Antivirüslerin virüsü bulmama ihtimali var mıdır?

Hocam X virüsü var diyelim. Yeni yapılmış şifrelenmiş. VirusTotal Bu sitede 0 virüs olarak gösteriyor. Ama virüs yayıldıkça anlaşılıyor ve anti virüsler tarafından kolayca kaldırılıyor.
Anladım ama zaten ben VirusTotal'e güvenmiyorum kendi yaptığım dosyayı virüs gösteriyor false positive zaten de ilk defa kullanan birisi olsa virüs der. Neyse peki hocam sistemde virüs olduğunda tarama yapsam kaldırılır mı?

Arkadaşlar Malwarebytes ve Kaspersky kullanıyorum. Mesela bu ikisiyle tam tarama yapıp virüs çıkmadıysa yine de virüs olma ihtimali var mıdır? Özellikle trojan.

Hocam Dark Web'de falan takılmıyorsanız Kaspersky ve Malwarebytes'in bulamayacağı virüs yok. İkisinin de virüsü bulamaması için çok ama çok profesyonel yazılmış bir virüs lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Virüs saklamanın yolları elbette var runtime ve scantime Crypter olarak 2'ye ayrılıyor. Kötü amaçlı yazılımı saklamak için onlarca şifreleme yöntemi var kısacası şöyle anlatayım.

Scantime Crypter'lanan virüsler: Çalıştırılmadığı sürece bulunması zordur çünkü dosyanın içeriği şifrelenmiştir.

Runtime Crypter'lanan virüsler: Çalıştırılsa dahi bulunmayabilirler.

Antivirüs yazılımlarının genel amacı algılanmış virüsleri hafızasına kaydeder benzer, aynı kodlara veya şifrelere sahip kötü amaçlı yazılımları algılayarak bilgisayarınızdan siler.

Algılanması en zor virüs kişinin kendi yazdığı virüs olur çünkü hiçbir yerde paylaşılmadığı için fresh(taze) konumdadır hiçbir antivirüs tanımaz ve crypterlandığı sürece kolaylıkla bilgisayara sızar.
yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bazı zararlı yazılımlar, kurbanın bilgisayarına ilk etapta gözükürken zararsız görünebilirler. Bu tür zararlı yazılımlar, ilerleyen zamanlarda kendi sunucularından kötü amaçlı kodları indirerek sistemi etkileyebilirler. Ayrıca, bazı yeni zararlı yazılımlar, antivirüs programlarının tanımadığı yöntemler kullanarak tespit edilmemeye çalışırlar. Bu nedenle, antivirüs programlarının düzenli olarak güncellenmesi ve sistem güvenliği için diğer önlemlerin alınması önemlidir.

Bazı zararlı yazılımlar, kurbanın bilgisayarına ilk etapta gözükürken zararsız görünebilirler. Bu tür zararlı yazılımlar, ilerleyen zamanlarda kendi sunucularından kötü amaçlı kodları indirerek sistemi etkileyebilirler. Ayrıca, bazı yeni zararlı yazılımlar, antivirüs programlarının tanımadığı yöntemler kullanarak tespit edilmemeye çalışırlar. Bu nedenle, antivirüs programlarının düzenli olarak güncellenmesi ve sistem güvenliği için diğer önlemlerin alınması önemlidir.
Kaspersky'ı günlük kullanım için Malwarebytes'ı tarama için kullanıyorum hocam iyi mi?

Veri tabanında kayıtlı olmayan virüsleri bulamaz antivirüs, farklı antivirüsler ile taranabilir. Ayrıca şöyle bir durum var ki veri tabanında olmadığı için virüsü bulamasa bile çoğu kaliteli antivirüs davranışları sebebi ile çalışan virüsü tespit eder. Zararlı koruması sadece tarama ile sınırlı değil.

Virüs saklamanın yolları elbette var runtime ve scantime Crypter olarak 2'ye ayrılıyor. Kötü amaçlı yazılımı saklamak için onlarca şifreleme yöntemi var kısacası şöyle anlatayım.

Scantime Crypter'lanan virüsler: Çalıştırılmadığı sürece bulunması zordur çünkü dosyanın içeriği şifrelenmiştir.

Runtime Crypter'lanan virüsler: Çalıştırılsa dahi bulunmayabilirler.

Antivirüs yazılımlarının genel amacı algılanmış virüsleri hafızasına kaydeder benzer, aynı kodlara veya şifrelere sahip kötü amaçlı yazılımları algılayarak bilgisayarınızdan siler.

Algılanması en zor virüs kişinin kendi yazdığı virüs olur çünkü hiçbir yerde paylaşılmadığı için fresh(taze) konumdadır hiçbir antivirüs tanımaz ve crypterlandığı sürece kolaylıkla bilgisayara sızar.
yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Zafiyetleri çok iyi bilmeyen kişi sağlam bir algoritma ile yazılmış bir kötü amaçlı yazılım yazamaz. Kısacası sıfır virüs yazmak o kadar basit değil. Üstelik arkadaş büyük bir ihtimalle crack programlarında bulunan virüslerden bahsediyor

Kaspersky'ı günlük kullanım için Malwarebytes'ı tarama için kullanıyorum hocam iyi mi?
Ikisi arasında çok farklar var fakat zafiyet konusunda Kaspersky Lab en iyisi

Geri
Yukarı