Apple Avrupa Birliğine dava açtı

Size bir örnek vermek istiyorum. Uygulama mağazasını ev olarak hayal edin. Dışarıdan yüklenebilir programları da evin dışarısı. Evet ev dışarıdan daha güvenlidir, ama yine başınıza bir şey gelebilir.

Doğal gaz kaçağı hayal edin. Bu kaçak bir uygulamanın açığı veya gönderilen bir phishing atağı olabilir. Bizimki de çakmağı açarsa patlatır evi. Dışarı bile çıkmadan virüs yedi gördüğünüz gibi.
Ya sen ne anlatıyorsun bende tutmuş ciddiye alıp zamanımı ayırıyorum. 😆

Ya sen ne anlatıyorsun bende tutmuş ciddiye alıp zamanımı ayırıyorum. 😆

Aklıma daha iyi bir örnek gelmedi. Virüslerin zaten ana nedeni phishing ataklarıdır. İşletim sistemi sizi beceriksizliğinizden maalesef koruyamaz. Onu anlatmaya çalışyorum.😂

Ne olabilir hocam?

Her zaman korsan demek değildir hocam. Siz anlayabilecek birine benziyorsunuz o yüzden size söyleyeceğim. Mağaza dışı programlar ne kadar size korsan program kurma imkanı sağlasa da, başka birçok şeyde yapılabiliyor.

Mesela 3. parti mağazaları kullanabilirsiniz, Google Play'i sevmiyorsunuzdur, F-droid gibi açık kaynak kodlu ve topluluk tarafından yürütülen mağazaları kullanabilirsiniz. Veya Samsung, Amazon Store gibi mağazaları da kullanabilirsiniz.

Mağazada olmayan programları bulup indirebilirsiniz. Tabii ne olduğu belirsiz programları indirmemek lazım.

Ama özellikle bazı açık kaynak kodlu veya topluluk tarafından geliştirilen bazı küçük projeler mağazada yer alamayabiliyor. Bunlar emülatör, 3. parti sosyal medya client'ı gibi şeyler, veya hayatı güzelleştirecek ufak programlar olabilirler.

Örnek olarak, Apple'ın mağaza politikası yüzünden PPSSPP gibi emülatörler mağazada yoklar. Ama bunlar zararlı yazılım değildir.

Ayrıca itch.io gibi sitelerden ufak oyunlar da yükleyebiliyorsunuz. Bunlar yine genelde mağazada olmayan uygulamalar.

Son düzenleme:
iOS sistemini androidle karistiriyorsunuz. Yaptiginiz en buyuk hata bu. Uygulama gelistirirken kullanilan dil bile kendine ozgu bir isletim sistemine yaptik oldu diyerek disardan uygulama kuramazsiniz. Siz android kullanin. iOS size gore degil.

iOS sistemini androidle karistiriyorsunuz. Yaptiginiz en buyuk hata bu. Uygulama gelistirirken kullanilan dil bile kendine ozgu bir isletim sistemine yaptik oldu diyerek disardan uygulama kuramazsiniz. Siz android kullanin. iOS size gore degil.

Dilin kendine özgü olması dışarıdan .IPA yüklemeyeceğin anlamına gelmiyor. Siz IOS'u insanlık dışı başka evrenden gelen bir şey olarak görüryorsunuz herhalde. Her halükarda Android gibi kendisi de bir Unix-Like temellere sahip.

Sırf Apple duvar falan ördü diye, özel bir şey olmuyor kendisi. Ayrıca dışarıdan uygulama yüklemek zorunlu değil. Android de istersen ayarı kapatıp (Kapalı şekilde geliyor) hayatın boyunca dışarıdan uygulama yüklememeye yemin edebilirsin.

Ekran görüntüsü_2023-11-28_14-52-45.png

Ekran görüntüsü_2023-11-28_15-10-59.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı