Apple Watch SE 44mm İncelemesi

Herkese merhaba!

Bugün sizlerde Apple Watch SE 44mm GPS modelini inceleyeceğiz. Öncelikle ürünü 28 Mayıs 2021 tarihinde TroyApple mağazasından sipariş ettiğimi belirteyim. 31 Mayıs gününde kargoya verilen ürün Aras Kargo'nun kargoyu kaybetmesi/bulması gibi nedenlerden dolayı gecikmeli olarak 3 Haziran'da elime ulaştı. 24 saatlik deneyimlerin sonucunca aşağı yukarı yarım pil ile tecrübelerim oldu (saat bana ulaştığında %65 sarjı bulunuyordu ve hiç sarj etmedim. Tam sarj deneyimim olduktan sonra yine güncelleyeceğim konuyu). Öncelikle saatin kutu yapısı ve kutu içeriğine bakalım.

1-) Saat ilk ulaştığı anda sizi bu şekilde güzel, sade ve şık tasarımlı bir kutu karşılıyor. Kutunun arka tarafında ise genel bilgiler, içeriği ve seri numarası gibi bilgiler bulunuyor. Sağ ve solda bulunan kulakçıkları çektiğiniz zaman yırtılmadan doğrudan kutu açılıyor.

1.jpeg

2.jpeg

2-) Kutuyu açtıktan sonra sizi 2 kutu daha karşılıyor. Bunlardan bir tanesinin içinde saat ve sarj kablosunun bulunuyor. Diğerindeyse bir çift ana kordon ve bir adet yedek kordon bulunuyor. Yine bu kutular da oldukça sade ve hoş olarak tasarlanmış. Kutunun kanatlarında bulunan saat görselleri göze hitap ediyor bence :)

3.jpeg

3-) Saatin bulunduğu kutuyu açtığınız zaman saatin ana gövdesi ayrı bir parça ve sarılmış şekilde bulunuyor. Hemen yanında ise garanti belgesi ve sarj kablosunun bulunduğu kablo bulunuyor. (kabloyu tekrar sarıp güzelce koyamadım kutusuna)

4.jpeg

4-) Kordon kutusunu açtığımız zaman ise üst tarafta ana kordon parçaları alt tarafta ise yedek kordon bulunuyor. Saatin kordon yapısı birazcık farklı :) O yüzden üstteki bilgilendirmeyi okumak gerekiyor yoksa benim gibi 5-10 dakika uğraşırsınız :D

5.jpeg

5-) Saatin açılışı ve kuruluşu telefonunuzda bulunan uygulama sayısına göre biraz vakit alabiliyor. Benim 20 dakika civarında sürmüştü. (Ek olarak WatchOS 7.5 güncellemesi yaptığı için uzun sürmüş olabilir.) Daha sonra saatin nihaî kurulmuş şekli bu şekilde oluyor.

6.jpeg

6-) Bu madde de ise genel olarak hoşuma giden farklı yönlerden bahsedeceğim. İlk olarak işitme/gürültüye maruz kalma sistemi. Sürekli bulunduğunuz yerin desibel cinsinden gürültüsünü ölçüyor ve fazla maruz kaldığınız zaman direkt olarak sizi uyarıyor.

7.jpeg

Daha sonra ise pusula, yükseklik ölçümü ya da basınç ölçerin de bulunduğu bu uygulama oldukça hoş. Trekking yapanlar için antrenman bölümünde daha detaylı bilgiler sunuyor.

8.jpeg

Saatten arama yapılması, konuşma yapılması, sessize alma gibi özellikler oldukça güzel olarak çalışıyor. Ev içerisinde en uç odadan diğer odada telefon olmaksızın görüşme yapılabiliyor. Yaklaşık dışarıda 25 dakika saat üzerinden görüşme yaptım karşı taraf sesin oldukça iyi geldiğini belirtti. Ancak gürültülü ortamlarda her ne kadar sizi sesiniz karşı tarafa gitse de sizin duymanız biraz zorlaşıyor.

9.jpeg

Merak edilen diğer hususlar ise mesaj, mesajlara cevap verilme gibi özellikler. Bunu da oldukça kullandım ve saat uygulamasında bulunan Siri'nin açıkçası telefonda bulunan Siri'ye göre daha iyi algılaması olduğunu belirtmeliyim. Mesajlara dikte yoluyla cevap yazılıyor ya da otomatik yanıtlar ile doğrudan cevap gönderilebiliyor. Örneğin; Tamam! Olmuş bil! Yoldayım! vb. gibi seçenekler alt tarafta otomatik olarak size sunuluyor.

10.jpeg

Son olarak ise pil konusu. Herkesin yakındığı şikayetçi olduğu bir durum söz konusu. Ancak saat bana ulaştığında %65 seviyesinde bir pil seviyesi mevcuttu. Ben de doğrudan sarja takmak yerine bunu bitirip daha sonrasında tam sarj yapmak istedim. Son sarjın 16.18 olarak görülmesinin sebebi ise sarj yerinin ya da kablosunda bir sıkıntı olup olmadığını test etmek için tak/çıkar yapmamdan kaynaklanıyor.

11.jpeg

Technopat üyeliğim süresince ilk kez bir inceleme konusu yazıyorum :) Eğer eklenmesi/çıkarılması ya da düzeltilmesi gereken şeyleri eleştiri olarak söylerseniz daha sonra düzenleme fırsatım olacaktır. Aklınıza takılan başka bir şey olursa da sorabilirsiniz. (Beyaz kordon ve kılların görsel bozması nedeniyle kusura bakmayın :D Bugün yeni kordon gelecekti gelmedi)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yatarken hiç şarjı kalıyor mu? Uyku sırasında kullandınız mı?
Bunu eklemeyi unuttum konuda. Sorduğun için teşekkür ederim. Uyku sırasında da kolumdaydı. 7 saatlik uyku da bile kalan sarj %18. Baya memnun kaldım aslında. Geceleri saatle yatmayı pek sevmiyorum ancak ilk gün saat performansını görmek için taktım.
Tam pil güncellemesi;

En son 4 Haziran'da %100 sarj etmiştim. Geceleri saati kullanmamak gerçekten pil ömründe baya bir pozitif yönde etki bırakıyor. Gördüğünüz üzere neredeyse 72 saate ulaşacak ve hâlâ %25 sarjı bulunuyor. Gün içerisinde yürüyüş gibi sporlarda antrenman modunu açık bıraktığım hâlde böyle. Açıkçası normale göre tatmin oldum.

x3.jpeg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı