Kayseri'de deprem riski var mı?

63e22cddc8c3731078982a64.png

Hocam deprem uzmanı değilim fakat internetten baktığım bu haritaya göre az da olsa risk var ancak bir Hatay, İstanbul derecesinde değil sanırım. Onlar 1. derece iken Kayseri 3. derece gözüküyor ancak mealini bilen arkadaşlar söyler zaten, benim bilgim bu kadar.

Kayseri deprem kuşağında bulunmamakta ancak son depremlerden dolayı hasar almış birkaç okul, ev, iş yeri ve benzeri yapılar bulunmakta. Yıkım yaşanmış olan minareler ve düşmüş olan asansörler varlar, ağır hasarlı olarak belirlenmiş ve boşaltılmış bina ve okullar bulunmakta. Korkutmaya gerek yok ancak genel olarak sağlam olmayan yapılarda sıkıntılar çıkmakta gibi görünüyor ve bu yapılarda belirlenmiş hatta önlem alınmış durumdalar fakat oturduğunuz yer eğer iyiyse sorun yaşamazsınız denenebilir sanırım (tamamen şahsi görüş, Kayseri’de yaşıyorum) birde Talas’ta daha çok hissediliyor sanırsam sarsıntılar.

Kayseri'de deprem olacağını sanmıyorum ancak İstanbul depremi olduğunda hissedilir.

İstanbul'da olan depremin burada hissedilmesi neredeyse imkansız. Arada 800 KM var. Ne kadar büyük bir deprem olabilir ki? Kayseri'de oturuyorum, Maraş depremi bile neredeyse hissedilmedi.

Kayseri'de deprem riski çok az bu arada.

En fazla 5 5,5 derece deprem olur bence. Zaten Kahramanmaraş depreminde Kayseri'ye yansıyan 5,6 diye okumuştum. Ambar ve Talasta fay hattı mevcut ama büyük değil.

Geri
Yukarı