Anhedoni veya depresyonda olduğumu nasıl anlarım?

Aga bende 19 yaşındayım şu an. Yaklaşık 2-3 senedir çoğu şeyden zevk alamıyorum. Önceden canım hiç sıkılmıyordu hep yapacak bir şey buluyordum ama şimdi ne yapsam canım çok sıkılıyor. Her şeye karşı bir isteksizlik var pandemiden ötürü anhedoni arttı diyorlar ne kadar doğru bilemiyorum ama benim üniversite sınav senemde yaşadığım kaygı sorunu ile bayağı artış sağlamıştı. Umarım bir şekilde geçer ya :d

Hocam bayağı olmuş ama son durum nedir?

Hocam bayağı olmuş ama son durum nedir?
Vallahi o zamanlar çok iyiymişim şu an baya kötüyüm. Keyif veren hiçbir şey yok, her şeyden aşırı sıkılıyorum, hiçbir şey yapasım yok.

Merhaba arkadaşalar, bu aralar hiçbir şeyden zevk almıyorum. Her şeyden soğuyorum. Hiçbir şeye gülmüyorum. Annem bir şey sorduğunda 5 dakika sonra cevap veriyorum. Yüzüm hep asık halsizim. Bunun neden olduğunu bende anlamıyorum. Bu aralar canım çok sıkkın. Sonra bu soruna bir çözüm bulmak istedim. Araştırırken psikoloji rahatsızlığı olan deprasyon ve anhendoni rahatsızlığını gördüm. Nedenlerini araştırdım. Daha sonra böyle bir rahatsızlığım var mı diye araştırdım. Fakat kesin bir sonuca ulaşamadım. Bende buraya sorayım dedim. Lütfen dalga geçmeyin. Anhedoni veya depresyonda olduğumu nasıl anlarım? Sizce anhedoni veya depresyonda mıyım?

Not: Anhedoni ve deprasyon ne demek?
Anhedoni ve deprasyon
durumunda kişinin depresif duygular içerisinde olması, konuşmada ve düşüncelerde yavaşlama hemen dikkat çeker. Bu durumu enerji kaybı, yorgunluk, bitkinlik, iştahta değişme olarak gözlemleyebiliriz. Cinsel istekte azalma, bedensel yakınmalar, psikolojik ağrılar, değersizlik ortaya çıkar.
Geçen yılın yaz aylarında 7 yıllık kız arkadaşım benden ayrıldı. Üstüne gitti onu tanıştırdığım dostum dediğim ayrıldığımda yardım istediğim adamla benimle konuşmaya devam ederken ve ben ilişkiyi düzeltmeye çalışırken bir anda sevgili oldu, birçok şey yaşadı. Ben hepsine şahit oldum hala onu severken. Senden çok, çok ama çok daha beter bir duruma geldim. 129 kiloyu gördüm tartıda, sıkıntılı şeyler yaptım kendime direkt olarak buraya yazamayacağım. Tüm hayallerim, gelecek planım, çocuk hayali, evlilik hayali vb. yüzlercesi gözümün önünde dost dediğim bir şahıs ve hayatımı kurmayı hayal ettiğim şahıs yüzünden yıkıldı. Konuşmuyordum, ilk başta deli gibi yemek yiyip sadece evde oturuyordum. Sonra ilk önce yemeği kestim, diyet gibi değil direkt günde 1 öğün bazen, yada 2-3 günde 1 yiyordum. Bu durumu nasıl atlattım onu söyleyeyim belki sana da katkısı olur. Önce yeme düzenimi değiştirdim, yemeye yemeye zaten midem küçüldü, sonrasında günde 2 öğün ama hafif ama protein ağırlıklı şeyler yemeye başladım, daha sonra spor salonuna kaydoldum ve ağır bir antrenmanla başladım direkt olarak. Çok hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayınca ve spor salonunda kafamı dağıttığımı fark edince biraz olsun kendime geldim. İnsanlarla konuşmaya tekrar başladım ve internetten freelance iş kovaladım ki evde de kafam dağılsın. Kafamı hiç boş bırakmadım. Sana da önerim özellikle spor salonu(haftada 5 gün gidiyordum çok iyi geliyor bence), hobi yada bir iş bulman. Böylece hem yeni insanlarla istemsiz tanışıyorsun ve kafan dağılıyor, biraz olsun yüzün gülebiliyor hem de kendine güvenin artıyor. Hala aklımdan atamasam da ilk zamana göre inanılmaz şekilde iyi durumdayım. Eğer atlatamazsan profesyonel bir yardım da alabilirsin ancak ben şahsen istemedim, çünkü işlevli olduklarını düşünmüyorum. Kişinin kendinde bittiğini düşünüyorum bu tarz şeylerin maalesef.

Şuan kendi tanımı koyduğum kadarıyla inanılmaz derecede bir overthinking ve depresyon yaşıyorum. Bu tanıları koyabilmekte önemli oluyor bazen. Eğer kendi başına halledemiyorsan ilaç tedavisini düşünebilirsin ancak geri dönütlerini iyi düşünmen gerek.

Bana da geçmiş olsun o zaman. 2,5 yıldır anksiyete ve 1,5 yıldır anhedoniyle güreşiyorum. İkisi de birbirini güçlendiriyor.
Hocam senin yaş kaç bu arada. Bir de ilaç falan kullanıyor musun? Ben Fonksera ve Abizol kullanıyorum da gram işe yaramıyor. 3-4 ay daha kullanacağım işe yaramazsa tümden keseceğim ilaçları.

Hocam senin yaş kaç bu arada.
18,5
Bir de ilaç falan kullanıyor musun? Ben Fonksera ve Abizol kullanıyorum da gram işe yaramıyor. 3-4 ay daha kullanacağım işe yaramazsa tümden keseceğim ilaçları.
Hiç kullanmadım. Bir şey diyemeyeceğim.
Sana da önerim özellikle spor salonu(haftada 5 gün gidiyordum çok iyi geliyor bence)
Denendi, olmadı. Spordan çıktığım anda aynı bataklığa yine düşüyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı