Eskişehir'in deprem riski nasıldır?

Hocam selamlar. Eskişehir'liyim. Çocukluğum ve gençliğim neredeyse Eskişehir'de geçti. Eskişehir'in altından fay hattı geçmiyor ancak komşu olan illerde geçiyor. Mesela 99 depreminde Eskişehir de etkilendi. Ancak Eskişehir tepelik bir alan olduğu için ve zemini de sağlam olduğu için depremlerde çok bir şey olmaz. Ankara, Eskişehir, Kırıkkale gibi Anadolu şehirleri daha güvenlidir.
Büyükdere'deki ormandan bir fay geçiyor, hatta Cappella Park orada diye çok sinirliyiz.

Hocam selamlar. Eskişehir'liyim. Çocukluğum ve gençliğim neredeyse Eskişehir'de geçti. Eskişehir'in altından fay hattı geçmiyor ancak komşu olan illerde geçiyor. Mesela 99 depreminde Eskişehir de etkilendi. Ancak Eskişehir tepelik bir alan olduğu için ve zemini de sağlam olduğu için depremlerde çok bir şey olmaz. Ankara, Eskişehir, Kırıkkale gibi Anadolu şehirleri daha güvenlidir.
Büyükdere 'deki ormandan geçiyor bir tane fay hattı ki Cappella Park da orada ve o yüzden oranın firmasına çok sinirliyim.

Yanlışlıkla iki tane yazmışım.

Annemin inşaat mühendisi arkadaşlarının hiçbiri öyle söylemedi. Eskişehir, tepelik değil, ovalık bir şehirdir ki Eskişehir Ovası üzerine kurulu ki Tepebaşı'nda Batıkent, Yenibağlar, Çamlıca; Odunpazarı'nda Vişnelik, Sümer vb. mahalleler en üst düzeyde riskli mahallelerdir. Fay hattı geçmediğini de söylemişsiniz ancak Capella Park ’ın bulunduğu taraftaki ormanlık alanda canlı fay mevcut. Kaldı ki tarihte Eskişehir merkezli depremler olduğunu da hatırlıyorum. Dolayısıyla bence MTA verilerine bakın ve inşaat mühendislerine danışın. Hiçbir mühendis bana şu ana kadar özellikle Batıkent'ın güvenli olduğunu söylemedi binalar yüzünden. Usulüne uygun yapılmamış çoğu bina orada.

Daha önce cevapladığımı yeni fark ettim ama en azından ekleme yapmış oldum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı