Antik çağ felsefesi için kaynak önerisi

spinozapsinoza

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Diyarbakır
Felsefede dönem dönem ilerlemek istiyorum. Eserleri diğer dönemlere göre daha kısıtlı olan antik çağ ile başlayacağım. Eserleri okumadan önce hem genel bilgi hem de o dönemin genel işleyişi hakkında bilgi edinmek istiyorum. Şu iki eser arasında kaldım. Sizce hangisiyle başlayayım veya başka tavsiyesi olan var mı?
@Andar Han hocam siz felsefeye genel olarak hakimsiniz, bir öneri yaparsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Umberto Eco'nun eseri felsefenin dışına da çıkıyor ve yazarın dilinden ötürü çeviri ile anlaşılması güçleşebiliyor.

Ahmet Cevizci hakkında bir bilgim yok.

Bu ikisi dışında, Bertrand Russell'ın da bir kitabı mevcut lakin onda da yazarın taraftarlığı rahatsız edebilir. Bir de Çiğdem Dürüşken'in Antikçağ Felsefesi kitabı var, dil olarak daha akıcı gibi.

Tavsiyem, kitapçılarda bulabilirseniz bir kaç sayfa üstünkörü okuyarak aklınıza yatanı seçmeniz.

Büyük ihtimalle Çiğdem Dürüşken okuyacağım. Hocam ayrıca bu dönemin okunması gereken eser ve yazarları kimlerdir?

Ne hakkında okumak istediğinize göre değişecektir ama Platon ve Cicero'yu yönetim ve toplum üzerine bıraktıkları eserler sebebi ile kendime yakın buluyorum, bunlar dışında kendilerinden eser bulunmasa da başkalarının anlatımı ile Sokrates ve Herakleitos da göz atılması gereken kişiler. Bu arada Aristo'nun metafiziği, varlığın ilkelerinin incelenmesine merak varsa değerlendirilmelidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı