[Anket] En iyi yazılım öğrenme metodu

Perturbation

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Size göre en etkili ve en iyi yazılım öğrenme metodu nedir? Ankete katıldıktan sonra neden o seçeneği seçtiğinizi açıklarsanız, yeni öğrenen, merakı olan, öğrenmekte olan kişiler için bir fikir oluşturabilirsiniz.

Bilmeden soru olarak açmışım, düzenlemeye çalışırken düzenleyemiyorum, konuyu onaylayan moderatörümüzün değiştirme şansı varsa ve düzeltirse sevinirim.

Kitapla ve diğer medya olanaklarıyla öğrenirsin ama biraz zaman alır. Kursun verdiği kurum ve eğitmeni de önemli. Sizi eğitirken, düşünmeye sevk etmeyip kendi tarz ile kodlamayı öğretirse kodlarsın ama sınırlı olursun.

Hiçbiri.

Ben şahsen HTML'i kendi kendime öğrendim. Zamanında, hazır Vinaget 3.0 versiyon bir PHP bir programın, görünüşünü değiştirdim.

İlk başında yazıları değiştirdim,
Renkleri değiştirdim,
Arka planı değiştirdim,
Sonra HTML'i çözdüm. CSS'e geçtim.
Şimdi daha düne kadar kendi yönetim panelimi yazmıştım. Ama sildim yanlışlıkla. Yedeğini almamışım :'(.

HTML ile renk değiştirmekten yönetim paneli yazmaya. Ve hani basit bir giriş çıkış değil. Tüm sıfırlama, giriş, .çıkış, şifre yenileme, bot koruma scripti aldım internetten ücretsiz. Onu entegre ettim. SMTP ile mail göndermeyi yaptım. Şimdi ise dil ekleme olayını yazmak istiyorum.

Yani en başından tekrar.

Bu yazılım işi kitaptan öğrenilmez. Alacaksın karşına PC'yi. Otur yaz. Farklı farklı uygulama yaz. Eğer Web Tasarım amacındaysan, hazır tema var tonlarca. Onlardan birini al. Kendi sayfanı tasarla.

C yapacaksan da basit hesap makinesinden başla. Devamlı artttır kendini. Geliştir. Kitap okudukça öğrenmeyeceksin. Kendini geliştirdikçe.

Ayrıca C dili en basit ve en temel dil. Algoritmayı kavradığın zaman C, Java, PHP, JS, .NET falan hepsi gelecek. Sen sadece algoritmayı çöz.

İlk dönem önemli. Bu nedenle ilk dönemde bir öğreticiye ihtiyaç var. Daha kolay kavramak için. Genel durumu kavradıktan sonra kitap, eğitim videoları, internet siteleri vs. geliştirebildiğin kadar geliştirirsin. Zaten ilk öğrenme programlama mantığını kavramak açısından önemlidir. Yoksa her şeyi kendi başına çözmeye kalkarsan benim gibi yıllarca sürünürsün ;)

Yazılım Bilimi adıyla YouTube kanalı var. Tavsiye ederim. Derste anlamadığım olunca oradan izliyorum. Sadi Evren Şeker'in Bilgisayar Kavramları diye YouTube kanalı da var. Sana tavsiyem Ayrık Matematik videolarına da bir göz atman.

Cevabınız için teşekkürler, kendim için değil, herkes için açtım anketi. Çeşitli yorumlarla yazılıma merakı olan yada ilgilenen insanların en azından fikir sahibi olmaları amacıyla açtım.

Ben kursu işaretledim.Ancak hepsinin yeri ayrıdır.Mesela okuduğunu daha iyi anlayan biri kitaplardan yararlanabilir.Günümüzde internet varken eğitim seti almayı zaten uygun bulmuyorum.Çünkü udemy aslında online bir eğitim seti oluyor veya youtubeda bedava şekilde sürüyle eğitim veren kanal var.Ayrıca forumlarda ve discord gibi konuşma platformlarında da sorular sorup cevaplar alınabilir.Ben udemy ve youtube üzerinden çalışıyorum.Kitap okumayı sevsemde eğitim kitapları pek bana göre değil.Ama imkan varsa bunların yanına kursa gitmek gerekir.Hem yerinde soru sorabileceğin insanlar olur.Öğretmen veya senden iyi durumdaki bir arkadaşın olabilir.Hem de ben arkadaşlarımla beyin fırtınası yaparak bir şeyler hayata geçirmeyi daha çok seviyorum.

Örnek yapa yapa öğrenilir bunlar öğrenmeye yardımcı şeylerdir en iyi tekrar yapa yapa, yeni şeyler geliştire geliştire yapılır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı