Apple/Pozitif Teknoloji/Zentech Servis Mağduriyeti

Dryus

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
11
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
M1 Macbook Air 16/256GB
Meslek
Software Developer
Merhaba arkadaşlar. 07.03.2020 tarihinde Pozitif Teknoloji üzerinden kendime 2019 Model 13 inç MacBook Pro satın aldım. Ağustos ayında cihazı kullanırken cihazın ekranında bir tuhaflık(sorun) olduğunu ve cihazın SSD'sinde okuma yazma işlemleri yapılınca cızırtı geldiğini fark ettim. Tatilde olmam sebebiyle evimde dönüşte cihazı servise vermeye karar verdim. Evime döndüğümde SSD'nin cızırtısı bariz bir şekilde artmıştı. 21.10.2020 tarihinde Apple servisini aradım ve problemleri anlattım. Birtakım testler yaptık ve sorun geçmeyince bana ürünü servise yollamam gerektiği söylendi. Bursa'da yaşıyorum ve Bursa'daki yetkili servis sağlayıcı olan Zentech'e cihazımı yolladım ve Zentech cihazın tüm testleri geçtiğini sorunsuz olduğunu söyledi. Alta servis raporunu bırakıyorum.

Ekran Resmi 2021-03-13 16.53.12.png

Cihaz geldiğinde sorun devam ediyordu. Açıkçası SSD'den cızırtı gelmesini pek umursamadım ama yakın zamanda ekrandaki tuhaflığın aslında ghosting problemi olduğunu anladım. Cihazı temelde online eğitim için kullandığımdan gözlerim aşırı rahatsız olmuştu. Apple'ı aradım ve bazı ekran testleri yapıldı bilgisayarı da sıfırlamam istendi ben de sıfırladım. Sorun geçmeyince yine servise yollamam söylendi ama bu sefer aldığım yere yani Pozitif Teknoloji'ye yolladım. Pozitif Teknoloji ekran için video istedi yolladıktan sonra sorunu kabul etti ve bana başta iade edebileceğim söylendi. İadeyi duyunca mutlu oldum açıkçası ancak ondan sonra da iade ve değişim süresinin 6 civarı ay olduğu ve benim bundan yararlanamayacağım söylendi. Eğer Zentech sorunu tespit edebilseydi ben para iadesi alacaktım. Bunu Apple desteğe belirttim ve şikayet dosyası oluşturdum. Cihazım 25.02.2021 tarihinde Pozitif Teknoloji'ye ulaştı ve beni teknisyen aradı. SSD ve ekranın durumunu sordu. Durumu açıklayınca ekran ve Logic Board değişimi olacağı söylendi. Servis raporunu bırakayım.

Ekran Resmi 2021-03-13 17.10.15.png

Cihaz parça beklemesine girdi ve en sonunda bugün(13.03.2021) elime ulaştı. Paketi açtım ve kuruluma geçince Ghosting probleminin değişmediğini gördüm, yedeklemeyi geri yüklerken de SSD'den cızırtı gelmeye devam ediyordu. Evet değiştiği söylenen parçalarda da aynı arızalar var. Pozitif Teknoloji'yi aradım yollayın bakalım dediler. Apple'ı aradım servis raporunu inceleyip dönüş yapılacak dendi ve bir süre sonra aradığımda servise yollanmam söylendi. Pazartesi servise yollayacağım ama cihazı iade etmek istiyorum. 3 oldu servise yolluyorum, biri sorunu bulamıyor diğeri sorunu çözemiyor. Haklarımı öğrenmek istiyorum ve cihazı iade etmek istiyorum. İade edip M1 Macbook alma gibi bir düşüncem var. Cihazı iade edebilir miyim? Tüketici Hakem heyetine başvurmak istiyorum eğer iade olmazsa. Haklarım konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? @BilgisayarKurdu @Setsuna Yuki @SideWinder

Sorun çözülmemiş ise kullanılan parçalarda sorun var ya da değişmiş gibi gösteriyorlar. En iyisi iade etmeye çalışın hocam, THH'ye başvurmak bu durumda yapılacak en iyi seçenek.

PT'den bunu beklemezdim.
Çerçevede gözle görülmeyen ama üstüne ışık tutunca belli olan minik bir çizik vardı. Geldiğinde orayı inceledim çizik yok yani değişmiş hocam.
@Yener K. hocam bir bakar mısınız?

Son düzenleme:
Apple Genius'a gönderdiniz mi? Direkt olarak Apple ile iletişime geçtiniz mi yani?
Geçtim hocam. Servise yönlendiriyorlar. Sonucu da yukarıda dediğim gibi. Haklarıma göre tamirden gelen cihaz arızalı ise iade isteme olayım oluyormuş sanırım.
IMG-20210313-WA0017.jpg

Son durum nedir?
Pozitif teknoloji başvurudan 2 ay sonra savunma vermiş. 3 gün önce hakem heyetinden arayıp bilirkişi raporu gerektiğini ve bilirkişinin bir süre sonra benimle iletişime geçip cihazı getirmemi isteyeceği söylendi. Bilirkişinin benimle iletişime geçmesini bekliyorum.

Pozitif teknoloji başvurudan 2 ay sonra savunma vermiş. 3 gün önce hakem heyetinden arayıp bilirkişi raporu gerektiğini ve bilirkişinin bir süre sonra benimle iletişime geçip cihazı getirmemi isteyeceği söylendi. Bilirkişinin benimle iletişime geçmesini bekliyorum.

Hocam sonuç belli oldu mu?

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı