En iyi yazılım dili

C basit dil mi, bilmiyordum. Python basit olduğu için az sistem yer diye gelmişti aklıma.
C basit demedim. Düşük seviyeli. Ne kadar yüksek seviyeli olursa kullanımı o kadar kolay olur ama sisteme de o kadar zararı olur. O kolaylık arkada çalışan başka şeyler ile sağlanıyor çünkü.
Bir dilin tamamını bilen insan sayısı yok desek yeridir aslında. İnsanlar kendileri kütüphane yazabiliyorlar. Zaten gerek de yok. Günümüzde belirli bir seviyeye geldikten sonra lazım olan şey internette var mı diye bakarsınız, yoksa bir şekilde yaparsınız.

Yazılıma merakınız varsa tak diye satır satır kod yazmayı beklemeyin. Hevesiniz kırılmasın :) İyi bir yazılımcı olmak için yıllarınızı vermeniz gerekmekte. Ve yazılıma başlayacaksan sadece bir dile odaklan ve onda ustalaşmaya çalış. Son olarak ta ingilizceyi çok iyi bilmelisiniz.

Yok yani kullanım alanları değil de hangisini daha çok beğeniyorsunuz. Basitliğinden olabilir,kullanım alanlarından olabilir vs. vs.
"C" ve Gelişmiş versiyonu Nesne Yönelimli "C++" tavsiye ederim.
"C" dilini kavradığınızda "C++" öğrenmeniz daha kolay olacaktır.
Ve PHP web programlama dilinin "C" diline ne kadar benzediğini fark edeceksiniz.
Ve bir çok programlama dilinin "C" programalama dilinden türediğini düşüneceksiniz en kapsamlı programlama dili "C++" 'dır.

C dili çıktığında yazılım dünyasına BASIC, Pascal, COBOL, Fortran, Lisp ve Prolog gibi diller hakimdi. Ancak bu diller zaman geçtikte önemlerini yitirdiler ve programcıların büyük bir çoğunluğu C´ye geçtiler.

Bugün kullandığımız işletim sistemlerinin tümü (Windows, macOS, GNU/Linux dağıtımları, BSD´ler) %90´lara varan oranlarla C dilinde yazılmışlardır. Örneğin Linux çekirdeğinin kodlarının %96.6´sını sadece C dili oluşturur.

Günümüzde kullanılan pek çok farklı programlama dili de C yazım stilini baz alır. Örneğin; C++, C#, D, Java, PHP, Perl, JavaScript, Go, R, Objective-C ve Swift gibi modern dillerin tasarımı C´ye dayanır.

Orta seviye bir dil olması ve yeni dillere göre makine diline daha yakın olması sebebiyle programcıya daha geniş olanaklar sağlar. Sistem programlama, gömülü sistemler, vs. gibi alanlarda kullanıldığı gibi aplikasyon ve oyun geliştirme gibi çok farklı alanlarla da C yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca C dili öğrenilmesi kolay ve basit bir dildir. C için pek çok özgür derleyici ve IDE var. Bu sayede okullarda ve eğitimler de kullanılabilir. Bence bütün bu gerekçelerle en güçlü dil C´dir.

C dili çıktığında yazılım dünyasına BASIC, Pascal, COBOL, Fortran, Lisp ve Prolog gibi diller hakimdi. Ancak bu diller zaman geçtikte önemlerini yitirdiler ve programcıların büyük bir çoğunluğu C´ye geçtiler.

Bugün kullandığımız işletim sistemlerinin tümü (Windows, macOS, GNU/Linux dağıtımları, BSD´ler) %90´lara varan oranlarla C dilinde yazılmışlardır. Örneğin Linux çekirdeğinin kodlarının %96.6´sını sadece C dili oluşturur.

Günümüzde kullanılan pek çok farklı programlama dili de C yazım stilini baz alır. Örneğin; C++, C#, D, Java, PHP, Perl, JavaScript, Go, R, Objective-C ve Swift gibi modern dillerin tasarımı C´ye dayanır.

Orta seviye bir dil olması ve yeni dillere göre makine diline daha yakın olması sebebiyle programcıya daha geniş olanaklar sağlar. Sistem programlama, gömülü sistemler, vs. gibi alanlarda kullanıldığı gibi aplikasyon ve oyun geliştirme gibi çok farklı alanlarla da C yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca C dili öğrenilmesi kolay ve basit bir dildir. C için pek çok özgür derleyici ve IDE var. Bu sayede okullarda ve eğitimler de kullanılabilir. Bence bütün bu gerekçelerle en güçlü dil C´dir.
Şimdi ben C'den başlasam olur mu? Olursa da daha sonrasında C++ öğrensem olur mu?

Şimdi ben C'den başlasam olur mu? Olursa da daha sonrasında C++ öğrensem olur mu?

Bence doğru bir tercih olur ki zaten C ve C++ birbirlerine çok yakın dillerdir. Birisini öğrenmek, diğerini öğrenmeyi kolaylaştırır. Örneğin C´yi bilen birisi ile bilmeyen birisi C++ öğrenmeye başladığında, C´yi bilen kişi 10 basamak önden başlar. Çünkü bütün programlama dillerinde ortak kavramlar var. Bunları bir kez öğrendikten sonra diğer dillerde uygulamak kolaydır. C++, C´den farklı olarak nesne yönelimli programlamayı destekler. Zaten bu amaçla çıkmıştır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı