İnceleme Apple Mac Mini, MacBook ve iPad deneyimlerim

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 aydır bu 3 cihazı kullanıyorum;
-MacBook Air M1 16 GB RAM 256 GB SSD.
-Mac mini M2 8 GB RAM 256 GB SSD.
-iPad Pro 11" M2 256 GB.

Öncelikle belirtmek isterim ki maalesef bu cihazların her biri oldukça pahalı ve ülkemizde ulaşımı çok da kolay olmayan cihazlar. YouTube'a internette bu işin piri, teknolojiden çok iyi anlayan, detaylarıyla incelemelerini yapan birçok insan var, kendimi onlarla eş değer tutmuyorum. Ben normal bir kullanıcı olarak, öyle detaylardan, teknolojik özelliklerden çok anlamayan biri olarak deneyimlerimi paylaşıyorum.
Ben önce iPad Pro alarak ekosisteme girdim(2012-2013 senelerinde ilk IPad'lerden almıştım hala duruyor, hala Safari kullanılıyor, hala şarjı oldukça iyi gidiyor. Apple kalitesini bence buradan çok rahat anlayabiliriz). Aslında iPhone kullanıyorum ama sadece IPhone'um olduğu için deneyimden saymıyorum. Her neyse, deneyimlerime başlıyorum.

1- İlk aldığım cihaz iPad Pro'ydu. iPad Pro'yu eğitimim için aldım, elbette kalemiyle beraber. Yazma hissine diyecek bir şey yok, harika bir şey. Kalem 2.nesil, IPad'in yanına koyunca şarj oluyor. Sıfır sıkıntı yaşadım. goodnotes/notability kullanımında IPad'in belli bölgesi biraz ısınıyor. Sebebi Wi-Fi açık olması, sanırım yedekleme yaparken ısınıyor. Şarj süresi gitme kısmında oldukça iyi fakat benim beklentim daha yüksekti, eğer not alma uygulaması kullanıyorsanız benim gibi, 10 saat kullanım sunuyor ortalama. Hoparlörü çok iyi. Düşük güç modunu açınca ekran 60Hz'e düşüyor, dolayısıyla 120Hz'e alışınca gözleriniz kanıyor gibi hissediyorsunuz. Düşük güç modu batarya süresini efektif şekilde arttırıyor ama gözlerinizi kanatıyor. Her neyse iPad Pro hakkında çok diyecek bir şeyim yok. 10 sene önce ilk IPad'imi aldığımda ne hissettiysem aynılarını hissetim. Oldukça kullanışlı ve harika bir ekrana sahip tablet.

2- MacBook. MacBook benim için kesinlikle tam anlamıyla bir Game changer oldu. 20 saat kullanabiliyorum bir tam şarjda. Cihazda fan yok. Dolayısıyla ses yok. Ben çok ağır işler yapmadığım için ısınmıyor da (ki yapıldığında ısınıyor mu bilmiyorum). MacBook'u şöyle yorumluyorum: IPad'in bilgisayar hali. Neden benim için bir Game changer? Çünkü bilgisayar. Bir öğrenci için bence IPad'den de önemli. Laptopa mouse takılıp kullanıldığını unuttum, o kadar iyi bir touchpad/trackpad var. Bazen Mac mini ye de trackpad alasım geliyor. iPad için de her ne kadar MacBook gibi deseniz bile, bir bilgisayar arayüzü ile tablet arayüzü aynı değil. MacBook'u neredeyse hiç kapatmıyorum. Bir şeyle uğraşırken bölünmem mi gerekti, 1 gün sonra açıyorum laptopu, tak aynı yerimdeyim. Hem de sıfır eforsuz. Bunlar her ne kadar bazılarına basit detaylar gibi gözükse de oldukça önemli. Cihazda shortcutlara, command kullanmaya alışınca (ki ben hala öğrenim/alışma aşamasındayım) inanılmaz efektif bir kullanıma sahip oluyorsunuz. Oldukça hafif, ve çok iyi derecede ergonomik. Cihazı evin her yerinde kullanabiliyorum; yatağımda, salonda, mutfakta...

iPad mi alayım MacBook mu alayım diye düşünenlere benim tavsiyem (kalemle yazma işini çok kullanmayacaksanız) kesinlikle MacBook tur. IPad'in klavyesi yok, touchpad yok, ekranı küçük (12.9" inch almazsanız) ve bence kesinlikle MacBook kadar kullanımı kolay değil, bazen bir yere koymak, açısını ayarlamak zor oluyor bazense sadece kullanımı rahat olmuyor (en nihayetinde bir tablet, bilgisayar değil.). Ve şunu da söyleyeyim, IPad'i not almak için alıp mat ekran koruyucu aldığınızda ekranın kalitesini gözle görülür derecede düşürüyor.

3- Mac mini. Bunu alırken ihtiyacım var mı, yok mu diye epey düşündüm. Hala ihtiyacım var mı yok mu bilmiyorum. Almamdaki en büyük etken Apple'ın öğrenci kampanyası idi. Mac mini/Macbook alırken AirPods 2.nesil (ilk AirPods'um çok memnunum) bedava veriyordu (2023 yaz, hala veriyor). Bundan önce bir YouTube kanalının topladığı oyuncu bilgisayarını almıştım. O kadar iyi bir bilgisayar değildi, GTX 1650, i3 işlemci olan Basic bir oyun bilgisayarıydı. Ben çok oyun oynamıyordum, bu bilgisayarı sürekli normal bir PC gibi, web, video, ders vs için kullanıyordum. Sonra Mac mini fırsatını görünce ve incelemelerini izleyince tam benim istediğim bir cihaz olduğunu düşündüm. Neden? Ses yok, fan var ama yok gibi, ağır işler yapmazsanız (ki yaparsanız ısınır mı bilmiyorum) bildiğiniz soğuk üflüyor, hem de çok hafif, sanki biri ağzıyla üflüyor gibi. Bahsettiğim eski bilgisayarım çok sesliydi, ısınıyordu, ve toz yapıyordu (ben tozdan nefret ediyorum, katlanamıyorum). Bu açılardan baktığımda Mac mininin benim için uyumlu olduğunu anladım. Dediğim gibi Mac mini yi almamın en büyük etkeni fırsat olmasıydı.

Bir diğer bana fayda sağlayan özelliği ise ekosistem. Ben masada çalışmayı seven biriyim. Masaüstünde çalıştığımı eforsuz laptopumda ve tabletimde görebilmek ve eş zamanlı kullanabilmek harika bir şey.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Dediğim gibi, sadece teknolojiden çok anlamayan, teknolojik detayları bilmeyen biri olarak kullanıcı deneyimlerim. Ve arkadaşlar eğer imkanınız varsa ve benim gibi biriyseniz (kişilik özellikleri, kullanım amacı), kesinlikle hepsini tavsiye ediyorum. Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve 1'ini alma şansınız varsa kesinlikle MacBook için gidin. Pişman olmazsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine saglik. Ben daha cok Unity3D ve Java gelistiricisiyim lakin bol bol da oyun oynarim.

İcinde Windows olan, ortalama her bilgisayar isimi goruyor. İs yerinde de sorun olmuyor.

Laptobum 14.1 inc ve 1.2 Kg. Agir isler icinde guclu bir kasam var.

Yeni konular

Geri
Yukarı