[Anket] Hangi yazılım dilini kullanıyorsunuz ?

Hangi yazılım dilini kullanıyorsunuz ?

• Oy verenlerin toplamı
    88
Kod olarak çok farklı değil, kolaylıkla ilgisi yok. Visual studio'nun profesyonel çalışma ortamı var. C# için değil .Net platformu için :aşk: Zaten iki dilin değişken isimleri, hazır metotlarının adı kullanımı aynı, ikisi de OOPL. C# ile android uygulaması da yazabilirsin.
Farklı işletim sistemlerinde çalışmaması dışında .Net'in eline su dökülmez.
Java'yı tercih eden bağımsız platform ve ücretsiz yazılım olduğundan tercih eder, C# ise .Net için.

JAVA mı C# mı Sorusu Yanıta Ulaştı

Bir şey daha var, işin uzmanı olduğun zaman, diplomada olunca iş de olur para da. C#'ı öğrendikten sonra Java'yı öğrenmek 1 aydan kısa sürer. Düşük pozisyonda çok C# programcıları var Türkiye'de.
Yeni başlayacaksan Ruby tavsiye ederim. Popüler olması senin için iyi değil. Zaten o konuda çok uzman olur ama az kullanılan dillerde uzman olman daha iyi. Performans açısından çok iyi dil araştır bence.

@yiange28 Çalışmalar nasıl gidiyor :)
Valla çalışma azmi hiç kalmadı gibi bir şey, 15 tatilin ilk haftası da yarın gun okuldaydık, onun dışında fena değil, iyi gidiyor gibi şimdilik :)

Ben size birşeyler sormak istiyorum.
Python ile neler yapılabilir ? Yani nasıl uygulamalar yapılır ?

Valla linux için programlar yapan da var, hesap makinesi de. Yani uygulama alanı epey geniş ve hafif bir dil, forumda biri daha demişti belki küçük çaplı bir işletim sistemi olabilirmiş ama işte anca o kadar :)

Bu özgür yazılım dünyası derya deniz, kullandığım birçok program var Python ile yazılmış ve kaynak kodu açık, ben bir keresinde indirip bakmıştım Bleachbit'in ve Exaile'nin kodlarına. Aklıma gelen açıp bakabileceğin basitçe programlar: Bleachbit, Deluge, Exaile. İşletim sistemlerinde mesela Pisi Linux'un PiSi'si, COMAR'ı, KAPTAN'ı filan hep Python ile yazılmıştır. Gentoo'nun Emerge'si de, kurulum programı olarak da Ubuntu'nun Ubiquity'si ve RedHat'in Anaconda'sı var. Kernelda filan kullanılmaz, ama gerçi zaten kernella da işimiz olucağını hiç sanmıyorum amerikayı yeniden keşfetmenin alemi yok. BSD, GNU/Linux, Solaris ve NT zaten artık oturmuştur bu vakitten sonra da alternatifini çıkartmanın hiç de kolay olcağını sanmıyorum. Velhasıl kelam zaten Python'un kullanılmasının uygun olmadığı çok kritik performans isteyen alanlarla işimiz olmayacağı için ve onun dışında her türlü programı yapabileceğin, önünde bir sürü örnek program ve kodlarının olduğu Python ile çok şey yapabilirsin (y)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece yazılım muhendisliği düşünüyorum, puanımın yettiğinin en yükseğini :D
Bende aynı şekilde. Zaten Atl okuyorum :) Hocam inşallah aynı yer ve aynı bölüme denk geliriz :) Ben 11. sınıfım şuanda çalışmaya biraz erken başladım ve ilerleyen aylarda yoğun çalışmayı düşünüyorum. Aklınızda olan üniversiteler var mı ? Ben İstanbul'da okumak istemediğim için KTÜ düşündüm, iyi okul. Duruma göre İstanbul'da bulunan okulları da düşüneceğim :)

