Ankara'da üniversite okumanın öğrenci için aylık masrafı nasıl olur?

Hocam şu an konserler ortalama 400 TL. Mekanlarda kahveler vs 70 TL'den başlıyor. Ayda bir konser haftada 3-4 kez kahve desek 1200-1800 falan tutar ortalama. Ben öğle aralarında arkadaşımla küçük bir kafeye gidip oralet içiyoruz, kupa oralet 25 TL mesela. Çok acıkmıştım bir kere tost söyleyim dedim 85 TL yazıyordu.

Çok pahalıymış hocam, o pahalılıkta ne yapıyorsunuz acaba merak ettim :)

Benim anladığım kadarıyla hem çalışıp, hem geçinmek mümkün; ama kötü şartlarda ve gezmeye tozmaya para ayırmadan yaşamak anlamına geliyor, sonuçta ülkedeki durum da pek iyi değil eskisi gibi.

Hocam neresi pahalı ben küçük bir şehirde yaşıyorum konserler 500 TL bandında ama oralet fiyatı bana da pahalı geldi haklısınız.

Oraletin 25 lira olmasına ben de anlam veremedim :D

Benim anladığım kadarıyla hem çalışıp, hem geçinmek mümkün; ama kötü şartlarda ve gezmeye tozmaya para ayırmadan yaşamak anlamına geliyor, sonuçta ülkedeki durum da pek iyi değil eskisi gibi.

Hocam şimdi asgari ücretle çalıştığınızı var sayarsak para yeter derim 17000 TL'nin 9000 kadarı ev masraflarına gitse ev masrafına ek 3500 kadar da mutfağa gitse kalan para yeterli olur sanırım onun dışında şansınız ve çevreniz varsa ek olarak burs da bulursunuz.

Hocam şimdi asgari ücretle çalıştığınızı var sayarsak para yeter derim 17000 TL'nin 9000 kadarı ev masraflarına gitse ev masrafına ek 3500 kadar da mutfağa gitse kalan para yeterli olur sanırım onun dışında şansınız ve çevreniz varsa ek olarak burs da bulursunuz.

Hocam, üniversite okurken Full time çalışmak imkansız gibi yalnız.

Hocam böyle bakınca ülkenin geldiği durumu daha iyi anlıyorum sanırım.

Öyle hocam zaten, her şey çok pahalı. Oralet bile pahalı 🤠. Maksat beraber bir şeyler yapmak olduğu için çok takılmıyorum 25 TL'ye zira 5 tane içmiş kadar oluyorum.

Hocam bir şekilde haftada 40 saat yapılabilir gibi hani kafada saç kalmaz ama yapılmayacak iş değil gençliğinizi feda etmeniz gerekir sadece.

Gençliğin son ve en güzel yılları da üniversite yılları olduğu için gereksiz bence böyle bir aksiyona girmek.

Geri
Yukarı