Anker Souncore Q10 İncelemesi

Merhabalar. İki gün öncesinden karantinaya girdim ve can sıkıntısından hem de insanları nacizane bilgilendirmek için bu inceleme yazısı yazıyorum. Aklıma geldikçe, anlatabildiğim müddetçe sizlere anlatmaya çalışacağım.
Ürün elime 10 Kasım tarihinde geçti, yaklaşık olarak 16 gündür kullanıyorum diyebilirim. Kutunun içerisinden 3.5 mm'den 3.5 mm kablo çıkıyor ve uzunluğu gayet iyi bazı durumlarda kullanmak durumunda kalabilirsiniz, başımdan geçenleri yazının ilerleyen zamanlarında anlatacağım. USB C - USB'a kablosu çıkıyor ki cihazın şarj konusunda USB C gibi bir standardı kullanması benimsemesi çok önemli. Ki ürünü uygun fiyata aldığımı düşünce gerçekten memnun edici oluyor. Kullanma kılavuzlarıyla beraber kulaklığın kendisi çıkıyor

IMG_4553.jpg

IMG_4554.jpg

IMG_4555.jpg

Kulaklık kutusundan çıktığında ilk hissiyat olarak gerçekten hafiften bir Premium hissettirmedi değil. Tasarımından fazlaca söz etmeyeceğim sadece kısaca anlatacağım çünkü kulaklığı genel olarak görmüyoruz ve en azından benim düşünceme göre tipi değil verdiği performans daha önemli. Ama şunu söyleyebilirim keşke tamamen siyah olsaydı dedirtti. Evet siyah modeli var ama çoğu online satış kanalında mavi turuncunumsu renklisi olan ve kırmızı-siyah renklisi var ki kırmızı-siyah olanı kesinlikle daha albenili. Tabii ki de zevkler ve renkler tartışılmaz ama mavi turuncunumsu olan 7-8 yaş kullanıcısı gibi bir görüntüsü var en azından benim gözümde
Dayanıklılık konusunda gerçekten iyi bir iş yaptıklarını düşünüyorum. Menteşelerinin oldukça sağlam olduğunu düşünüyorum bayağı kalınlar. JBL veya Sony ürünlerinden dikkate değer bir kalınlık söz konusu. JBL 500 BT ve Sony (modelini tam olarak hatırlamıyorum ama 450 BT ile tam rakibiydi maalesef modelini hatırlamıyorum arkadaşımdan ödünç almıştım zaten) dayanıklılık konusunda kesinlikle daha sağlam olduğunu düşünüyorum.

IMG_4562.jpg

Ses performansına geçmeden önce unutmadan cihazın üzerindeki fiziksel düğmeleri de bahsetmek istiyorum. Bütün tuş kombinasyonları sağ tarafta toplanmış sol taraf temiz tutulmuş. Sağ tarafta Bass Up tuşu (performansını anlatırken kesinlikle anlatacağım) ses açma kısma tuşları, açma kapama tuşu, Type-C portu ve kutusundan da çıkmış olan 3.5 mm takarak kablolu bir şekilde kullanabileceğimiz 3.5mm çıkış bulunmakta. Alışması kolay ama biraz sert basılması gerekiyor. Yumuşak basmaları pek algılayamıyor biraz sert basmak gerekiyor öylece algılayabiliyor. Katlanması iyi, gerçekten güzel bir şekilde de küçülebildiğini söyleyebilirim. Artık gelelim ses performansına, yani en önemli konuya.

