Android vs iOS

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O kalkalı oluyor bayağı.

Fotoğraflar depolama alanından yiyor artık. Orijinal veya düşük kalite fark etmez. Ancak, depolama ücretleri ICloud'un yarısından daha az.

Bu bence negatif bir şey. Geliştiriciye ek yük bindiriyor. Çinli mal kullananların da arama yapmasını engelliyor.

Bakınız: Arama yapamayan Xiaomi.

Anlamadım.

Sınırsız depolama hakkı tamamen ortadan kalkmadı. Sadece Google pixel 5 ve daha öncesinde çıkmış olan Google pixel telefonlara özel oldu.
Ayrıca PixelExperience vb. Pixel OS tabanlı çoğu Custom ROM ile de sınırsız Google Fotoğraflar depolama hakkını diğer telefonlarda kullanabiliyoruz.

Screenshot_20230719-160124_Fotoğraflar.png

Screenshot_20230719-160127_Fotoğraflar.png

Xiaomi'yi ben de yazılım konusunda sevmiyorum.
Fakat Android sadece Xiaomi veya diğer Çinli markalardan ibaret değil.

Saf Android'e yakın bir arayüz isterseniz fakat özelleştirilebilir de olsun derseniz nothing var.

Özelleştirilebilir bir arayüz ve uzun süreli destek isterseniz Samsung var.

Yok ben özelleştirilebilir bir arayüz değil de tamamen saf ve iOS kadar akıcı bir arayüz istiyorum dersen Google pixel var.

Son düzenleme:
Diyelim ki iOS Android'den daha iyi, bu neyi değiştirecek?
Diyelim ki Android IOS'tan daha iyi, bu neyi değiştirecek?
Bu gibi konuların hiçbir anlamı yok, herkes kendi kafasındakine göre bir şeyleri almaya devam edecek.

Hocam siz kesinlikle haklısınız. Ben bu konuyu öylesine açtım ama hemen Apple fanları sanki ışınlandı.😄🤔

iOS her türlü daha stabil geliyor ve kendine bağlıyor açıkçası.

Arayüzü çok karışık IOS'a nazaran.

Burada telefon üreticilerinin kendi arayüzleri oluyor.
Android için genelleme yapmak yanlış eskiden kullandığım en sade anlaşılır olan arayüz ColorOS idi.
Ama arayüz boş çok özellik barındırmıyor.

Amiral gemisi S22 Ultra da kullandım giris seviye denecek Xiaomi Redmi 9T de. Desteği elden ayaktan kesilmis iPhone 5S bile o telefonlardaki akiciligi sunmuyor. Su anda bi' yanımda Samsung Note8 diğer yanımda da iş için kullandığım iPhone 12 Pro Max duruyor. Android'in bir faydasini görmedim. Cihaz kötü ise kötüdür. Buna cesitli ROM da kursaniz yine ayni.

IPhone'a da Android kurarsin ama Android'e iOS kurabilir misin?
IOS'a Jailbreak olmadan da uygulama kurarsin.

Apple'daki ekosistem hiçbirinde yok.
Sen bi' story at hele bak nasıl grenli çıkıyor fotograflar.

iOS isteyen Apple alsın ben ne yapayım yani.😄
İşte aradaki fark bu. Android açık kaynaklı olduğundan ve paralı olmadığından hep dandik gibi görünüyor özellikle Apple kullanıcılarına.

Fakat aslında Android bence iOS daha özgür bir deneyim sunuyor kullanıcılara.

Ayrıca Apple hep üst seviyede telefon ürettiğiden kullanıcılarına "Apple kalitelidir." algısı kurmuş.
Fakat Android üreticileri herkese hitap ettiğinden Android telefonlar hakkında genellikle gariban telefonu algısı oluşmuş. Fakat ben elimde Apple'a yetecek kadar para olsaydı bile üst seviye bir Android telefon kullanırdım. Çünkü Android'de kontrol bende oluyor üreticilerde değil.

Arayüzü çok karışık IOS'a nazaran.

Burada telefon üreticilerinin kendi arayüzleri önemli.

S Pen + kıvrımlı ekran.

Bence kalem çok önemli ama tablet için daha önemli.
Eğimli ekran (3D) kırılmalara karşı güven vermiyor ama çok şık.

iOS isteyen Apple alsın ben ne yapayım yani.😄
İşte aradaki fark bu. Android açık kaynaklı olduğundan ve paralı olmadığından hep dandik gibi görünüyor özellikle Apple kullanıcılarına.

Fakat aslında Android bence iOS daha özgür bir deneyim sunuyor kullanıcılara.

