Anime sitesi açmanın maliyeti nedir?

Phayzern

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, aklımda anime/dizi sitesi (dizi Watch veya Türk anime tarzı) açma fikri var. Şimdi bu işlerden çok anlamıyorum ancak anladığım kadarıyla diziwatch videoları kendi sunucusunda, Türk anime ise kendi sunucusundan farklı bir sunucuda bulunduruyor videoları. Bu ikisinin arasındaki maliyet farkı ne kadar? Aylık hosting maliyeti ne olur? Ayrıca bu video servisi dışında küçük bir forum da koymak istiyorum siteye. Sonuca gelirsek bunun aylık maliyeti ne olur? Bu tarz bir site açabilmek için neler bilmem lazım?

Tek kişi yapılacak bir iş değil o sitelerde bir sürü gönüllü çalışan var.

Hosting maaliyeti bir kenara; Videoların takibini yapman gerekir. Bu iş için ekstra bir zahmet lazımdır.
Bir çok animeyi de upload edip takip etmen gerekir. Eklemen gerekir.

Videoları zaten upload sitelerine eklemen lazımdır.

Tek kişi yapılacak bir iş değil o sitelerde bir sürü gönüllü çalışan var.
İlk başta basit şeylerden başlamayı düşünüyorum. Çevirisi olan ancak büyük sitelere yüklenmeyen animeleri yükleyebilirim.
Sıkıntılı ve birçok rakibin var başarılı olman çok zor, ayrıca dava yiyebilirsin birkaç haber görmüştüm korsan anime sitelerine dava açıyorlardı.
Animeleri direk ben yüklemicem. Video yükleme sitesi gibi düşünün.

Hosting maaliyeti bir kenara; videoların takibini yapman gerekir. Bu iş için ekstra bir zahmet lazımdır.
Birçok animeyi de upload edip takip etmen gerekir. Eklemen gerekir.

Videoları zaten upload sitelerine eklemen lazımdır.

Bende boş vakit bol. (Sınav haftaları hariç) 😀

Bence gereksiz bir uğraş. Boş vaktini daha güzel değerlendirebilirsin.

Animeleri nasıl bulacaksın? Hadi buldun çevirmen nasıl bulacaksın? Bir de korsan olduğu için tüm hepsinin telif hakkı var. Dava bile yiyebilirsin.
Hazır çeviriler var. Biraz font değişikliği ile...😁
Bence gereksiz bir uğraş. Boş vaktini daha güzel değerlendirebilirsin.
Öyle demeyin ya belki başarırım.🙁

İlk başta basit şeylerden başlamayı düşünüyorum. Çevirisi olan ancak büyük sitelere yüklenmeyen animeleri yükleyebilirim.

Animeleri direk ben yüklemicem. Video yükleme sitesi gibi düşünün.

Bende boş vakit bol. (Sınav haftaları hariç) 😀
Hocam bu basit iş değil. Hosting ve providerların maliyetleri en azından 100 dolar üzeri ki bu küçük bir sağlayıcı için. O kadar anime serisini yüklemek için kaç terabyte alan gerekiyor. En basitinden One Piece, Naruto ve Bleach animelerini ele alalım. Toplamları iki bin bölüme yakın ediyor. Bir bölümün ortalama 500 mb alan kapladığını düşününce zaten 1 terabyte alan bu üç anime ile doluyor. Bunun haricinde, yorumları kontrol edici, animeleri kontrol edici, yükleyici, yardımcı moderatörler... Derken bir çok kişiye ihtiyaç var. Hadi bunları buldunuz diyelim. Kendi çevirilerinizi yapmak da basit değil. Önce izleyeceksiniz, sonra diyalogları çıkartacaksınız, daha sonra diyalogları düzenleyeceksiniz ve video üzerine editleyeceksiniz. Çevirileri başka yerden aldınız diyelim ki, o zaman da insanlar animeyi ilk çıkan yerde izler her zaman onun için sizin Fansub'ın geliri ve ziyaretçisi iyice azalır. Diğer Fansub'ların hazır çevirisini koyarsanız da Şub zarar görebilir itibar olarak. Ayrıca korsanın da korsanı oluyor bu. Yani onun için 15-20 bin liranız ve 20-30 kişilik ekibiniz yok ise tek başına döndürmek imkansız.

Geri
Yukarı