Bende aynı şekilde. Zaten Atl okuyorum :) Hocam inşallah aynı yer ve aynı bölüme denk geliriz :) Ben 11. sınıfım şuanda çalışmaya biraz erken başladım ve ilerleyen aylarda yoğun çalışmayı düşünüyorum. Aklınızda olan üniversiteler var mı ? Ben İstanbul'da okumak istemediğim için KTÜ düşündüm, iyi okul. Duruma göre İstanbul'da bulunan okulları da düşüneceğim :)
Yazılım Müh. ile Bilgisayar Müh. Arasında kaldım. Biraz farklarından konuşabilir miyiz ?

Yazılım Müh. ile Bilgisayar Müh. Arasında kaldım. Biraz farklarından konuşabilir miyiz ?
Zorunlu derslerinde Bilgisayar mühendisliğinin elektronik dersleri var. Üniversitelerin ders programlarına göre görülen dersler değişiyor. Seçmeli derslere göre gelişeceğiniz alanı seçiyorsunuz. Bazı bilgisayar mühendisliklerinin ders programı az biraz elektronik dersi haricinde yazılım ile aynı ama bazıları elektronik programlama ve tasarım üzerine eğitim veriyor.

Son düzenleme:
KTÜ yazılım mühendisliğindeki insanlar genelde meslek lisesinden gelen ama şu manada bunu belirttim, ayrımcılık yapmak için değil, yanlış anlama, yazılım da matematik de bilmeyen insanlar diyor KTÜ de okuyan yakın akrabam. Çoğunun da okumaya niyeti yokmuş, okumak için okuyormuş diyor akrabam, birde meslek lisesinde öğretmenlerin ilgisizliği gibi nedenlerden matematikle ilgili mühendislik derslerinde baya zorlanıyorlarmış.

Yazılım Mühendisliği 2015 2016 Başarı Sıralaması Taban Puanları « 2015 2016 Üniversite Taban Puanları Başarı Sıralamaları ve Bölümleri-ÖSYM
Işık Üni.Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)11MF-4386,1603739.400386,16037
İstanbul Aydın Üni.Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)55MF-4380,9429042.500418,07976
Yaşar Üni.Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)55MF-4376,8935644.900403,42203
Atılım Üni.Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)44MF-4373,2984847.200407,50897
Maltepe Üni.Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)44MF-4370,8074948.800377,61440
Beykent Üni.Yazılım Mühendisliği (Tam Burslu)66MF-4364,1085353.200374,26640
İzmir Üni.Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)55MF-4363,0433953.900372,34846
[TBODY] [/TBODY]
Şunlardan biri olacak umarım :) senin için de hayırlısı olur umarım. İstanbul neden düşünmüyorsun peki? daha seri konuşmak istersen twitter.com/trkmhnds den konuşabiliriz.

Tabii ki kardeşim, konuşuruz :) Bilgisayar Müh. Yazılım, Elektrik-Elektronik, Haberleşem Müh. gibi bölümlerin karmasıdır. Her alandan biraz bilirsiniz ama tam bir alanınız olmaz, yüksek lisansla veya sertifikalarla bir alana yöneldiğinizi belgelemiş olursunuz, arada ilanlara bakarsanız zaten kimse bilgisayar müh. aramıyor; x dil bilen, şu şu şu konulardan haberdar, askerlik tamamlanmış veya yapma zorunluğu olmayan bilgisayar, yazılım, elektronik hatta bazen(özellikle NETAŞ) haberleşme mühendisi arıyor. Yazılıma dönersek direk bir uzmanlık alanından mezun oluyorsunuz ve kendinizi geliştirirseniz çok kolay bir iş bulabilirsiniz hatta kendi işinizi kurup daha çok para kazanabilirsiniz.

