Apple MacBook Air M1 alınır mı?

İşlemci haricinde birkaç konu var onu belirtmek lazım. Apple ın bazı belirlediği sınırlar var. Mesela 13 inch makinalar hep biraz zayıf olur genelde kompakt iş için tasarlanır. Macbook pro sistemlerde genelde fan ve yeterli soğutma oluyor. Apple ın verdiği baz SSD ler aslında sorunlu, çünki tek band. Hep baz SSD miktarının bir üstünü almak daha doğru. Ram olarak da 16GB ın altını tercih etmeyin.

Apple ın verdiği baz SSD ler aslında sorunlu, çünkü tek band
Sorunlu değil, tek NAND çipi olduğundan sürati düşük ki öyle bile olsa siz M2'den bahsediyorsunuz. M1'ler çift NAND il geliyor. Çip krizinden etkilenmemek için bu yola gittiler ancak arkadaş M1 aldığı sürece sıkıntı yok. 256GB alsa bile çift 128 GB NAND ile gelecek makinası. Dikkat.

16 GB alırsanız daha uzun dayanır makina. Mac her türlü 8 GB ile çalışır ancak sürekli makinayı SWAP'ta tutmaya gerek yok. Yazılım için ise M1 hala iyi bir tercih ancak M2 Pro'lar gibi oyun performansı beklemeyin. Sadece yazılım yapar.

Sorunlu değil, tek NAND çipi olduğundan sürati düşük ki öyle bile olsa siz M.2'den bahsediyorsunuz. M1'ler çift NAND il geliyor. Çip krizinden etkilenmemek için bu yola gittiler ancak arkadaş M1 aldığı sürece sıkıntı yok. 256 GB alsa bile çift 128 GB NAND ile gelecek makinesı. Dikkat.

16 GB alırsanız daha uzun dayanır makine. Mac her türlü 8 GB ile çalışır ancak sürekli makineyı Swap'ta tutmaya gerek yok. Yazılım için ise M1 hala iyi bir tercih ancak M.2 Pro'lar gibi oyun performansı beklemeyin. Sadece yazılım yapar.

Haklısınız 16 GB olan versiyonunu almak istiyorum ama sadece 8 GB RAM yükseltiyorum diye 6.500 lira bana biraz fazla geldi. Çoğu yerde de yok 16 GB olanı yani 32-33 bin liraya daha iyi bir Windows bilgisayar alırım gibi geliyor.

Haklısınız 16 GB olan versiyonunu almak istiyorum ama sadece 8 GB RAM yükseltiyorum diye 6.500 lira bana biraz fazla geldi. Çoğu yerde de yok 16 GB olanı yani 32-33 bin liraya daha iyi bir Windows bilgisayar alırım gibi geliyor.
Bence öğrenciler bütçede sıkıntı varsa ve F/P aranıyorsa Windows kullanmalı. İleride üretkenliğe daha çok ihtiyaçları olduğunda zaten kendiliğinden Mac tarafına geçiyorlar. Ben 15 senenin ardından Mac'e geçtim.

Kullanan arkadaşlarım MacBook'un Intel işlemcili olmayan tüm modelleri alınır sahip olduğun paraya bağlı diyor sorduğumda.

Bence öğrenciler bütçede sıkıntı varsa ve F/P aranıyorsa Windows kullanmalı. İleride üretkenliğe daha çok ihtiyaçları olduğunda zaten kendiliğinden Mac tarafına geçiyorlar. Ben 15 senenin ardından Mac'e geçtim.

Yazılım işine merak saldım Unity falan kullanacağım ama yetmez diyorsanız en mantıklısı Windows bir laptop almak.

Geri
Yukarı