Antalya'da deprem riski var mı?

Orda bir Stres birikimi yok sayın Lee.
Umarım öyledir. Ben de sizin gibi düşünüyordum çünkü yılda 3-4 kere ufak çaplı deprem oluyor burada ve stres boşaltıyor diye düşünüyorum. Ama bunla ilgili bi cümleye denk gelmiştim son 2 haftadır izlediğim programların birinde, tekrar bulursam atacağım.

Merhaba. Depremin ne zaman olacağını bilemiyoruz ancak Antalya'da sizce şiddetli deprem olur mu?

Aksu fayı sıkıntılı diyorlar. Olmasını hiç istemem ailemin çoğu orada.

@Exsa
Öncelikle şunu atayım, 45:13 Antalya'yı da etkileme ihtimali var diyor Celal Şengör.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir önceki mesajda yazdığımı yani ufak depremlerde stres boşalımı olup olmaması ile ilgili de bir cümle duymuştum bir programda ama onu daha bulamadım. Bulursam atacağım.

Şurada da nasıl etkileyebilir onu açıklamıştı. 1:49:00 :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Soldaki Antalya ve çevresindeki aktif fayların haritası. Sağdaki Antalya çevresindeki sismoteknik bölgeler. Fay hatlarının uzunluğuna bakarak tahmini olarak riskin boyutunu hesaplamak mümkün ama hangi fayda ne kadar ivme olduğunu bilmiyorum.

Çalışmaya göre Antalya'da en az 6.5 büyüklüğündeki bir depremin 50 yıl içinde olma ihtimali %15, çalışma 2011 yılına ait yani 12 yıl geçmiş. Çalışmanın ne kadar isabetli olduğunu bilmiyorum, o kadarını anlayacak kadar yetkin değilim. Sadece deprem bölgesinde yaşadığım için biraz amatör araştırmalar yapıyorum hepsi o kadar.

Antalya için tek tehlike kendi içindeki faylar değil, Fethiye'de Helen Yayı doğrultusundaki fay 7+ büyüklüklerde deprem üretebiliyor. Ayrıca Helen Yayındaki Girit'in güney doğusunda 8 büyüklüğünün üstüne çıkabilecek potansiyele sahip bölgede deprem olursa zaten Türk Rivierası denilen turist bölgesini unutun.

Screenshot_298.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı