AOC 23.8" 24G2U vs BenQ Zowie 24" XL2411P

Çok doğru. Lakin illa profesyonel olmaya gerek yok. Rekabetçi oyuncuysan ve hani diğer video izleme ve AAA oyunlara çok takılmıyorsan da TN panel uygun. Keza bu bütçelerde alacağın IPS monitörlerin performansı zaten kısıtlı. O yüzden en azından yüksek FPS isteyen oyunlarda seni doyurur TN panel.

Ha yüksek bütçelere atıyorum 5.000 - 6.000TL'lere ve üzerine çıktığında yavaş yavaş hem yüksek Hz'de keyifli oyun oynatacak (yine rekabet için yetersiz) hem de gerçek anlamda HDR serifikası, renk gamutu ve derinliği ile tatmin eden modeller geliyor.

Burada AOC 24G2U'nun biraz öne çıkmasının nedeni sRGB %120 desteklemesi ki oyun renk gamutları için iyi bir değer. Lakin DCI-P3 düşük mesela. Film ve dizilerde DCI-P3 önemli. Bu bütçelerde de %100+ DCI-P3 gamutlu monitör zor.

Benim anlamadıgım insanlar IPS diye diretiyorlar. TN panel ve özellikle BenQ modeller, Online oyunlar da degil AAA oyunlar için de bence iyi olacaktır. Blurlanma sorunu dedigimiz sorun her oyun da oluyor özellikle düşük FPS AAA oyunlar da daha çok ghosting ve blurlanma olacaktır. Bu sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu TN panel ve BenQ monitörler degil mi?

Benim anlamadıgım insanlar IPS diye diretiyorlar. TN panel ve özellikle BenQ modeller, Online oyunlar da degil AAA oyunlar için de bence iyi olacaktır. Blurlanma sorunu dedigimiz sorun her oyun da oluyor özellikle düşük FPS AAA oyunlar da daha çok ghosting ve blurlanma olacaktır. Bu sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu TN panel ve BenQ monitörler degil mi?
İps diye diretmelerin tek sebebi renklerde muazzam kalite. Ve ayrıca farkında değilsin ama artık monitör üreticileri çıkardıkları monitörlerin %80 ninde İPS panel kullanmaya başladı TN panel devri bitmek üzere. Fast İps panel kullanıyor artık oda 2MS GTG tepkime süresi sunuyor.

Bak bu yukarıdaki arkadaşlar yüzünden işte. Bir yerden duymuş "IPS renkleri çok iyi" diye her yerde bunu söylüyor, bu yayılıyor. Firmalar da, kapitalizm abi, halk ne istiyorsa, talep neyse onu üretiyor. Yani niye eğitmeye, doğru ürüne yönlendirmeye çalışsın ki koskoca firma. IPS mi istiyorsunuz, alın size IPS diye çer çöp IPS'leri doldurdular . Fast IPS, Roket IPS, ULTRA IPS, OOFFFF NE BİÇİM IPS diye pazarladılar. Arkadaş da geliyo "fast ips var 2ms gtg var" diyo işte.

Bazen diyorum niye uğraşıyorum ya. Bırak alsınlar IPS 1500 - 2000 liraya. Zaten aradaki farkı anlamayacaklar. Hiçbiri 3.000 - 4000 liraya aldıkları IPS monitörün yanına zaten bir Eizo monitörü koyup renk ve çözünürlük karşılaştırması yapıp aslında paralarını "IPS IPS" diye hiç ettiklerini görmeyecekleri için, problem değil.

Neyse soruna cevap vereyim. Blur dediğimiz şey yüksek hz'de ve yüksek fps'de ortaya çıkan bir şey, yani 300fps oyunlar için zaten baştan TN almak lazım.

Asus'un 24" iyi bir modeli var 240hz için, ROG serisindeydi sanırım. PG240 mıydı emin olamadım şimdi.
Acer Predator zaten TN panel konusunda iyi bir marka ama TR'de yok işte iyi modelleri.
BenQ Zowie var bir de. 240hz TN panelin erbabları bunlar bence.
İps diye diretmelerin tek sebebi renklerde muazzam kalite. Ve ayrıca farkında değilsin ama artık monitör üreticileri çıkardıkları monitörlerin %80 ninde İPS panel kullanmaya başladı TN panel devri bitmek üzere. Fast İps panel kullanıyor artık oda 2MS GTG tepkime süresi sunuyor.

Bak IPS muazzam kalitede renk için bakacağın marka bu;

Bunlarda da 10.000TL'den aşağı monitör bulamazsın. Zaten alsan da işine yaramaz tasarımcı, fotoğrafçı monitörü üretiyolar, gaming de var ama çok başarılı değil bence, yani şu an piyasadaki monitörlerin hepsini dizinde kırar ama asıl işleri gaming değil.

Hz söz konusu olduğunda TN panelin ömrü bitmez. Keza IPS panel overclock işlemine karşı 3 panel arasında en kırılgan panel. Tüm paneller 60hz üretilir ve sonradan 144, 240 falan diye yüksektilir. Ha 1 senede bozulmaya başlayacak IPS almak istersen buyur al tabi.

Her şeyi geçtim, renk kalitesi dediğin şey 1 haftada kayan bir şey, bu yüzden fotoğrafçılar, kurgucular ayda 1 kalibrasyon yaparlar 60hz monitörlerine.

Sen 240hz IPS kullan diyorsun. Ya cidden hiçbir fikriniz yok monitör hakkında :(

Son düzenleme:
Hz söz konusu olduğunda TN panelin ömrü bitmez. Keza IPS panel overclock işlemine karşı 3 panel arasında en kırılgan panel. Tüm paneller 60Hz üretilir ve sonradan 144, 240 falan diye yüksektilir. Ha 1 senede bozulmaya başlayacak IPS almak istersen buyur al tabii.

Hocam 1 senede bozulmaya başlayacak IPS derken ne demek istediniz? Yani forumun çogunlugunun aldıgı AOC 24G2U, ViewSonic XG2405 gibi IPS panel monitörlerin çogunlugunun 1-2 sene içinde bozulacagını mı söylüyorsunuz?

Hocam 1 senede bozulmaya başlayacak IPS derken ne demek istediniz? Yani forumun çogunlugunun aldıgı AOC 24G2U, ViewSonic XG2405 gibi IPS panel monitörlerin çogunlugunun 1-2 sene içinde bozulacagını mı söylüyorsunuz?

Yok Aoc gibi, Viewsonic, LG gibi markalardan bahsetmiyorum. Çinde merdiven altı panellerle ürün yapan abuk sabuk markalar var ya mouse'tan mousepad'e monitöre her bir şeyi yapıyolar. Son 2 3 senedir türediler bu Aliexpress'in patlaması ile. Muadili x firmasında atıyorum 2.500TL iken, bu adamlar 500TL'ye falan satıyor.

Ha kaliteli markalarda da yine performans ve dayanıklılık arasında fark olut tabi IPS ve TN'de.

Bak bu yukarıdaki arkadaşlar yüzünden işte. Bir yerden duymuş "IPS renkleri çok iyi" diye her yerde bunu söylüyor, bu yayılıyor. Firmalar da, kapitalizm abi, halk ne istiyorsa, talep neyse onu üretiyor. Yani niye eğitmeye, doğru ürüne yönlendirmeye çalışsın ki koskoca firma. IPS mi istiyorsunuz, alın size IPS diye çer çöp IPS'leri doldurdular . Fast IPS, Roket IPS, ULTRA IPS, OOFFFF NE BİÇİM IPS diye pazarladılar. Arkadaş da geliyo "fast ips var 2ms gtg var" diyo işte.

Bazen diyorum niye uğraşıyorum ya. Bırak alsınlar IPS 1500 - 2000 liraya. Zaten aradaki farkı anlamayacaklar. Hiçbiri 3.000 - 4000 liraya aldıkları IPS monitörün yanına zaten bir Eizo monitörü koyup renk ve çözünürlük karşılaştırması yapıp aslında paralarını "IPS IPS" diye hiç ettiklerini görmeyecekleri için, problem değil.

Neyse soruna cevap vereyim. Blur dediğimiz şey yüksek hz'de ve yüksek fps'de ortaya çıkan bir şey, yani 300fps oyunlar için zaten baştan TN almak lazım.

