Android vs iOS

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arayüzde hiçbiri iOS kadar iyi olamaz. Ekosistem olayında nasıl Android'i üstün tutuyorsun anlamadım?😀

Bilgisayarda tamamen Google hizmetlerini kullanınca ve ayrıca telefonda PixelExperience Plus ROM yüklü olunca aynı iOS ile macOS arasındaki gibi bir deneyim yaşayabiliyorum.

Sonuçta IOS'de Apple hizmetleri ile entegrasyon kuruyor. Bana AirDrop benzeri sistem yok demeyin.
Android tarafında AirDrop yerine zaten nearby share var. Beta olarak Windows sürümü de mevcut nearby Share'in.
iOS ile Windows bilgisayar kullanın bakalım deneyim aynı olabiliyor mu? Yüksek ihtimal cevabınız hayır olacaktır. Önemli olan iyi bir ekosistem kurmak. Aynı şekilde Android ile MacOS'de düzgün bir deneyim sunmayacaktır.
Ben burada IOS'i kötülemiyorum ama aşırı kısıtlamalı, Apple ekosistemine bağlı ve sizi Mac almaya zorlanmasını sevmiyorum. Android de ise biraz oynayarak Microsoft ekosistemi bile kurabilirsiniz.

Bilgisayarda tamamen Google hizmetlerini kullanınca ve ayrıca telefonda PixelExperience Plus ROM yüklü olunca aynı iOS ile macOS arasındaki gibi bir deneyim yaşayabiliyorum.

Sonuçta IOS'de Apple hizmetleri ile entegrasyon kuruyor. Bana AirDrop benzeri sistem yok demeyin.
Android tarafında AirDrop yerine zaten nearby share var. Beta olarak Windows sürümü de mevcut nearby Share'in.
Bu Apple ekosisteminden üstün olduğu anlamına mı geliyor ?

@canysf.
Instagram konusunda tamamen haklısınız.

Arayüz ve arayüz karışıklığı konusunda tek bir sözüm var.
iOS aptalların kullanabileceği kadar basit şekilde tasarlanmıştır.
Android ise zekiler için tasarlandığından siz biraz zorlanabilirsiniz.

Android'in şişmesi olayı 2010'ların başında kaldı. Artık Android de gereksiz uygulama bulundurmadığınız veya çok düşük ve alt seviyede bir telefonunuz yoksa hiç şişmiyor.

Ekosistem olayına gelince:
Google nearby share ve Google hizmetleri ile birlikte artık Windows ile Android arasında bir Google ekosistemi kurmaya başladı.
Ayrıca kendi web ve Linux tabanlı Chrome OS işletim sistemi mevcut Apple gibi.

Samsung'un zaten hem nearby share hem de kendi quick share araçları mevcut.
Ayrıca Microsoft ile anlaştığından Samsung da bir Microsoft tabanlı bir ekosistem kurdu kendine.
Diğer üreticiler de çoğunlukla Google ekosistemini kullanıyor.
Saf Android veya PixelExperience ile Google ekosistemi kullanınca deneyim artık aynı Apple'ın ki gibi bayağı başarılı oluyor.

Arayüz sadeliği konusunda AOSP yani saf Android bayağı sade. PixelExperience ve Google'ın Pixel OS arayüzü da AOSP tabanlı olduğundan bayağı sade.

Olay aptal deyip kavga etmek mi yoksa fikir alış verişi yapmak mı? Ona göre tavır takınalım.

Arayüz ve arayüz karışıklığı konusunda tek bir sözüm var.
iOS aptalların kullanabileceği kadar basit şekilde tasarlanmıştır.
Android ise zekiler için tasarlandığından siz biraz zorlanabilirsiniz.

Öncelikle halihazırda ikisini de kullanmaktayım. Yazılımcıyım. Uygulama yazıyorum. Uygulama ya da OS fark etmez. Sen dünyanın en iyi icadını, programını yap. Bunu herkesin cebine girmesini hedefliyorsan. Senin alıcın içinde senin tabirinle "geri zekalı" da olacak "dahi" de olacak hatta "engelli birey" de olacak. Bunu herkesin kullanması/kullanabilmesi en büyük hedef ve amaçtır. Patladın...
Gelelim cümlene fanboy efendi.

