Apple Avrupa Birliğine dava açtı

@PossibleTurco Artık Apple'ın da kafası almıyor bu işleri. A12'den sonra jailbreak konusunda rahatladılar.
Apple'da benim gibi ihtiyarlamış desenize. 🤣 Eskiden Jailbreak yapmak için bin dereden su getirirdik. Gerçi halen öyle sanırım güncel cihazlar için ama eskileri biraz saldılar. Bir de şu imza saçmalığını bıraksalar keşke. Ben istediğim sürümü kuramayacaksam niye bu kadar para veriyorum bu cihaza? Belki ben iOS 17'yi beğenmedim iOS 14 kullanmak istiyorum bunun güvenlik yükümlülüklerine de kabul ettim. Yıl oldu 2024 halen IPSW imza saçmalığı devam ediyor.

Evet Android birçok rahatlık sunan bir işletim sistem. Söz konusu güvenlik olunca ise bence ne iOS ne de Android bu konuda güvenli. Eh sonuç olarak Apple'da Google'da ABD menşeli şirketler. Gör ki kaç tane arka kapı bırakıyorlar CIA ve NSA için. O yüzden güvenlik konusuna pek takılmamak lazım. Zaten her türlü verileriniz bu iki kurumun elinde, kaçış yok. Bazıları IOS'un güvenli olduğunu ve Android'in güvensiz olduğunu ya da tam tersini iddia ettiği için yazıyorum bunu.

Bu arada Android her ne kadar büyük özgürlükler sunsa da belli bir yaştan sonra kafa almıyor artık, daha basit şeylere yöneliyor. 10 sene önce Jailbreak ve root delisiydim şu an oldukça mütevazi bir teknoloji yaşamım var. Beleş uygulama, Launcher, emülatör falan hoştur güzeldir ama kafa almıyor gerçekten artık. 😅

Aynen güvenlik konusunda hep %99 kullanıcı hatasıdır. İşletim sistemine göre dizayn edilmiş virüslere karşı koyulması zorudur.

Virüslü link atarlar sana, tıklarsın elmayı robotu gösterirler. 😀

Eskiden Jailbreak yapmak için bin dereden su getirirdik. Gerçi halen öyle sanırım güncel cihazlar için ama eskileri biraz saldılar.
iPad Air 2'me checkm8 açığı sayesinde palera1n ile kolayca jailbreak atabiliyorum. iPhone 4'üm gibi iOS 7-6 dual-boot'u yapılmıyor ama olsun.
Bir de şu imza saçmalığını bıraksalar keşke. Ben istediğim sürümü kuramayacaksam niye bu kadar para veriyorum bu cihaza? Belki ben iOS 17'yi beğenmedim iOS 14 kullanmak istiyorum bunun güvenlik yükümlülüklerine de kabul ettim. Yıl oldu 2024 halen IPSW imza saçmalığı devam ediyor.
Maalesef doğru. Güvenlik diye her şeyin suyunu çıkartmaya niyet ediyorlar bazen. En azından eski cihazlarda (iPhone 4) bir şekilde yapılıyor.

Aynen güvenlik konusunda hep %99 kullanıcı hatasıdır. İşletim sistemine göre dizayn edilmiş virüslere karşı koyulması zorudur.

Virüslü link atarlar sana, tıklarsın elmayı robotu gösterirler. 😀
Eskiden de yok Windows çok kötü güvensiz, Mac kullanın muhabbeti vardı. Windows XP zamanlarında IE 6 ve Outlook 6'da güvenlik açıkları var diye tüm suçu işletim sistemine atıyorduk. Oysa hata biz de gidip Microsoft'un bile unuttuğu, yıllarca güncelleme vermediği uygulamalarla internete giriyorduk. Mac'te de gidip Internet Explorer kullansam muhtemelen virüs yerdim. Bu arada IE 6 harbi büyük bir rezaletti, Vista çıkana kadar tam 6 yıl boyunca güvenlik güncellemesi bile almadı. İstisnasız tüm bilgisayarlara virüs giriyordu onun yüzünden. Firefox kullanan aklı selim kullanıcılar ise keyfine bakıyordu. :)
Maalesef doğru. Güvenlik diye her şeyin suyunu çıkartmaya niyet ediyorlar bazen. En azından eski cihazlarda (iPhone 4) bir şekilde yapılıyor.
Yapılıyor ama o bile uğraştırıyor yani. iPhone 4 gibi fosil bir cihazın niye imzasını açmazsın ki yani? iOS 7 çıktı en son ona ve güvenlik sebebiyle açmasa desem iOS 7'nin neyi güvenli zaten artık? Bari eski cihazların imzaları açılsın. Mesela iPhone 6'ya kadar olan tüm modellere istediğimiz iOS sürümünü kurabilmeliyiz.

