AOC 27G2U incelemesi

Şu bir kaç gün test etme fırsatım olacak, sonuçları paylaşacağım.
Hayır hala bekliyorum. Daha çok uzun sürer gibi.

1 Ayı geçti galiba, doğru mu? İnşallah sorunsuz değiştirirler.

Benim test için aldığım(dün elime geçti) monitorde de ölü pixel var, tam ortada :(
Sanırım bu tür monitorlerde ölü pixel ihtimali yüksek. Biraz şans işi gibi...

Son düzenleme:
Şu bir kaç gün test etme fırsatım olacak, sonuçları paylaşacağım.

1 Ayı geçti galiba, doğru mu? İnşallah sorunsuz değiştirirler.

Benim test için aldığım(dün elime geçti) monitorde de ölü pixel var, tam ortada :(
Sanırım bu tür monitorlerde ölü pixel ihtimali yüksek. Biraz şans işi gibi...
Dostum bu gün iade onayı geldi , değişime çevirmek istemedim. Hemde World karta 1500 TL üzeri alış verişte ,150 TL puan uygulaması vardı 50 tl fazla verip, 100 TL kar ettim. Yeni monitör yarın ulaşacağı yazıyor bilgilerden haberdar ederim.

Bende İtopya'dan aldım bekliyorum. Sıkıntısı olmaz umarım.

Hayırlı olsun. Elinize ulaştığında ölü pixel ve ışık sızması testlerini yapıp bilgi verir misiniz?
Merhaba arkadaşlar,

Monitörle ilgili izlenimlerimi paylaşmadan önce, günlük kullanımımı ve alışkanlıklarımı özetleyeyim;
Bu sayede bunlara yakın kullanımı olan arkadaşlar için daha iyi bir karşılaştırma şansı olur diye düşünüyorum.

Önceki kullandığım monitör Samsung 24", 1ms, 72 hz, TN panel. Önceki kullandığım monitörlerin hepsi bir kaç istisna dışında TN panel idi.
Genel olarak 8-10 saat kod yazıp 2-3 saat oyun oynuyorum(genelde fps oyunları). Ağırlıklı koyu renkli(siyah ve siyaha yakın) ekranlarda çalışıyorum.
Youtube video günlük canım sıkıldıkça bakanlardanım. Film ve dizi ise; nadir izleyenlerdenim(haftada 1-2 kez belki).
Monitörle olan mesafem ortalama 70-100 cm arasındadır.

Gelelim Monitore : AOC 27G2U

+ Şık tasarıma sahip ilk görüşte sevilecek bir monitör.
+ Çerçevesinin et kalınlığı ince
+ Ayaklığın ağırlık merkezi doğru ayarlanmış ve saydam yüzeylere yapışır gibi tutunuyor.
+ Yukarı-aşağı, sağa-sola ve yana(pivot) ayarlanabiliyor.
+ Görüntü kalitesi oldukça iyi, renkler canlı ve parlak.
+ Ekranın genelinde aydınlatma eşit dağılmış, göze batan bir fark yok.
+ OSD ayarları ve detayları yeterli düzeyde.
+ Hoparlör mevcut ve yeri geldiğinde iş görebilir.
+ Gosthing yok(oyun dahil ama henüz tüm olasılıkları test edemedim).
+ Görüntü akıcı(oyun dahil) kırılma vs yok.
+ Doğru mesafeden bakıldığında(70-100cm) pixel kırıkları göremedim.
+ Yan açılardan bakıldığında görüntü yada renk bozulması yok.
+ Eski pc'ler için girişler mevcut
+ Özel bir ayara gerek kalmadan HDMI ile direk 120 hz görüntü alınabiliyor.
+ Gsync ve freesync mevcut(henüz test edemedim).
+ Isınma sorunu yok.
+ IPS panele göre fiyatı uygun.

- Hoparlör ses kalitesi ve düzeyleri yeterli değil.
- Menu tuşları çok küçük ve sert yapılmış. Menu tuşlarına basayım derken monitör hizalamayı istemeden değiştirmiş oluyoruz.
- Yukarı-aşağı, sağa-sola ve yana(pivot) ayarları orantısız. Sağa-sola kolay ayarlanırken yukarı-aşağı için daha çok güç uygulamak gerekiyor.
- Gerçekte 4ms ama ürün tanımında bildirilmemiş.
- Sağ tarafta ekran ile çerçeve arasında 4 tane küçük montaj izi var.

Işık sızması ve ölü pixel olma ihtimalleri IPS panellerde daha fazla olduğu için bu sorunları yukarıda belirtmedim. Ekranın sağında ışık sızması mevcut. 1 adet ölü pixel mevcut.

Tercihler kişiden kişiye değişir. Fiyat performans ürünü olarak bence güzel bir ürün, alınabilir. IPS panel isteyenler için oldukça iyi diyebilirim.

Fakat IPS ekran bana pek hitap etmiyor gibi. Yakından tv izliyor gibiyim :)

Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Elinize ulaştığında ölü pixel ve ışık sızması testlerini yapıp bilgi verir misiniz?
Merhaba arkadaşlar,

Işık sızması ve ölü pixel olma ihtimalleri IPS panellerde daha fazla olduğu için bu sorunları yukarıda belirtmedim. Ekranın sağında ışık sızması mevcut. 1 adet ölü pixel mevcut.

Tercihler kişiden kişiye değişir. Fiyat performans ürünü olarak bence güzel bir ürün, alınabilir. IPS panel isteyenler için oldukça iyi diyebilirim.

Fakat IPS ekran bana pek hitap etmiyor gibi. Yakından tv izliyor gibiyim :)
Aldın mı ? Hadi hayırlı olsun :)

Arkadaştan denemek için aldığım bir üründü. Ölü pixel ve ışık sızması olduğu için pazartesi geri götüreceğim. Beğenseydim bende kalacaktı. Ama yorumda belirttiğim gibi IPS panel pek bana hitap etmiyor gibi. Ben tercihimi yine TN panelden yana yapacağım.
Elime şuan ulaştı. Monitör birincisi çok önemli bir şey söyleyeyim almayı düşünenlere, İnternet hızı 10 MB altındaysa almasınlar 27 inç olarak söylüyorum. Çünkü bir videoyu 480p de izlemek cidden zulüm oluyor en kötü 720p oda en kötü. HD'de ama görüntü kalitesini fark ediyorsunuz İnternet hızınız ile alakalı bir durum bu. Birde ilk gelen monitörü 10-20 dakika kullanma şansım olmuştu. Fakat nedense bu biraz daha farklı göründü ayar yapmam gerekti ve ilk monitördeki kaliteyi ala bildiğimi düşünmüyorum hala bakalım kullanarak öğreneceğiz bu arada ölü piksel yok.

Elime şuan ulaştı. Monitör birincisi çok önemli bir şey söyleyeyim almayı düşünenlere, İnternet hızı 10 MB altındaysa almasınlar 27 inç olarak söylüyorum. Çünkü bir videoyu 480p de izlemek cidden zulüm oluyor en kötü 720p oda en kötü. HD'de ama görüntü kalitesini fark ediyorsunuz İnternet hızınız ile alakalı bir durum bu. Birde ilk gelen monitörü 10-20 dakika kullanma şansım olmuştu. Fakat nedense bu biraz daha farklı göründü ayar yapmam gerekti ve ilk monitördeki kaliteyi ala bildiğimi düşünmüyorum hala bakalım kullanarak öğreneceğiz bu arada ölü piksel yok.

Hayırlı olsun :)

Bendeki ışık sızması böyle. Ama telefon absürd derecede fazla gösteriyor çekerken. Filmlerde ve oyunlarda hiçbir şekilde gözüme batan bir şey değil bu. Ki bildiğim kadarıyla ışık sızması olmayan IPS panel yok. Ama ikinci attığınız fotoğrafa bakılırsa benim monitörüme göre bir tık daha fazla IPS glow var köşelerde. Film ve oyunlarda gözünüze batıyor mu? Önemli olan bu @8506furkan

Eki Görüntüle 459184

Merhaba;
Ekranın karşısına sağ ve sola doğru yatarak bakın eğer beyaz renkler kayboluyor ise IPS glow kaybolmuyor ise ışık sızması vardır. Ben 24GU2 kullanıyorum bende de aynı şekilde ama sağ sola yattığımda kayboluyor bu sebeple IPS glow ancak IPS glow sorun edilecek bir durum değil genelde monitörlerde bu durum söz konusudur.
Ö.

Arkadaştan denemek için aldığım bir üründü. Ölü pixel ve ışık sızması olduğu için pazartesi geri götüreceğim. Beğenseydim bende kalacaktı. Ama yorumda belirttiğim gibi IPS panel pek bana hitap etmiyor gibi. Ben tercihimi yine TN panelden yana yapacağım.

Ölü pixel çıkabilir ama monitörde ışık sızması yok, ışık sızmasını anlamak için ekran karşısında sağdan soldan yandan bakın eğer o beyazlıklar kayboluyor ise IPS glow kaybolmuyor ise ışık sızmasıdır bu sebeple değişim isteyebilirsiniz.

Dostum bu gün iade onayı geldi , değişime çevirmek istemedim. Hemde World karta 1500 TL üzeri alış verişte ,150 TL puan uygulaması vardı 50 tl fazla verip, 100 TL kar ettim. Yeni monitör yarın ulaşacağı yazıyor bilgilerden haberdar ederim.
Merhaba benim de bugün vatan bilgisayardan aldığım 27g2u monitörüm elime ulaştı fakat kırmızı arka planda 2 adet siyah ölü piksel bulunmakta ve ışık sızması biraz fazla gibi geldi bana. İlgili resimleri yüklüyorum. Sizce ölü pikseller çok dikkat çekmese de ışık sızması biraz fazla değil mi ? Sizin de vatan bilgisayardan alıp iade ettiğinizi okudum. Bu süreç nasıl geçti bilgi verebilir misiniz ?
20200503_005234.jpg20200503_005244.jpg20200503_050532.jpg20200503_051552.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı