Kayseri'de deprem riski var mı?

İstanbul'da olan depremin burada hissedilmesi neredeyse imkansız. Arada 800 KM var. Ne kadar büyük bir deprem olabilir ki? Kayseri'de oturuyorum, Maraş depremi bile neredeyse hissedilmedi.

Kayseri'de deprem riski çok az bu arada.
Olay aradaki mesafe değil. Oturduğum yer ile Maraş arasında resmen bir ülke var denecek kadar uzaktı o halde sallandık. Bir de yaşadığım yer Türkiye'de en az deprem riskine sahip. Fay hatlarından uzak bir yerdeydi. İstanbul depreminin Maraştan şiddetli olacağından yola çıkarak evet Kayseri hissedecektir.

Kayseri'de deprem olacağını sanmıyorum ancak İstanbul depremi olduğunda hissedilir.
Dediğiniz çok uçuk bir şey. 9.5 Falan olması lazım yani.
Deprem riski düşük bir yer. Herhangi bir sıkıntı yaşayacağını sanmam konu sahibinin.

İstanbul'da olan depremin burada hissedilmesi neredeyse imkansız. Arada 800 KM var. Ne kadar büyük bir deprem olabilir ki? Kayseri'de oturuyorum, Maraş depremi bile neredeyse hissedilmedi.

Kayseri'de deprem riski çok az bu arada.
Maraş depremi nasıl hissedilmedi? Ayrı evrenlerde mi yaşıyoruz?

@Randoming321 hocam, deprem olmuş galiba Kayseri’de. 4.2 diye gördüm, nasıl durumlar çok hissettiniz mi?
Baya hissedildi, depreme 6 KM uzak olmama rağmen uykudan uyandırdı. Aşırı hızlı salladı ama kısaydı, bir de 3.1 oldu, o direkt benim altımda. Onda baya ses geldi, aşağıdan biri vurur gibi hissettirdi. Köpeklerden belliydi.

Kayseri depremden sallanan illerden biri hatta Mersin de şiddetli şekilde sallanan illerden biri ama Kayseride daha fazla sallanılmıştır.Adana depremi de bekleniyor maksimum 7 şiddetinde daha düşük de olabilir ama yüksek olursa Kayseride öyle yıkıma yol açmaz hissedilirse sadece hasar verir ama 5,5'den büyük olursa Mersin'e bye bye öyle küçük 5-5,5 şiddetinde olacağını da düşünmüyorum 6 şiddetini geçer ve Kayseri etkilenir sağlam olmayan binalar hasar alır ama Mersin yıkılır.

63e22cddc8c3731078982a64.png

Hocam deprem uzmanı değilim fakat internetten baktığım bu haritaya göre az da olsa risk var ancak bir Hatay, İstanbul derecesinde değil sanırım. Onlar 1. derece iken Kayseri 3. derece gözüküyor ancak mealini bilen arkadaşlar söyler zaten, benim bilgim bu kadar.
O harita yanlış Kırşehir fay yok ama 1.derece diyor.Hiçbir Prof.bu haritayı kullandığını görmedim hep bu harita üzerinde duruyorlar.

Dosya Ekleri

• IMG_20230223_213751.jpg
    IMG_20230223_213751.jpg
    127,8 KB · Görüntüleme: 13
(Maraş ve Hatay depremi sonucunda Mersinde bazı yerlerde Tece,Mezitli ve çarşının oradaki binalar için yıkım kararı çıktı hatta bazı evleri yıktılar bile Mezitlide.Bu arada Mersinin bir kısmının kum olduğunu unutmamak gerek)

Kayseri depremden sallanan illerden biri hatta Mersin de şiddetli şekilde sallanan illerden biri ama Kayseride daha fazla sallanılmıştır.Adana depremi de bekleniyor maksimum 7 şiddetinde daha düşük de olabilir ama yüksek olursa Kayseride öyle yıkıma yol açmaz hissedilirse sadece hasar verir ama 5,5'den büyük olursa Mersin'e bye bye öyle küçük 5-5,5 şiddetinde olacağını da düşünmüyorum 6 şiddetini geçer ve Kayseri etkilenir sağlam olmayan binalar hasar alır ama Mersin yıkılır.

Geri
Yukarı