Eskiden de yok Windows çok kötü güvensiz, Mac kullanın muhabbeti vardı. Windows XP zamanlarında IE 6 ve Outlook 6'da güvenlik açıkları var diye tüm suçu işletim sistemine atıyorduk. Oysa hata biz de gidip Microsoft'un bile unuttuğu, yıllarca güncelleme vermediği uygulamalarla internete giriyorduk. Mac'te de gidip Internet Explorer kullansam muhtemelen virüs yerdim. Bu arada IE 6 harbi büyük bir rezaletti, Vista çıkana kadar tam 6 yıl boyunca güvenlik güncellemesi bile almadı. İstisnasız tüm bilgisayarlara virüs giriyordu onun yüzünden. Firefox kullanan aklı SEL'im kullanıcılar ise keyfine bakıyordu. :)

Yapılıyor ama o bile uğraştırıyor yani. iPhone 4 gibi fosil bir cihazın niye imzasını açmazsın ki yani? iOS 7 çıktı en son ona ve güvenlik sebebiyle açmasa desem iOS 7'nin neyi güvenli zaten artık? Bari eski cihazların imzaları açılsın. Mesela iPhone 6'ya kadar olan tüm modellere istediğimiz iOS sürümünü kurabilmeliyiz.

Hocam eski Internet Explorer harbiden berbattı. Özellikle VBS çalıştırma özelliği yüzünden çoğu kişinin bilgisayar tost oldu. Kim neden öyle bir özellik koyar hala aklım almıyor.

Onun dışında Windows 2000 ve XP'nin ilk sürümlerinde bir açık vardır Eternal blue diye. Eğer şimdi o işletim sistemlerinde internete girerseniz anında virüs yiyorsunuz.

Son düzenleme:
Hocam eski Internet Explorer harbiden berbattı. Özellikle VBS çalıştırma özelliği yüzünden çoğu kişinin bilgisayar tost oldu. Kim neden öyle bir özellik koyar hala aklım almıyor.
ActiveX sanırım hocam bahsettiğiniz o özellik. Direkt olarak sisteme erişebilen güvenlik açıklarıyla dolu saçma sapan bir teknolojiydi. Microsoft yüzünden zaten az kalsın internetin gelişimi duracaktı. Düşünün 2000'li yıllarda bir web geliştiricisiniz ve Microsoft yüzünden HTML değil IE'ye göre site yazmak zorundaydınız. Komik bıyıklı ressam adamdan sonra dünya da en nefret edilen ikinci şey olabilir IE.
Şu yazıyı da bırakayım. :) Belki okumuşsunuzdur bile.

Evet Android birçok rahatlık sunan bir işletim sistem. Söz konusu güvenlik olunca ise bence ne iOS ne de Android bu konuda güvenli. Eh sonuç olarak Apple'da Google'da ABD menşeili şirketler. Gör ki kaç tane arka kapı bırakıyorlar CIA ve NSA için. O yüzden güvenlik konusuna pek takılmamak lazım. Zaten her türlü verileriniz bu iki kurumun elinde, kaçış yok. Bazıları iOS'un güvenli olduğunu ve Android'in güvensiz olduğunu ya da tam tersini iddia ettiği için yazıyorum bunu.

Bu arada Android her ne kadar büyük özgürlükler sunsa da belli bir yaştan sonra kafa almıyor artık, daha basit şeylere yöneliyor. 10 sene önce Jailbreak ve Root delisiydim şu an oldukça mütevazi bir teknoloji yaşamım var. Beleş uygulama, launcher, emülatör falan hoştur güzeldir ama kafa almıyor gerçekten artık. 😅
Ünlülerin ifşası çıkıyor ya. Alayının yani. Bunların geneli iPhone kullanıyor. iCloud hesabını ve iPhone'u rahat hackleyebiliyorlar.

Bakmayın FBI teröristin iPhone'unun kilidinin açamadığına. Bunlar show hep. Terörist illaki önlem almıştır. Son kullanıcı değil ya.

Avrupa birliğinde sadece Boomer'lar var sanırım. İsteklerin kalitesine gel.

Bakalım Apple o kadar güvenliydi ya gelincede güvenli kalabilecek mi hepimiz göreceğiz.
Tamam da ne alakası var? Sen ne zaman Apple'ın bu politikası yüzünden bir uygulamadan mahrum kaldın? Adamlar mağaza olarak da uygulama denetleme olarak da rakiplerinin ilerisindeler ve bunun zaten son kullanıcıya bir dezavantajı yok.

Mesela Apple'ın lightning girişi sıkıntılı. Arızaya meyilli. O yüzden tip-C porta geçmesine sevindim. Mesela mağaza dışı uygulama indirmek de güvenlik kaykıylarıyla birlikte güzel bir şey. Ama diyelim yarın bir güncelleme yaparak belki lightning girişini çok güzel hale getirecekti. Yani tüketiciyi koruyan kanunlar iyi oluyor da bir yandan da tek tipleşme getirmez mi? Uzun bir süre Android telefonları birbirine benzemekle suçlamadık mı?

Magaza disi uygulama indirme ozelligini isteyenler ne yasiyor anlamiyorum. Amac ucretli uygulamalari APK gibi kurmaksa eger kendi ahlaki etik degerlerinizi sorgulamanizi oneririm. Yaptiginizin serefsizce bir hareket oldugunu aklinizdan cikartmayin. Yazilim gelistiricilerinin verdigi binbir emege hakaret ettiginizi sakin unutmayin.

Bunun disinda App Store uzerinde olmayan herhangi bir uygulama mi var da magaza disindan uygulama indirmeyi bu kadar cok istiyorsunuz?

Geri
Yukarı