Asus'un 24" iyi bir modeli var 240hz için, ROG serisindeydi sanırım. PG240 mıydı emin olamadım şimdi.
Acer Predator zaten TN panel konusunda iyi bir marka ama TR'de yok işte iyi modelleri.
BenQ Zowie var bir de. 240hz TN panelin erbabları bunlar bence.

Bak IPS muazzam kalitede renk için bakacağın marka bu;

Bunlarda da 10.000TL'den aşağı monitör bulamazsın. Zaten alsan da işine yaramaz tasarımcı, fotoğrafçı monitörü üretiyolar, gaming de var ama çok başarılı değil bence, yani şu an piyasadaki monitörlerin hepsini dizinde kırar ama asıl işleri gaming değil.

Hz söz konusu olduğunda TN panelin ömrü bitmez. Keza IPS panel overclock işlemine karşı 3 panel arasında en kırılgan panel. Tüm paneller 60hz üretilir ve sonradan 144, 240 falan diye yüksektilir. Ha 1 senede bozulmaya başlayacak IPS almak istersen buyur al tabi.

Her şeyi geçtim, renk kalitesi dediğin şey 1 haftada kayan bir şey, bu yüzden fotoğrafçılar, kurgucular ayda 1 kalibrasyon yaparlar 60hz monitörlerine.

Sen 240hz IPS kullan diyorsun. Ya cidden hiçbir fikriniz yok monitör hakkında :(
kardeş sen baya uçmuşun bizde gidip monitör ile tasarım yapıcaz demiyoruz ama bi tn panelden kat kat daha iyi renklere sahip olduğunu sende biliyorsun şu an bende TN kardeşimde ise İPS panel monitör var ve ben soluk bir ekrana bakmışım yıllarca onu fark ettim.

IPS ve VA ekranlarda ghosting kesin olur
TN panel o yüzden tercih ediliyor. Görüntü çöp sağdan soldan ekran sapsarı ama 0 ghosting.
Mesela FPS oyunlarında yüksek fps alındığı için blurlanma oluyor.
PUBG düşünün binlerce çim yaprak vs öğe var. IPS ve VA paneller Csgo PUBG oyunlar için sorun.

Bende pazartesi XL2411K mdelini sipariş vermeyi düşünüyorum Dyac özelliği de mevcut.

kardeş sen baya uçmuşun bizde gidip monitör ile tasarım yapıcaz demiyoruz ama bi tn panelden kat kat daha iyi renklere sahip olduğunu sende biliyorsun şu an bende TN kardeşimde ise İPS panel monitör var ve ben soluk bir ekrana bakmışım yıllarca onu fark ettim.

Dostum şöyle ki, TN'in de IPS'in de kalitelisi var, kalitesizi var. Soluk ekran dediğin şeyin panelle değil monitörün parlaklık oranı ile alakası var. Eğer ışık olarak solukluktan bahsediyorsan. Oyun da oynuyorsan, tasarım da yapıyorsan bir monitörün en az 300cdm2 parlaklığı olması lazım ki gün ışığından ya da odadaki ışıktan etkilenmesin ekranın, sağlam ışık verebilsin. Renk nedir? ışıktır :) Parlaklık dediğimiz şey direk rengi etkiler.

Ha renk olarak soluk diyorsan bu panelin kalitesi ile ilgilidir. Çünkü monitör teknolojisinde şöyle bir durum var, paneli ne kadar hz ve tepki süresi açısından hızlandırırsan, renk performansının potansiyelini o kadar düşürürsün. Yine tam tersi olarak renk konusunda ne kadar optimize edersen, hız performansını düşürürsün. Bu noktada IPS ve VA renk optimizasyonlarına daha iyi tepki veren, TN'de hız ve performans optimizasyonlarına daha iyi tepki veren panellerdir.

Yani tabi ki kaliteli bir IPS panel ile kötü bir TN paneli karşılaştırdığında soluk ya da renk kötü çıkabilir. Fakat fiyat performans ürünleri arasındaki fark gerçekten çok az renk açısından, potansiyel olarak çok az.

Öte yandan, sen soluk ekranda oynarken monitörün fps oyunlarında çok daha efektif ama, onu da düşün. Tabi kardeşin 5 6000TL'lik bir monitör kullanmıyorsa :)

Yeni konular

Geri
Yukarı