Apple Avrupa Birliğine dava açtı

Abi çok saçma. Ben yıllarca bi ekosistem koyuyorum. Sıfır emeği olan adamlar gelip şöyle yapacaksın diyor :D
Saçma bir durum yok.
Tekelleşme karşıtı yasalar ABD'de var ve iyi ki de var.
Hayret verici olan şey Apple tekelleşmesine (ekosistemine) bu zamana kadar gösterilmiş olan hoşgörü. Sanki hukuk üstü.

Google (arama motoru olan) her sene Allah bilir kaç dava ile uğraşıyor. Diyebilir mi arama sonucunda dilediğimi gösteririm dilediğimi göstermem?

Apple'ın rakibi. Çıkarsın mı Apple ve Mac ile ilgili arama sonuçlarını? Ya da çıkarabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Apple Avrupa Birliğine App Store dışında uygulama indirme konusunda dava açtı. Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası'na göre Apple'ın iPhone'da App Store dışında uygulama mağazalarına izin vermesi gerekiyor.

Kaynak: ShiftDelete (Apple'dan Avrupa'ya boykot! Bu kararı uygulayamazsınız)
Bu arada Apple davayı kazanamayacağı korkusundan çalışmalara başlamış bile.

Saçma bir durum yok.
Tekelleşme karşıtı yasalar ABD de var ve iyi ki de var.
Hayret verici olan şey APPLE tekelleşmesine (ekosistemine) bu zamana kadar gösterilmiş olan hoşgörü. Sanki hukuk üstü.
Apple ekosistemi bence çok iyi ve basit çalışıyor. Kötülemeniz yanlış olmuş. Örneğin tüm cihazlar Apple ürünü olunca herşey daha basitleşiyor (dosya paylaşma, apple servisleri, ekran paylaşma).

Bu arada Apple davayı kazanamayacağı korkusundan çalışmalara başlamış bile.

Apple ekosistemi bence çok iyi ve basit çalışıyor. Kötülemeniz yanlış olmuş. Örneğin tüm cihazlar Apple ürünü olunca herşey daha basitleşiyor (dosya paylaşma, apple servisleri, ekran paylaşma).
Anladığım kadarıyla bu bir organizasyondaki işçişere, öğrencilere vs... sadece seçtikleri yazılımları yükleyebilmelerini sağlayan bir yazılım. Yani normal iPhone'dan daha kapalı kutu.

Saçma bir durum yok.
Tekelleşme karşıtı yasalar ABD'de var ve iyi ki de var.
Hayret verici olan şey Apple tekelleşmesine (ekosistemine) bu zamana kadar gösterilmiş olan hoşgörü. Sanki hukuk üstü.

Google (arama motoru olan) her sene Allah bilir kaç dava ile uğraşıyor. Diyebilir mi arama sonucunda dilediğimi gösteririm dilediğimi göstermem?

Apple'ın rakibi. Çıkarsın mı Apple ve Mac ile ilgili arama sonuçlarını? Ya da çıkarabilir mi?
Verdiğin örnekler ne alaka? O zaman araba markaları da desin ki hepimiz aynı kasa üretmek zorundayız? Ortada bir dayatma söz konusu değil ki hukuksal bir durum olsun. Apple bu davayı kazanır ben de güncellerim yorumumu.

Verdiğin örnekler ne alaka? O zaman araba markaları da desin ki hepimiz aynı kasa üretmek zorundayız? Ortada bir dayatma söz konusu değil ki hukuksal bir durum olsun. Apple bu davayı kazanır ben de güncellerim yorumumu.
Araba markaları demen çok alakasız olmuş. Belli bir araba markası desen olurdu ama imkansız çünkü:
Dünyada kaç araba markası var? ( Saymak bile mümkün değil değil mi? )
Kaç tane kullanılan OS var? ( İki, bilemedin üç. )

Android koşturuyor da ne oluyor :D
Ne mi oluyor?

PSP, PS1, PS2
Switch
3DS emülatörler mevcut.

Dosya yönetimi çok iyi.

Kişiselleştirme muazzam (Çok sağlam ve güzel launcherlar var bu bile basit bir kişiselleştirme detayı)

Paralı uygulamaları bedava yükleyebiliyorsun.

Varsayılan tarayıcı, müzik çaları, video oynatıcıyı, kamerayı falan her şeyi değiştirebiliyorsun.

Çok rahat ve çok ucuza Android uygulama ve oyun geliştiriyorsun ve yine çok rahat bir şekilde cihazda test ediyorsun.

Daha neler neler.

Android bir telefon için en iyi işletim sistemi.

Ne mi oluyor?

PSP, PS1, PS2.
Switch.
3DS emülatörler mevcut.

Dosya yönetimi çok iyi.

Kişiselleştirme muazzam (çok sağlam ve güzel Launcher'lar var bu bile basit bir kişiselleştirme detayı)

Varsayılan tarayıcı, müzik çaları, video oynatıcıyı, kamerayı falan her şeyi değiştirebiliyorsun.

Çok rahat ve çok ucuza Android uygulama ve oyun geliştiriyorsun ve yine çok rahat bir şekilde cihazda test ediyorsun.

Daha neler neler.

Android'deki emülatörlerin güzelliğini en iyi, mobil platforma sıkışmış ve mobil "oyunların" insafına kalmışlar anlayabilir.

Emülatörleri öğrendiğim an Minecraft dışında mobil "oyunların" yüzüne bakmadım.

Ne mi oluyor?

PSP, PS1, PS2
Switch
3DS emülatörler mevcut.

Dosya yönetimi çok iyi.

Kişiselleştirme muazzam (Çok sağlam ve güzel launcherlar var bu bile basit bir kişiselleştirme detayı)

Daha neler neler.

Sideloadly ile IPA yüklemeye devam. "Güvenlik" diye ağlıyorlar.
Evet Android birçok rahatlık sunan bir işletim sistem. Söz konusu güvenlik olunca ise bence ne iOS ne de Android bu konuda güvenli. Eh sonuç olarak Apple'da Google'da ABD menşeili şirketler. Gör ki kaç tane arka kapı bırakıyorlar CIA ve NSA için. O yüzden güvenlik konusuna pek takılmamak lazım. Zaten her türlü verileriniz bu iki kurumun elinde, kaçış yok. Bazıları iOS'un güvenli olduğunu ve Android'in güvensiz olduğunu ya da tam tersini iddia ettiği için yazıyorum bunu.

Bu arada Android her ne kadar büyük özgürlükler sunsa da belli bir yaştan sonra kafa almıyor artık, daha basit şeylere yöneliyor. 10 sene önce Jailbreak ve Root delisiydim şu an oldukça mütevazi bir teknoloji yaşamım var. Beleş uygulama, launcher, emülatör falan hoştur güzeldir ama kafa almıyor gerçekten artık. 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı