Anime mi manga mı?

devilbaby

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorum kısaca şu: İlk defa manga anime okuyacağım ve izleyeceğim. Bir manganın animesi varsa hangisi tercih edilmeli anime mi manga mı? Normalde ben animasyonu müziği sevdiğim için direk anime izlemek isterim ama örnek vermem gerekirse bir kitabın filmi varsa genelde kitabı daha ayrıntılı olduğu için kitabı okuyorum manga ve animeler de böyle bir durum var mı diye sormak istedim.

Bazı animelerde mangalarda olan şeyler olmuyor. Mesela Dragon Ball'ın mangasında bir usta vardı ama animede yoktu. Yani mangada olanlar animede olmayabiliyor. Ama konu başlığına geri dönüp cevap vereceksem manga derim.

İkisinden sadece birini seçeceksen manga derim. İkisini birden okuyup/izleyeceksen önce animeyi seyret sonra mangayı oku bence. Ben şahsen hem görsellik olsun hem de işitsellik(SFX, seiyuu performansları vs.) olsun taraftarı olduğum için animeleri tercih ediyorum.

Ne izleyeceğine göre değişir. Misal Tokyo ghoul, claymore, hsd kenichi gibi serilerde kesinlikle manga. Ama attack on titan, hunter X hunter gibi serilerde anime tercih edilebilir. Bakaupdatesden bakıp ona göre karar vermek en doğrusu olur. Bir de mangadan birebir uyarlanan anime nadir, illaki değişiklikler oluyor. En basiti mangada sert olan bir sahne animede yumuşatılabiliyor.

Bu tamamen sizin zevkinize kalmış. Misal ben manga okumaktan hiç zevk almam çünkü animeler de geçen fightları izlemek beni aşırı keyiflendiriyor.

Anime sezonları ve bölümleri çevirsi uzun süre alıyor Manga'da aynı durum ama en iyisi animeden başmlaman benim sana önerim eğer komik ya da az bölümü olan animelerden başlamalısın @devilbaby

Yeni konular

Geri
Yukarı