Apple Store siparişi başarısız olmasına rağmen ürünün parası karttan çekildi

raycast

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Game Developer
Merhaba ben 5 Ekim 2023 tarihinde Apple Store üzerinden iPhone satın almak istedim. Ödeme sayfasında satın alma gerçekleştirelemedi ve ödemenin reddedildiğine dair geri bildirim aldım. Kullanmakta olduğum rezil VakıfBank'tan kredi kartımı kontrol ettiğimde ise kartımdan 68.999₺ çekildiğini gördüm. Hem Apple ile hem banka ile görüştüğümde bir türlü bir çözüme ulaşamadım. Apple bankayı suçluyor ödemeyi bankanın red ettiğini sadece benim özelimde değil birçok müşterilerinde geleneksel bankalardan yüksek meblağ ödemelerinde sorun yaşadıklarını söylediler. Onlara ulaşmış bir sipariş ve paranın olmadığını tespit ettiler.

Banka (VakıfBank uzak durun) ise provizyonda olan harcamayı iptal edemediklerini söylediler :) Buna karşılık bende ödemenin kuruma geçtiğine dair bir fatura veya fiş istedim. Saçma bir şekilde kredi kartı kullanımlarında böyle dokümanın olmadığı ve veremeyeceklerini söylediler :) Ve ilginçtir ki Apple benden bankadan harcamanın onlar tarafına iletildiğine dair fatura veya fiş istememi söyledi.

Bu isteğime karşı veremeyeceklerini belirttiler çünkü bankanın aslında bu parayı provizyonda bekletmesinin sebebinin bankanın işlem hacmini yükseltmesi için yüklü miktarda harcama yapan kullanıcıların paralarını böyle askında tutarak ve onları mağdur ederek böyle kurnazlığa gittiğini bilgi edindim. İlginçtir ki normalde 1 maksimum 2 günde provizyonda olan bir harcama işleme alınırken bu hatalı harcama 4 gündür hala provizyonda. Ne bir iade ne de bir işleme söz konusu resmen kredi kartı limitime el koydular.

Bu yüzden tekrardan yeni bir cihaz alamıyorum limitime el koyulduğu için. Banka eğer parayı bana ödetmeye dayatırsa bir karşılığı olmayan ve bir faturası olmayan bir hizmetin bana ödetilmesinden dolayı dolandırıcılık suçuna girdiği için bankaya tazminat davası açmayı düşünüyorum. Ülke de bu tarz davaların ne kadar hızlı gerçekleştiğini hepimiz biliyoruz (min 1 yıl falan) :) Bir telefon alalım dedik başımıza gelmeyen kalmadı.

Sizlerden ricam bu konuya benzer bir konu tecrübe etmiş arkadaşlar bu sorundan nasıl daha hızlı sonuç alabileceğim konusunda bana yardımcı olabilir mi?

Meraktan soruyorum, kart bilgileriniz çalınsa ve bilginiz dışında yüklü miktar ödeme çekilse provizyondaki parayı iade edemeyecekler mi? İade edemeyeceklerse provizyonun anlamı ne?

Meraktan soruyorum, kart bilgileriniz çalınsa ve bilginiz dışında yüklü miktar ödeme çekilse provizyondaki parayı iade edemeyecekler mi? İade edemeyeceklerse provizyonun anlamı ne?
Yakın zamanda benzer problem yaşadım zaten :) Kart bilgilerim çalındı ve Apple'dan bilgim dahili dışında harcama oldu. Yine Apple denk gelmesi güzel tesadüf oldu :D Harcamayı hemen tespit ettiğim halde ve provizyonda durduğu halde banka hiç bir şekilde çekilen miktarı iptal etmedi. Beni mağdur etti ve tutarı ödememi istedi. İşlem itirazı için ise şubeden dilekçe yazmamı istedi. Bu itirazın sonuçlanması 2 aya kadar sürebiliyormuş. Bekleyemedim tabi Apple ile iletişime geçtim durumu belirttim. Sağ olsunlar beni mağdur etmediler. Çekilen tutarı kartıma iade ettiler.

Eğer yarın da sorun çözülmezse aşağıdaki linkten kredikartı seçeneğini seçip şikayetinizi detaylandırın
Edecekler ama incelemeye alındığı için bekletiliyor. Türk işi inceleme de birinin "yakıni" değilseniz bu şekilde ne yazık ki.

Eğer yarın da sorun çözülmezse aşağıdaki linkten kredikartı seçeneğini seçip şikayetinizi detaylandırın

Edecekler ama incelemeye alındığı için bekletiliyor. Türk işi inceleme de birinin "yakıni" değilseniz bu şekilde ne yazık ki.
linki göremedim, paylaştınız mı?

linki göremedim, paylaştınız mı?
Kusura bakmayın benim hatam ekledim sandım eklememişim.
Kredi Kartı- Kredi Kartı Borç Ödeme seçimlerinden gerekli bilgileri doldurduktan sonra aşağıda yer alan açıklama kutucuğuna tüm detayları belirtecek şekilde şikayetinizi yazın.

1696853876989.png

Son düzenleme:
Formu doldurun, ayrıca telefon bankacılığından da aramaya devam edin. Acilen provizyonda gözüken ancak gerçekleşmeyen işlemin iptalini sağlamalarını limit sıkıntısı yaşadığınızı belirtin. Net çözüm isteyin. Şubeye gidin, şubenizde bireysel müşteri hizmetleri yetkilinizden doğrudan yardım isteyin. Başka yapabilecek bir şey yok ne yazık ki..

Yeni konular

Geri
Yukarı