Ankastre Fırın Devresindeki Direncin Değeri nedir?

@Taptic @anilk91 @gokhansrn @Yener K.

Onu fırının rezistanslarını yöneten devresi sanmıştım, meğersem sadece saatiymiş. Onda bir arıza yok. Aslında konuyu toparlamak gerekirse evimizde bir tane Simfer Ankastre fırın var. Fırından bir kaç gün önce yüksek ses çıktı ve sigorta attı. Sonrasında her fonksiyonu çalıştı alt rezistansı dışında. Alt rezistansı da multimetre ile ölçtüm, bozuk olduğuna emin oldum. Aynı taktik ile üst rezistansın bozuk olmadığını gördüm ki zaten üst rezistanstan ısı geliyor.

Bu arızanın sebebi nedir sizce? Rezistansları yöneten bir devre kartı vb. bir parça var mıdır fırında? Kendim değiştireceğim, kabiliyetim var.

@NipponChemiConKYCap Alt rezistans uçlarını direnç kademesinde ölçün kaç ohm değer verdiğini buraya ekleyin. Gövde ile rezistans uçlarının ikisini de aynı kademede ayrı ayrı ölçün daha sonra. Rezistans kopup gövdeye değmiş olabilir. Onun sonucunda da kaçak akım atar genelde.

Yarın bakacağım tekrar. Bu arada alttan delikler oluşmuş. Dediğiniz gibi olmuş sanırım.

8081EFE8-37DA-4574-AFCB-C34D785E5ED4.jpeg

5918BAE0-7F61-4CFE-9C76-10F28DF5A379.jpeg

Rezistans değişse bile oraya herhangi bir sıvı aktığı zaman sıkıntı olur sanırım. İçerisi emaye imiş. Delikleri kapatamayız sanırım.

@NipponChemiConKYCap Evet emaye kaplaması olur. Kapatmak pek mümkün değil. Yalnız bir rezistansın bu kadar hasar vermesi normal değil. Kaçak akım korumanız mevcut mu? Olmasa bile zor o kadar hasar görmesi ama yine de merak ettim.

Akım korumalı prizden mi bahsediyoruz? Eğer ondan bahsediyorsak yok. Sigortada da kaçak akım rölesi yok eğer alakası varsa.

Fırın tam 10 yıllık olmuş. Bu fırın böyle kullanılamaz sanırım. Herhangi bir sıvı kaçmasında daha kötü şeyler başımıza gelebilir.

@NipponChemiConKYCap Akım korumalı prizden bahsetmiyorum. O olsa da iyi olur ama fırın gibi yüksek güç çeken cihazlara uygun olanını kullanmak lazım. Neyse, o başka konu. Evde kaçak akım rölesi yoksa o büyük sıkıntı. Yarın bir gün beyaz eşyalardan biri de kaçak yapabilir ve dokunduğunuzda çarpabilir. Eğer kaçak akım rölesi varsa 30 mA gibi bir değerde devreyi keser. Yoksa o prize bağlı sigorta kaç amper ise o değeri görene kadar çarpmaya devam eder. Sağlık açısından büyük risk oluşturur olmaması.

Fırını değiştirme düşünceniz varsa hiç beklemeyin. Hasar az buz görünmüyor görsellerde.

@NipponChemiConKYCap Akım korumalı prizden bahsetmiyorum. O olsa da iyi olur ama fırın gibi yüksek güç çeken cihazlara uygun olanını kullanmak lazım. Neyse, o başka konu. Evde kaçak akım rölesi yoksa o büyük sıkıntı. Yarın bir gün beyaz eşyalardan biri de kaçak yapabilir ve dokunduğunuzda çarpabilir. Eğer kaçak akım rölesi varsa 30 mA gibi bir değerde devreyi keser. Yoksa o prize bağlı sigorta kaç amper ise o değeri görene kadar çarpmaya devam eder. Sağlık açısından büyük risk oluşturur olmaması.

Fırını değiştirme düşünceniz varsa hiç beklemeyin. Hasar az buz görünmüyor görsellerde.

Kaçak akım rölesi taktığımızda direk atıyordu, yani kullanamıyorduk. İşin kötüsü fırınlar da pahalı. Neyse, bakacağım artık bir yoluna. Teşekkürler.

@Taptic hocam sorunu buldum. Sanırım direnç kademesinde ölçmeme gerek kalmadı 😂

870D7F40-A0CC-4368-9CAF-BB543E3CB0BA.jpeg

ABDCCB15-1FB6-4402-A9AB-7E9CD7214054.jpeg

Son düzenleme:
@NipponChemiConKYCap Geçmiş olsun. Rezistans patlamış tahmin ettiğimiz gibi. Kaçak akım rolesi olmadığı için hasar büyük olmuş.

Teşekkürler. Bu rezistansları kontrol eden bir devre kartı bulunuyor mudur acaba fırınlarda? Onu da kontrol etmek isterim

Geri
Yukarı