KTÜ yazılım mühendisliğindeki insanlar genelde meslek lisesinden gelen ama şu manada bunu belirttim, ayrımcılık yapmak için değil, yanlış anlama, yazılım da matematik de bilmeyen insanlar diyor KTÜ de okuyan yakın akrabam. Çoğunun da okumaya niyeti yokmuş, okumak için okuyormuş diyor akrabam, birde meslek lisesinde öğretmenlerin ilgisizliği gibi nedenlerden matematikle ilgili mühendislik derslerinde baya zorlanıyorlarmış.
Maalesef işin o kısmı var. Bizim bölümde yazılımla uğraşan sadece %10 diyebilirim. Kimse kendini geliştirmeye çalışmıyor.
Benimde onları sevdiğim söylenemez :)

İstanbul neden düşünmüyorsun peki?
İstanbul demek kalabalık demek, oksijensizlik demek, ağaçsızlık demek, gürültü demek, trafik demek, stres demek, ailemle oturacağım demek :) Ama Karadeniz yeşil, güzel, sakin, oksijen, doğa, az insan var. İzmir'de çok kalabalıklaştı, çok fazla üniversiteli var. Bursa'da doğdum, annem Karadenizli, babam İstanbullu. Yazları da Bursa'da geçiriyorum. İstanbul'da durulmuyor. Oturduğumuz yer iyi ama benim ruhum AVM, metro, bar istemiyor ki. Ama İstanbul'da kalacağım gibi duruyor.

daha seri konuşmak istersen twitter.com/trkmhnds den konuşabiliriz.
Sosyal medya kullanmıyorum :)

BAU olsa iyi olurdu ama puanı çok yüksek. O büyük ihtimalle tutmaz ama Beykent'e girebilirim. Zaten belli bir bilgiyle gittiğim için proje odaklı çalışmam daha iyi olur. Vakıf üniversitesi demek kaynak demek :) O yüzden büyük artıları var.

Maalesef işin o kısmı var. Bizim bölümde yazılımla uğraşan sadece %10 diyebilirim. Kimse kendini geliştirmeye çalışmıyor.
Benimde onları sevdiğim söylenemez :)

İstanbul demek kalabalık demek, oksijensizlik demek, ağaçsızlık demek, gürültü demek, trafik demek, stres demek, ailemle oturacağım demek :) Ama Karadeniz yeşil, güzel, sakin, oksijen, doğa, az insan var. İzmir'de çok kalabalıklaştı, çok fazla üniversiteli var. Bursa'da doğdum, annem Karadenizli, babam İstanbullu. Yazları da Bursa'da geçiriyorum. İstanbul'da durulmuyor. Oturduğumuz yer iyi ama benim ruhum AVM, metro, bar istemiyor ki. Ama İstanbul'da kalacağım gibi duruyor.

Sosyal medya kullanmıyorum :)

BAU olsa iyi olurdu ama puanı çok yüksek. O büyük ihtimalle tutmaz ama Beykent'e girebilirim. Zaten belli bir bilgiyle gittiğim için proje odaklı çalışmam daha iyi olur. Vakıf üniversitesi demek kaynak demek :) O yüzden büyük artıları var.

Haksız olduğun bir konu yok şu yazdıklarında. Cidden puanın yetiyorsa harbiden KTÜ ye gitme, eğitim imkanları da o kadar iyi değil, İzmir veya İstanbul kazandığında okuldan edineceğin bilgi, birikim, çevre(firmalar ve arkadaş manasında) daha fazla olacak. Şimdi KTÜ de 50 kişilik sınıfta 5 okumaya niyetli olur 2 si biraz bilir, ilerde birlikte iş hayatına atılma ihtimaliniz de az olur. İzmir veya İstanbulda ise 50 kişilik sınıfta 40 kişi okumaya heveslidir 15 i bilir, okula gelen ve konferans yapanlar vs de çok olur, çevre yaparsın.

Sonuçta senin seçimin ama anlamıştırsın demek istediğimi, yine de bir düşün derim.

Geri
Yukarı