değiştirdiğim .jpg

IMG_4560.jpg

IMG_4558.jpg

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki herkesin duyduğu ses frekansları farklı. Benim duyduğumu siz, veya sizlerin duydukları şekilde ben duyamayabilirim. İnsan doğası işte ne yaparsınız. Teknik özellikleri bilerek söylemiyorum çünkü çok bildiğim konular değil ben daha çok kulaklığın yaşattıklarına hissettirdiklerine odaklanıyorum. Çok farklı tarzlarda çok çeşitli şarkılar dinliyorum. Tek bir müzik zevkim yok. Rap, T-Rap, Arabesk, Pop, K-Pop (evet herkes gibi ben de eleştiriyordum ama yaptıkları bir iki şarkı hoşuma gitti o yüzden eklemek istedim sonuçta farklı bir tarz) gibi çok daha çeşitli şarkılar dinliyorum. Şarkılarımı iPhone 6S üzerinden Apple Music aracılığıyla dinlediğimi söyleyim. Eskiden bilgisayardan MP3 biçiminde atıyordum geçtiğimiz aydan itibaren ise aboneliğe geçmiş bulunmaktayım. Bunları söylememin sebebi MP3 ve direkt olarak Apple Music ses arasında çok büyük farklılıklar yok. Hatta neredeyse hiç yok. Sadece çok minik bir fark var ve bunu çoğu zaman anlayamıyorum. Sadece karşılaştırınca ve ciddi yoğunlaşınca anlayabiliyorum. Gerçekten kulaklık tam bir fiyat performans. Bass içerikler konusunda gerçekten çok çok iyi (pek fazla kulaklık kullanmadım arkadaşlar belirteyim, sadece bu zamana kadar iPhone kutusundan çıkan kulaklığı kullanıyordum karşılaştırmaları onun üzerinden yapıyorum) Bass konusunda çok iyi vuruyor. Hatta bazı sert basslı şarkılarda kulak memenizi bile titretebiliyor ve nasıl anlatsam, çok iyi haz verebiliyor :D. Bass Up ise gerçekten çok iyi çalışıyor ve dengeli. Dengeli demekten bahsettiğim konu ise vokalleri ve enstrümanların önüne geçmiyor, arkasından onların da seslerini net bir biçimde duyabiliyoruz. Bass Upsız kullanımı bile mükemmel diyebilirim, ama Bass Up'ta bu mükemmeliğe artılık takıyor. Tiz konusunda da başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Şarkıcıların dediklerini net bir biçimde duyabiliyoruz ve almadan önceki aklıma takılan meselede buydu. Bass ağırlıklı bir kulaklık ve tiz ve midleri baskılar mı diye bence baskılamıyor. Güzel bir şekilde her beraber dinleyebiliyoruz :D. Şarkılardaki çevredeki enstrümanlar konusunda ise onları da net bir biçimde algılayabildiğimizi, çevresellik anlamında da "aynen ya bak sanki sağ tarafımdaymış ya da aa solumdaymış" gibi hissettiriyor kulaklık. Ses yüksekliğinde gerçekten yüksek bir sesi var diyebilirim. Metro çok sık kullanıyorum. İstanbul'da olanlar bilir metro çok hızlandığında dışarıdan çok ses gelir. EarPods'ta ciddi bir şekilde o gürültüde şarkıdan hiçbir şey anlaşılmıyordu lakin bu kulaklık pasif bir gürültü engelleme sunuyor bizlere. Ortamdan bizi izole edebiliyor ve metro gibi veya kalabalık gürültülü ortamlarda şarkı keyfimizi bölmüyor. Mikrofon konusunda da başarılı buluyorum kendilerini. Konuştuğum kişiler net olarak sesimi alabiliyorlar, ve kalabalık bir ortamdaysanız arkadaki gürültüyü olabildiğince kesmeye çalışıyor yani bir işlem uyguluyor kendi bünyesinde ve insanların dediklerine göre gayet anlaşılabilir bir ses sunuyor. Lakin arada sırada Instagram DM'lerde ve WhatsApp'ta sesli mesaj atarken sesin kısılması ve arka planın sesinin kendi sesimin önüne geçtiği durumlar yaşadım. Böyle bir problem var yok değil, arada oluyor ama oluyor yani haberiniz olsun.
Ses konusunda aklıma gelenler ve anlatabildiğim kadarıyla böyleydi. Şimdi bu kulaklığın hiç mi kötü özelliği yok, tabii ki de var. Benlik bir sıkıntı mı, yoksa bir şeyleri yanlış mı yapıyorum yoksa genel bir sıkıntı mı bilmiyorum ama kalabalık ortamlarda ses kesiliyor. Bu aslında normal. Mesela Eminönü'nü herkes bilir. Kalabalık bir ortam ve tabii ki de çokça teknolojik aletler mevcut. Arada sırada ses kesiliyor. Bunu doğal karşılıyorum ama dün yaşadığım bir problem bilgisayarda kullanırken ve yanımda normal bir televizyon ( akıllı değil ) iki telefon ve bir bilgisayar ortamında Eminönü'ndeki kesilmelerden inanılmaz daha fazla bir kesilme problemi yaşadım. Sonra kutudan çıkan kabloyla kablolu bir şekilde kullanmaya devam ettim ve bu ürün Bluetooth 5.0 destekleyen bir ürün. Böyle bir şey yaşaması birazcıkta olsa hayal kırıklığı yaratmadı değil
Diğer bir problem ise ağrı problemleri. Evet kulaklık ağır bir kulaklık ve uzun kullanımda ense bölümünde ve kafa üstü bölmede aşırı ağrılar yapıyor. Gerçekten yoruyor insanı. O yüzden saat başı en az bir 10 dakika falan kafadan çıkartmak sağlıklı olacağını düşünüyorum. Kafamızdan çıkartıp boynumuza taktığımızda da o ağrı biraz daha hissettiriyor rahatsız ediyor kafamızı bir kısıtlıyor gibi geliyor açıkçası
Evet arkadaşlar olabildiğince sizlere ürünü tanıtmaya çalıştım uzun oldu ama detaylarıyla anlatmaya çalıştım. Ürün normalde 499 TL olarak gösteriliyor ama indirimlerle beraber 249 TL'ye aldım (normalde 269 TL idi ama 20 TL daha ekstra bir indirim koydu bana özel) şu anda indirim var 269 TL üzerinden belki size özel bir 20 TL indirim daha sunabilir orasını bilemem.
Okuduğunuz için teşekkürler, sorunuz varsa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım arkadaşlar.

IMG_4559.jpg

Geri
Yukarı