Not: Bu bir işletim sistemi karşılaştırma konusudur yani cihazları değil sadece işletim sistemlerini karşılaştırırsanız sevinirim.

Bunu deyip bana kalkıp

Artık Android de gereksiz uygulama bulundurmadığınız veya çok düşük ve alt seviyede bir telefonunuz yoksa hiç şişmiyor.

Demen boş. Android işletim sistemini ben 700 liralık Çinli merdiven altı telefonda da deneyimleyebilirim. S23 Ultra'da da. Cihaz karşılaştırma deyip iyi cihaz iyilemesi yapamazsın. Benim verdiğim örnekler hala 5/5S gibi cihazlar bile yağ gibi akıyorken evde yatan Note 3 stock ROM ile kasım Kasım kasılıyor. ROM yükle dersen zaten onu Android'e + yazmışım.

Ekosistem olayına gelince:
Google nearby share ve Google hizmetleri ile birlikte artık Windows ile Android arasında bir Google ekosistemi kurmaya başladı.

Olayda bu. Başladı. Yapacaklarına değil yaptıklarını kıyaslamamız gerekiyor. Bu durumda ben telefonu çat diye ekrana dönüştürebilme bile olayı bitiriyor benim için. Android de yapılabiliyor. Fakat uygulama kur vs. vs. Kullanışlılık her zaman için genel kullanıcıya daha büyük öncelik. Herkes benim gibi software developerlık yapmıyor. Ya da ergen gibi kurcalamayacak.

Arayüz sadeliği konusunda AOSP yani saf Android bayağı sade. PixelExperience ve Google'ın Pixel OS arayüzü da AOSP tabanlı olduğundan bayağı sade.

Buna gelecek olursan bahsettiğim durum. Android OS genel bir yazılım ve açık kaynak. Sen bunu LineageOS özelinde akıcı ve temiz görürken misal Samsung kullanıcısı bunu animasyona boğulmuş şekilde kullanıyor. Yıl 2023 hala S23 Ultra şarja takıldığında animasyon sapıtması yaşayabiliyor. Spesikifleştiremezsin. iOS tek cihaz grubuna belli bir performans için yazılan bir OS. Android ise cihaza göre leş cihaza göre IOS'dan akıcı halde modifiye edilen bir OS. Sen bunu karma almak zorundasın.

Başta ki "aptal" iğnelemen çok itici ve çocukça. Aslında bu açıklamaları bile hak etmiyorsun ama okuyanlar aydınlanır belki. Üslup, terbiye öğrenmen dileğiyle. İyi Sosyaller...

Bu Apple ekosisteminden üstün olduğu anlamına mı geliyor?

Ben herhangi biri daha iyi demiyorum ama Android'in de artık Instagram dışında IOS'den bir eksiği kalmadığını düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
iOS sevmem. Android gibi özelleştirmeye sonuna kadar açık bir OS yerine neden iOS kullanalım ki? Hem Linux tabanlı. Ayrıca geliştiriciler hep Android odaklanırlar. Nadiren iOS odaklananlar var. Android desteği olmayan, iOS desteği olan uygulama neredeyse hiç görmedim. Fakat Android desteği olup da iOS desteği olmayan birçok uygulama gördüm.

Sınırsız Google Fotoğraflar depolanmasını kastediyorum.
O kalkalı oluyor baya.

Fotoğraflar depolama alanından yiyor artık. Orjinal veya düşük kalite farketmez. Ancak, depolama ücretleri iCloud'un yarısından daha az.

Android tarafında cihaz üreticilerinin ve cihaz çeşitliliğinin daha fazla olması iOS tarafına göre
Bu bence negatif bir şey. Geliştiriciye ek yük bindiriyor. Çinli mal kullananların da arama yapmasını engelliyor.

Bakınız: Arama yapamayan Xiaomi

Ben herhangi biri daha iyi demiyorum ama Android'in de artık Instagram dışında IOS'den bir eksiği kalmadığını düşünüyorum.
Anlamadım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-07-18-17-35-39-000_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-07-18-17-35-39-000_com.google.android.apps.photos.jpg
    69,9 KB · Görüntüleme: 42
Amiral gemisi S22 Ultra da kullandım giris seviye denecek Xiaomi Redmi 9T de. Desteği elden ayaktan kesilmis iPhone 5s bile o telefonlardaki akiciligi sunmuyor. Su anda bi' yanımda Samsung Note8 diğer yanımda da iş için kullandığım iPhone 12 Pro Max duruyor. Android'in bi faydasini görmedim. Cihaz kötü ise kötüdür. Buna cesitli ROM da kursaniz yine ayni.

iPhone'a da Android kurarsin ama Android'e IOS kurabilir misin?
IOS'a Jailbreak olmadan da uygulama kurarsin.

Apple'daki ekosistem hic birinde yok.
Sen bi' story at hele bak nasil grenli çıkıyor fotograflar.

Uzun süredir böyle konular açılmadığını düşündüm. Bu yüzden soruyorum.
Sizce Android mi iOS mi daha iyi?
Hangisini tercih ediyorsunuz ve neden söylediğiniz işletim sistemini daha çok beğeniyorsunuz?

Not: Bu bir işletim sistemi karşılaştırma konusudur yani cihazları değil sadece işletim sistemlerini karşılaştırırsanız sevinirim.

Benim şahsi fikrim:
Şu an Android 13 kullanıyorum.
Android'i tercih etme sebeplerim şunlar:
  1. iOS'in aksine Android cihazların yazılımının değiştirebilir olması yani cihazlara Custom ROM kurulabilmesi.
  2. Orijinal kalitede sınırsız Google Fotoğraflar olması (Google pixel ve Google pixel XL model telefonlarda ve PixelExperience gibi çoğu Pixel OS Custom ROM'larda mevcut.)
  3. Google One üyeliğinin iCloud+ aboneliğinden daha uygun olması.
  4. Android tarafında cihaz üreticilerinin ve cihaz çeşitliliğinin daha fazla olması iOS tarafına göre.
iOS istiyorsanız Apple'a mahkumsunuz.
Ama Android tarafında çeşitlilik daha fazla mesela ister Samsung ister Google pixel ister Xiaomi almış ol fark etmez.
Android'de sonradan arayüzden sıkılırsanız cihazın Bootloader kilidini açıp cihazın yazılımını ve arayüzünü değiştirebiliyorsunuz.

Fakat iOS istiyorsanız Apple'ın arayüzüne ve hizmetlerine mahkumsunuz.

Redmi Note 7'den 13 Pro Max'e geçtim ve tek sıkıntı APK konusuydu. Ona da 1 yılda falan alışmaya başladım. Şimdi eğer dandik 1 yıl güncelleme bile almayacak Android telefonla kıyaslayacaksanız iPhone 6S bile daha iyi. Amiral gemisi konusunda temel olarak Samsung telefonlar daha iyi olmasına rağmen insanlar Türkiye'de bile dahil iPhone kullanıyor. Sebebi bence işletim sistemi ve stabilliği. S Pen + Kıvrımlı ekran + 200 MP gibi özellikler bence stabil olmaktan daha önemsiz geliyor insanlara. Telefon 3 yıl sonra güncelleme almayıp 5-6 kat değer kaybettikten sonra ne yapayım ki? iPhone 7 Plus yenilenmiş parasına S10 dahi alabiliyorsunuz o derece.

Redmi Note 7'den 13 Pro Max'e geçtim ve tek sıkıntı APK konusuydu. Ona da 1 yılda falan alışmaya başladım. Şimdi eğer dandik 1 yıl güncelleme bile almayacak Android telefonla kıyaslayacaksanız iPhone 6S bile daha iyi. Amiral gemisi konusunda temel olarak Samsung telefonlar daha iyi olmasına rağmen insanlar Türkiye'de bile dahil iPhone kullanıyor. Sebebi bence işletim sistemi ve stabilliği. S Pen + Kıvrımlı ekran + 200 MP gibi özellikler bence stabil olmaktan daha önemsiz geliyor insanlara. Telefon 3 yıl sonra güncelleme almayıp 5-6 kat değer kaybettikten sonra ne yapayım ki? iPhone 7 Plus yenilenmiş parasına S10 dahi alabiliyorsunuz o derece.
APK konusu çözülüyor basit bir şekilde. Bir sürü app market var.

Diyelim ki iOS Android'den daha iyi, bu neyi değiştirecek?
Diyelim ki Android IOS'tan daha iyi, bu neyi değiştirecek?
Bu gibi konuların hiçbir anlamı yok, herkes kendi kafasındakine göre bir şeyleri almaya devam edecek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı