOS.

@BehzatAmirim
Google One 100 GB aylık 5 79 TL yıllık 58 TL.
Google One 200 GB aylık 12 TL yıllık 116 TL.
Hâlâ yıllığa çevirince Google One daha uygun.

@canysf.
Instagram konusunda tamamen haklısınız.
Kamera çözünürlüğü konusunuda telefonun kamera ayarlarından telefonu 16:9 ayarını seçip düzeltebilirsiniz.
Ayrıca artık cihaz değiştirirken veri taşıma özelliği var. Google Drive yedeklemesi ile de verileri geri yükleyebiliyorsunuz.

Arayüz ve arayüz karışıklığı konusunda tek bir sözüm var.
iOS aptalların kullanabileceği kadar basit şekilde tasarlanmıştır.

Android'in şişmesi olayı 2010'ların başında kaldı. Artık Android de gereksiz uygulama bulundurmadığınız veya çok düşük ve alt seviyede bir telefonunuz yoksa hiç şişmiyor.

Ekosistem olayına gelince:
Google nearby share ve Google hizmetleri ile birlikte artık Windows ile Android arasında bir Google ekosistemi kurmaya başladı.
Ayrıca kendi web ve Linux tabanlı Chrome OS işletim sistemi mevcut Apple gibi.

Samsung'un zaten hem nearby share hem de kendi quick share araçları mevcut.
Ayrıca Microsoft ile anlaştığından Samsung da bir Microsoft tabanlı bir ekosistem kurdu kendine.
Diğer üreticiler de çoğunlukla Google ekosistemini kullanıyor.
Saf Android veya PixelExperience ile Google ekosistemi kullanınca deneyim artık aynı Apple'ın ki gibi bayağı başarılı oluyor.

Arayüz sadeliği konusunda AOSP yani saf Android bayağı sade. PixelExperience ve Google'ın Pixel OS arayüzü da AOSP tabanlı olduğundan bayağı sade.

Son düzenleyen: Moderatör:
@BehzatAmirim
Google One 100 GB aylık 5 79 TL yıllık 58 TL.
Google One 200 GB aylık 12 TL yıllık 116 TL.
Hâlâ yıllığa çevirince Google One daha uygun.

@canysf.
Instagram konusunda tamamen haklısınız.
Kamera çözünürlüğü konusunuda telefonun kamera ayarlarından telefonu 16:9 ayarını seçip düzeltebilirsiniz.

Arayüz ve arayüz karışıklığı konusunda tek bir sözüm var.
iOS aptalların kullanabileceği kadar basit şekilde tasarlanmıştır.
Android ise zekiler için tasarlandığından siz biraz zorlanabilirsiniz.

Android'in şişmesi olayı 2010'ların başında kaldı. Artık Android de gereksiz uygulama bulundurmadığınız veya çok düşük ve alt seviyede bir telefonunuz yoksa hiç şişmiyor.

Ekosistem olayına gelince:
Google nearby share ve Google hizmetleri ile birlikte artık Windows ile Android arasında bir Google ekosistemi kurmaya başladı.
Ayrıca kendi web ve Linux tabanlı Chrome OS işletim sistemi mevcut Apple gibi.

Samsung'un zaten hem nearby share hem de kendi quick share araçları mevcut.
Ayrıca Microsoft ile anlaştığından Samsung da bir Microsoft tabanlı bir ekosistem kurdu kendine.
Diğer üreticiler de çoğunlukla Google ekosistemini kullanıyor.
Saf Android veya PixelExperience ile Google ekosistemi kullanınca deneyim artık aynı Apple'ın ki gibi bayağı başarılı oluyor.

Arayüz sadeliği konusunda AOSP yani saf Android bayağı sade. PixelExperience ve Google'ın Pixel OS arayüzü da AOSP tabanlı olduğundan bayağı sade.
Arayüzde hiçbiri iOS kadar iyi olamaz. Ekosistem olayında nasıl Android’i üstün tutuyorsun anlamadım ?😀

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı