Anime çizgi film midir?

WinTime

Hectopat
Yer
Afyon/Merkez
Kardeşimle sıkıldıkça tartışıyoruz... Ben diyorum anime çizgi filmdir, o diyor anime çizgi film değil. Bana saçma geliyor animenin çizgi film olmadığını savunmaları. Savundukları nokta da şu imiş. Çizgi filmler böyle sadece bizim çocuk kanallarında gösterilen olarak kabul ediyorlar, animeler ise içinde kan, vahşet ve cinsellik unsurları olduğu için herkese hitap ediyor diyorlar. Kardeşim sen çizgi filmin sadece çocuk kanallarında bulunduğunu ve sadece çocuklara yönelik yapıldığını düşünüyorsan çok yanlış yapıyorsun... Kafanı kaldır ve fan boyluk yapmayı bırak! Etrafındakileri gör. Çizgi filmlerin içinde de bahsettiğimiz kan gibi unsurlardan bulunuyor. Zaten ki anime kavramı çizgi filmlerde özellikle Disney'in kurucusundan ilham alınarak çizilmeye başlanmış. Bu yüzden anime çizgi film değildir denmesi saçma. Şu denebilir; anime çizgi filmin alt dalıdır, aynı animasyonlar gibi. Ama gelip de anime çizgi film değildir diyemezler. Benim şahsi görüşüm kısaca böyle ama sizin de bu soruya karşı yanıtlarınızı bekliyorum gençler 😀

Not: Japon fan boyluğu yapmayı da kesin lütfen. Chan, sensei veya senpai gibi kavramları nicklerde, T-Shirtlerde falan görüyorum. Anlamlarından çarpıtılarak kullanılıyorlar, aşırı tilt oluyorum. Özellikle böyle üstünde senpai yazan hoodileri giyenlerden böyle uzak duruyorum. Veya karşıma oyunda isminda chan gibi bir şey bulunan biri gelince alt etme hırsım 3 iken 5'e fırlıyor. Bu konu hakkında da görüşlerinizi *saygı* çerçevesinde bekliyorum.

Senin çizgi film kavramına göre değişebilir. Ama animeler en nihayetinde bir çizgi dizidir. Kardeşinin söylediği üzere hedef kitlesi sadece çocuklar değildir. Japonlar Manga, Light Novel vb. çizgi romanlardan aktarılan şeylere genellikle anime diyorlar. Ama 50 dakika üzeri olanları animasyon olarak adlandırıyorlar.
Bu arada Dizi ve Film kavramları da çok karıştırılıyor.
İnsanlar'ın kullanıcı adlarına ya da profil resimlerine animelerden bir şey eklemesinin seni sinirlendirmesi ise saçma. Garip bir ön yargın var ve o ön yargıyı aşmanı öneririm. Anime izlemediğim zamanlar aynı ön yargıya sahiptim. Ama senin gibi böyle onları görünce, sinirlenecek kadar değil. Mesela yazdığın cümlede gençler geçtiği için, yaşının 18 fazla olmadığı gibi bir ön yargıya girebilirim. Bu ön yargılı teorimin tutma ihtimali ise bana göre %90 diyebilirim.

Hiç anime izlemediysen, Fullmetal Alchemist: Brotherhood izlemeni öneririm. Anime izleyen insanlara karşı fikirlerin değişecektir. Ama sevdiği bir dizi, film, anime, şarkı ya da bunları yapan sanatçılara aşırı bağımlı insanlar var. O insanlardan hiç olmadım. Onalra karşı ön yargılı olmanın da gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Bana göre anime çizgi filmdir ama tartışmalı konu. Çizgi filmi veya animeyi sadece çocuklar izler diye kural yok. Her yaştan izleyicisi olabilir. Ben 28 yaşındayım, izlerim vakit buldukça. Abim 40 yaşında o da izliyor bazen. Denizin altında konusu geçen bir çizgi film vardı. Sünger Bob zor hatirladim adını, her bölümünü izlerdi.

Geri
Yukarı