Ayrıca Apple hep üst seviyede telefon ürettiğiden kullanıcılarına "Apple kalitelidir." algısı kurmuş.
Fakat Android üreticileri herkese hitap ettiğinden Android telefonlar hakkında genellikle gariban telefonu algısı oluşmuş. Fakat ben elimde Apple'a yetecek kadar para olsaydı bile üst seviye bir Android telefon kullanırdım. Çünkü Android'de kontrol bende oluyor üreticilerde değil.

Kullandığı telefon A02s Samsung çöp berbat sonraki telefonum Apple olacak diyor adam🤣

Burada telefon üreticilerinin kendi arayüzleri obe.

Zaten Samsung da yanlış bilmiyorsam artık katlanabilir Z fold serisi telefonları ile en büyük ekranlı sxx Ultra serisi telefonlarında S Pen veriyor.
Zaten Note serisi de ilk başta tablet ile telefon arasında tasarlanmıştı.
Sonradan s serisi ile Note serisi arasında S Pen dışında fark kalmadığından seriyi sxx Ultra serisi ile birleştirerek bitirmişlerdi.

Burada telefon üreticilerinin kendi arayüzleri önemli.

Kullandığı telefon A02s Samsung çöp berbat sonraki telefonum Apple olacak diyor adam🤣

İşte hocam Google pixel serisi de nothing Phone serisi de fark ettiyseniz ya F/P tabanına ya da üst segmente telefon çıkarıyor. O yüzden pixel telefonlar ve arayüzleri zaten diğer telefonlardan daha fazla seviyorum. Zaten cihazımda PixelExperience Plus ROM kullanıyorum. Google pixel Türkiye'de olsaydı geçen sene alırdım da işte daha Türkiye'de yok. Mecburen POCO X3 Pro alıp içine Custom ROM kurdum.

Apple fanları sanki ışınlandı.
En tehlikelileri. Konudaki çoğu kişiyi engellemişim, bir sürü alıntın var, hiçbiri gözükmüyor 🤣

iOS, Android fark etmez. Önemli olan telefon. iPhone'lar başarılı cihazlar olsalar bile fiyatlarını kesinlikle hak etmiyorlar. Özellikle Pro olmayanlar.

Android alacaksam da Huawei, Samsung (S serisi ve katlanan zımbırtılar) ve Google dışında bir şey almam. Diğerleri rezalet.

Kısaca iPhone 13 kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki bazı vatandaşların anlattığı gibi uzaylıların yaptığı dünyanın en iyi telefonu değil. Kamera özellikleri olarak üzdü. Video konusunda başarılı. 60Hz ekranı fiyatına göre komedi. Şimdi telefon değişecek olsam Huawei P60 Pro alırdım.

En tehlikelileri. Konudaki çoğu kişiyi engellemişim, bir sürü alıntın var, hiçbiri gözükmüyor 🤣

iOS, Android fark etmez. Önemli olan telefon. IPhone'lar başarılı cihazlar olsalar bile fiyatlarını kesinlikle hak etmiyorlar. Özellikle Pro olmayanlar.

Android alacaksam da Huawei, Samsung (s serisi ve katlanan zımbırtılar) ve Google dışında bir şey almam. Diğerleri rezalet.

Kısaca iPhone 13 kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki bazı vatandaşların anlattığı gibi uzaylıların yaptığı dünyanın en iyi telefonu değil. Kamera özellikleri olarak üzdü. Video konusunda başarılı. 60Hz ekranı fiyatına göre komedi. Şimdi telefon değişecek olsam Huawei P60 Pro alırdım.

Zaten bu yüzden hiçbir açtığım Android vs iOS konuları asıl amacına hizmet edemiyor. Farklı zamanlarda 2 kere açmayı denedim ikisinde de Apple kullanıcıları hemen saldırdılar ve onlara neden Android'in bir eksiği olmadığını anlatmaya çalıştım.

Hocam bu arada haklısınız bu devirde en azından üst seviye telefon (örneğin: Google pixel, Samsung S, nothing Phone) haricindeki bir telefon alınmaz.

Elimde bulunan Samsung Galaxy S21 FE ile bile ay fotoğrafları çekebildim zaten tatildeyken.
Artık bu çok zor eklenen bir özellik değil. 30X Zoom ve yazılımsal kamera optimizasyonu bile yetiyor.
Zaten neredeyse bütün yeni çıkan Samsung Galaxy s serisi telefonlarda var.

Son düzenleme:
@GokhanYigitGya Ay fotoğrafı gerkeç değil, yapay zeka Ay'ı tanıyıp fotoğrafı düzenliyor 🙂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı