MacBook Air M1 alınır mı?

Bütçe
15000
Size de iyi akşamlar arkadaşlar, elimde ki cihaz 1.74 Ghz hıza sahip ve 4 GB ram var. Yani şu anki güncel laptoplara göre vasat denilebilir. Ancak bu cihaz bile işlerimi görüyor. Sadece yazılım için kullandığım uygulamalar biraz zorluyor. Aslında hala kullanmaya devam edebilirim fakat bataryası tamamen bittiğinden sadece prize bağlı kullanabiliyorum aynı bir masaüstü gibi. Bu durum canımı sıkıyor. Bu yüzden bana uzun ömürlü bataryası iyi dayanacak ve ömrü bittiğinde tekrar kolayca orijinal batarya bulabileceğim bir cihaz lazım. Marka model tavsiyeleriniz var mıdır bu özelliklere göre? Biraz uzun oldu, kusura bakmayın.
Öncelikle iyi akşamlar hocam birçok arkadaşımızın söylediği gibi günlük işlerde kullanacaksanız hiç o kadar masrafa gerek yok film sosyal medya vs gezineceksen illede Apple olsun diyorsan IPad'ler güzel bir seçim olur he arada girer oyun vs oynarım diyorsan bütceni yazarsan arkadaşlar ile beraber yardımcı olmaya çalışırıız.

Not: Türkiye'de değil de herhangi bir gelişmiş ülkede yaşama şansımız olsaydı alınırdı.
Oyun gibi bir derdim yok, benim için kolay taşınabilir, uzun ömürlü ve kolayca parçası bulunabilen bir laptop gerekli. Yani batarya ömrü bittiğinde falan kolayca orijinal parça bulabileceğim bir cihaz. 15000₺'ya kadar bütçeyi çıkarabilirim. Ancak arkadaşlar o kadar parayı sadece günlük işleri yapmaya yarayan bir laptopa vermek mantıksız olur demiş. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Elinizdeki cihaz zamanına göre nasıl bir cihazdı bilmiyorum ama bir Macbook'u o dönemden bir HP cihaz kadar kullanabilme ihtimaliniz çok yüksek buna emin olabilirsiniz. Konuda inanılmaz hatalı yorumlar var Macbook ile ilgili orası ayrı bir mevzu.

Ama "bu kadar basit işler için Windows cihaz da yeterli olur mu" dediğiniz kullanım senaryosunda iPad bile yeterli olur zaten. Sizin referans alacağınız şeyler oyun oynanmayacaksa ve mevzu uzun ömürlülükse sağlamlık, malzeme kalitesi, pil süresi, hafiflik vs. gibi şeyler olmalı.
Cihazım i3 işlemcili, 1.7 Ghz ve 4 GB ram'e sahip. Baya düşük özellikleri var. Şu an piyasada ki ürünlerle kıyaslanamaz derecede kötü. Fakat işlerimi halledebiliyorum. Tek sıkıntı yukarıda da yazdığım gibi bataryası olmadığı için fişe bağlı kullanıyorum. Saydığınız özellikler tam da benim aradığım laptop için geçerli. Sizce o paraya değer mi, yoksa düşük fiyatlı Windows cihazlara mı yöneleyim?

Son düzenleme:
Oyun gibi bir derdim yok, benim için kolay taşınabilir, uzun ömürlü ve kolayca parçası bulunabilen bir laptop gerekli. Yani batarya ömrü bittiğinde falan kolayca orijinal parça bulabileceğim bir cihaz. 15000₺'ya kadar bütçeyi çıkarabilirim. Ancak arkadaşlar o kadar parayı sadece günlük işleri yapmaya yarayan bir laptopa vermek mantıksız olur demiş. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şu an genel kullanım için uzun ömürlü olabilecek, eli yüzü düzgün cihazlar zaten 10-12 bin liradan başlıyor. Bunu cihazların fiziksel özelliklerini baz alarak söylüyorum 14 bin liralık Macbook Air uzun vadede orijinal yazılım ve donanımı da garanti altına alabilirsiniz. Değer/değmez tamamen bütçe meselesi. Sonuçta 2000 dolara da ekran kartsız, 1000 dolarlık bilgisayarla aynı donanımı sağlayan Ultrabooklar var ama onu 2000 yapan özellikler premium özellikler, o işte de sınır yok. M1 Macbook Air'in birebir Windows rakipleri kendisinden 1.5 kat pahalı, segmentinde F/P bir cihaz. Bugün Macbook alternatifi, fiyat olarak çok daha iddialı olması gereken Huawei bile Macbook Air fiyatına satıyor Air rakibini.

Ama yoksa tekrar ediyorum sizin günlük işler diye kastettiğiniz şeyleri ise 5 bin liralık tabletler dahi yapabilir laptopların donanımları da müsait o işler için.

Şu an genel kullanım için uzun ömürlü olabilecek, eli yüzü düzgün cihazlar zaten 10-12 bin liradan başlıyor. Bunu cihazların fiziksel özelliklerini baz alarak söylüyorum 14 bin liralık Macbook Air uzun vadede orijinal yazılım ve donanımı da garanti altına alabilirsiniz. Değer/değmez tamamen bütçe meselesi. Sonuçta 2000 dolara da ekran kartsız, 1000 dolarlık bilgisayarla aynı donanımı sağlayan Ultrabooklar var ama onu 2000 yapan özellikler premium özellikler, o işte de sınır yok. M1 Macbook Air'in birebir Windows rakipleri kendisinden 1.5 kat pahalı, segmentinde F/P bir cihaz. Bugün Macbook alternatifi, fiyat olarak çok daha iddialı olması gereken Huawei bile Macbook Air fiyatına satıyor Air rakibini.

Ama yoksa tekrar ediyorum sizin günlük işler diye kastettiğiniz şeyleri ise 5 bin liralık tabletler dahi yapabilir laptopların donanımları da müsait o işler için.
Evet, biraz araştırma yptığımda günlük işler için bu paranın verilmeyeceğine kanaat getirdim. İpad düşündüm, bazı uygun fiyatlı modelleri var. Veya Huawei de 7500₺ bandında R7 8 GB ramli modeli ve i3 8GB modeli var. Bu modeller arasında tercih yapacağım. Bu laptoplar hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Uzun ömür için İntel mi Yoksa Ryzen mi tercih edilmeli?

Evet, biraz araştırma yptığımda günlük işler için bu paranın verilmeyeceğine kanaat getirdim. İpad düşündüm, bazı uygun fiyatlı modelleri var. Veya Huawei de 7500₺ bandında R7 8 GB ramli modeli ve i3 8GB modeli var. Bu modeller arasında tercih yapacağım. Bu laptoplar hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Uzun ömür için İntel mi Yoksa Ryzen mi tercih edilmeli?
İkisi de işinizi görür hocam. Bana kalırsa da giriş seviyesi ihtiyaçlar için o tip cihazlar iş görür. Dikkatli kullanıyormuşsunuz zaten, belki 8 sene götürmez ama en azından bütçenin yarısını kullanmış oluyorsunuz. 4-5 yıl sonra duruma göre güncellersiniz.

Geri
Yukarı